Blog
Pełzanie betonu
W artykule znajdziesz:
Pełzanie betonu
Pod działaniem ciężaru własnego konstrukcja betonowa może wyginać się w jednych przęsłach w dół w innych do góry (program uprawnienia budowlane na komputer). W większości przypadków sprężenie w obszarze naprężeń rozciągających wywołanych ciężarem własnym daje większe naprężenia niż w obszarze ściskanym. Wskutek tego przęsło pod działaniem obciążeń stałych wygina się do góry przy sprężaniu. Pełzanie betonu występujące po sprężeniu powoduje dalsze wygięcia ku górze.
Dlatego nie po trzeba wykonywać rusztowań z odwrotną strzałką ugięcia dla skorygowania kształtu przęsła. Jeżeli natomiast pod działaniem ciężaru własnego powstają wygięcia ku dołowi, to rusztowania należy wykonać z odwrotną strzałką ugięcia, aby przeciwdziałać późniejszym wygięciom. W obliczeniu tej strzałki należy uwzględniać pełzanie betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pod obciążeniem masą betonową rusztowania doznają odkształceń sprężystych i trwałych. Te ostatnie są wywołane zwarciem szczelin w połączeniach, sprężystymi skręceniami słupów, osiadaniem podłoża. Belki oparte na słupach wyginają się przy obciążeniu sprężyście.
Dla zmniejszenia osiadań trwałych rusztowań styki między elementami ściskanymi należy przy ustawianiu rusztowań pokrywać warstwą zaprawy cementowej o grubości kilku milimetrów dla wyrównania nierównoległości w powierzchniach docisku (uprawnienia budowlane).
W obliczeniach konstrukcyj sprężonych przyjęto zakładać, że ciężar własny betonu działa jednocześnie z siłami sprężającymi. W rzeczywistości działanie ciężaru betonu występuje dopiero po obciążeniu rusztowań. W wielu przypadkach wygięcia przęseł wywołane sprężeniem nie wystarczają do całkowitego obciążenia rusztowań, gdyż sprężyste odkształcenia rusztowań są większe od wygięć wywołanych sprężaniem. Aby więc przenieść ciężar własny na sprężoną konstrukcję, należy ją unieść wyżej (program egzamin ustny).
Jeżeli pozostawimy ją w stanie odkształcenia, wynikającym z działania ciężaru własnego, sprężania i oddziaływań rusztowań, to mogą w niej występować po stronie rozciąganej zbyt wielkie, a po stronie ściskanej zbyt małe naprężenia ściskające lub nawet naprężenia rozciągające. Dla uniknięcia tych stanów naprężenia należy po częściowym sprężaniu obniżyć rusztowania tak, aby działanie ciężaru własnego wystąpiło jednocześnie lub przed całkowitym sprężaniem. Spełnienie tego żądania wymaga odpowiedniej budowy rusztowań i wprowadzenia urządzeń umożliwiających stopniowe obniżenie pomostu, na którym spoczywa konstrukcja betonowa (opinie o programie).
Wygięcia przęseł większych rozpiętości
Podczas sprężania oddziaływania ciężaru betonu na rusztowania zmieniają swój rozkład zależnie od wygięć konstrukcji wywołanych sprężaniem. Na przykład oddziaływania przęsła wolnopodpartego zabetonowanego na belkach o tej samej rozpiętości przy sprężaniu wzrastają znacznie w pobliżu podpór i maleją najsilniej w połowie rozpiętości. Oddziaływania rusztowań utrzymujących zabetonowane przęsło na wielu słupach zmieniają się przy sprężaniu w podobny sposób (segregator aktów prawnych).
Wygięcia przęseł większych rozpiętości, występujące podczas sprężania, mogą wywoływać różne stany naprężenia, zależnie od wielkości odwracalnych odkształceń rusztowań.
Jeżeli na przykład rusztowania mają dużą wysokość lub są ustawione na podatnym podłożu, to odkształcają się pod obciążeniem świeżego betonu tak silnie, że wygięcia przy sprężaniu nie zmieniają w sposób istotny reakcji rusztowań na przęsło. Ustrój zachowuje się tak, jak gdyby był nieważki, wbrew założeniom projektu. Jeżeli natomiast rusztowania są mało odkształcalne i osiadania ich fundamentów są niewielkie, to przy sprężaniu środkowa część przęsła oddziela się od rusztowań i jej reakcje skupiają się na skrajnych słupach. na których mogą powstać nadmierne siły i odkształcenia.
Możność występowania tego rodzaju niepożądanych układów sił bądź w konstrukcji betonowej, bądź w rusztowaniach wskazuje na potrzebę wprowadzenia do budowy rusztowań urządzeń umożliwiających regulowanie poziomu ich pomostu (promocja 3 w 1).
Rusztowania ustawione na wielu słupach i pokryte belkami o niewielkich rozpiętościach są mniej odkształcalne od rusztowań, których pomost niosą belki większych rozpiętości. Dlatego rusztowania o słupach gęsto rozstawionych są bardziej zalecane w budowie przęseł sprężonych niż rusztowania o dużej rozpiętości.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32