Blog

Krzywizny wykresu zdjęcie nr 2
27.04.2022

Plac Maneżowy

W artykule znajdziesz:

Krzywizny wykresu zdjęcie nr 3
Plac Maneżowy

Ocena ta dotyczy i niektórych innych zespołów centrum śródmieścia moskiewskiego. Ujmujący śmiałym przestrzennym założeniem plac Maneżowy do dziś nie doczekał się uporządkowania swej podłogi („morze asfaltu"), a architektura wzniesionych w latach jego nowych budowli (hotel „Moskwa" z jego główną elewacją, budynek mieszkalny według projektu J. Żółtowskiego) nie doprowadziła do uzyskania zharmonizowanej całości. Błędy architektoniczne w zabudowie centralnych placów i magistral Moskwy są tym bardziej przykre, że zjawiają się one na kanwie konsekwentnego w swej jednolitej koncepcji planu urbanistycznego, dającego bogate możliwości innych rozwiązań (program uprawnienia budowlane na komputer).

VV trakcie robót urbanistycznych w rejonie placu Czerwonego i otoczenia Kremla powstał trudny problem stosunku do wartości zabytkowych w procesie socjalistycznego przeobrażania miasta (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Prace te wykazały szczególnie dbały i pełen pietyzmu stosunek nowego społeczeństwa do zabytków po raz pierwszy traktowanych nie jako uciążliwy balast i nie tylko jako martwy przedmiot działalności konserwatorskiej, lecz jako wiecznie żywe bogactwo, pełne wewnętrznego ładunku idei, zasad i form. Prawdziwe odrodzenie, powołanie do nowego życia dzieł architektury zabytkowej następuje właśnie w urbanistyce socjalistycznej i co najistotniejsze nie na bazie kultu przeszłości, lecz na gruncie umiłowania współczesnej rzeczywistości i wiary w jej możliwości rozwojowe. Nie jest to więc taktyczny trick, nie jest to przemijający kompromis czy ukłon w stronę tradycji; troska o wartości zabytkowe to wewnętrzna potrzeba rodzącego się nowego ładu miasta (uprawnienia budowlane).

Potrzeby miasta

Obecne i przyszłe potrzeby miasta oraz jego mieszkańców, oto jedyne kryterium, które stosuje urbanistyka socjalistyczna w rozwiązywaniu wszystkich swych zadań, w tym również w ustosunkowaniu się do spuścizny. W naszych warunkach kryterium to jest niezmiernie szerokie (program egzamin ustny). Mieści ono w sobie m. in. konieczność włączenia w nowy obraz miasta elementów historycznych, wychowania jego mieszkańców w poczuciu dumy narodowej z postępowego dorobku przeszłych pokoleń, wreszcie przyjęcia za punkt wyjścia przebudowy miasta jego historycznie powstałego systemu urbanistycznego zawierającego wiele wartości gospodarczych oraz sprawdzonycli walorów funcjonalnych i estetycznych, a także żywotnych wartości jego architektury (opinie o programie). Doświadczenie Moskwy wykazuje, że w warunkach socjalistycznych nie ma mowy o przeciwstawności nowej i historycznej zabudowy miasta. Możliwość architektonicznej koordynacji nowej zabudowy, kształtowania miasta jako jednolitej kompozycji z jednej strony oraz zgodność nowej, socjalistycznej kultury z postępowymi ideałami przeszłości, jej głęboki patriotyzm, jej antykosmopolityczne ostrze z drugiej - wszystko to stwarza przesłanki ciągłości historycznej w zabudowie miast (segregator aktów prawnych).

Ten stosunek do zabytków zrodzony na gruncie afirmacji współczesności i przyszłości narodu ustala zarazem konkretne ramy i kierunki odbudowy, rekonstrukcji i przebudowy, wysuwa konieczność rozróżnienia prawdziwych pomników kultury narodowej spośród masy reliktów odległej lub niedawnej przeszłości. Kiedyś Lenin drwił z tycłi rewolucjonistów, którzy korzyli się przed wszelką nowością tylko dlatego, że „to jest nowe“. Nie wynika stąd jednak, że w podobny sposób należy korzyć się przed każdym obiektem obarczonym pewnym cenzusem wieku, tylko dlatego, że „to jest stare“ (promocja 3 w 1).

Wybitne pomniki kultury narodowej - pałace, ratusze, świątynie - dzięki skupionej na nich w swoim czasie uwadze, pracy i siłom architektonicznym, stały się plastycznym wyrazem ideałów artystyczno-moralnych, postępowych dążności, dorobku swej epoki. Jedność tych tradycji i dzisiejszych socjalistycznych ideałów narodu czyni wielkie te zabytki szczególnie żywotnymi, ukazującymi w nowym świetle naszej rzeczywistości swe najgłębsze walory; takie są chociażby budowle kremlowskie, taki jest sobór Wasyla Błogosławionego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Krzywizny wykresu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Krzywizny wykresu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Krzywizny wykresu zdjęcie nr 8 Krzywizny wykresu zdjęcie nr 9 Krzywizny wykresu zdjęcie nr 10
Krzywizny wykresu zdjęcie nr 11
Krzywizny wykresu zdjęcie nr 12 Krzywizny wykresu zdjęcie nr 13 Krzywizny wykresu zdjęcie nr 14
Krzywizny wykresu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Krzywizny wykresu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Krzywizny wykresu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami