Blog

Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 2
15.07.2021

Strop zbiornika

W artykule znajdziesz:

Strop zbiornika

Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 3
Strop zbiornika

Powyżej poziomu wody gruntowej ściany i strop zbiornika należy zaizolować izolacją zwykle stosowaną dla zabezpieczenia budowli przed wodą przesączającą się. Należy dodać, że spadki izolowanych powierzchni przekryć (stropów) wszelkich budowli podziemnych, zasypywanych warstwą ziemi (program uprawnienia budowlane na komputer). Zbiornik z zewnętrzną wodoszczelną izolacją bitumiczną oraz z izolacją wewnętrzną w postaci wyprawy wodoszczelnej, która ma zabezpieczyć przed przenikaniem nagromadzonej wody w zbiorniku do ścian zbiornika i oderwaniem izolacji zewnętrznej.

Przy projektowaniu konstrukcji basenów krytych, umieszczonych w budynkach, w których powinna być zapewniona zupełna szczelność, należy dążyć do rozwiązania konstrukcji całego basenu bez podziału szczelinami dylatacyjnymi, uwzględniając natomiast wpływ skurczu i temperatury oraz stosując silniejsze zbrojenie. W porównaniu z kłopotliwymi i kosztownymi izolacjami szczelin dylatacyjnych, które najczęściej w przypadku będą wymagać zastosowania blach wygiętych w kształcie litery V, rozwiązanie takie jest opłacalne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jako przykład zastosowania ciężkiej izolacji z wkładkami do basenów może posłużyć kryty basen pływalni przy instytucie energetycznym w Moskwie. Długość basenu wynosi 25 m, szerokość 9 m i głębokość 1,2-1,9 m.

Grubość płyty żelbetowej ścianek wynosi 12 cm, a dna 15 cm. Konstrukcja basenu spoczywa na 12 słupach żelbetowych i jest dostępna od spodu i boków, tak że może być przeprowadzana kontrola szczelności basenu (uprawnienia budowlane).
Wodoszczelność basenu osiągnięto w ten sposób, że najpierw na konstrukcję żelbetową ściany od strony wewnętrznej i na dno nałożono torkretnicą wyprawę i następnie wykonano izolację ciężką bitumiczną. Do wyprawy zastosowano 1 część cementu portlandzkiego marki 500 i 2 części (objętościowe) czystego piasku rzecznego (program egzamin ustny).

Emulsja asfaltowa

Po usunięciu nierówności betonu konstrukcji (raki), nałożono wyprawę o grubości 2-3 cm. Po stwardnieniu wyprawy napełniono basen wodą i poddano badaniu w ciągu 5 dni. Badanie dało dobre wyniki i tylko w nielicznych miejscach zauważono zawilgocenie ścian i dna. Po wypuszczeniu wody niepewne miejsca dodatkowo wyprawiono, a na całą powierzchnię wyprawy nałożono gładź cementową z tej samej zaprawy co wyprawa. Izolowaną powierzchnię obficie posmarowano emulsją asfaltową (opinie o programie).

Gdy warstwa gruntująca należycie wsiąkła w podłoże i wyschła, nałożono na lepiku asfaltowym na gorąco warstwę papy z tektury azbestowej (hydroizol). Naklejanie rozpoczęto od ścian basenu i przeprowadzano z dołu do góry, przy czym lepikiem posmarowano ścianę, a nie arkusze papy.
Ściekający na dół lepik przy rozwijaniu zwojów wyciskano do góry i rozprowadzano równomiernie pod całą powierzchnią papy.

Zauważone pod powierzchnią papy przypadkowe pęcherze powietrza niezwłocznie usuwano, odrywając papę i nalepiając nową warstwę w miejscach nie- przylepionych. Wszystkie styki papy smarowano lepikiem. Dopiero na tak ułożonej warstwie układano w ten sam sposób następną warstwę papy (segregator aktów prawnych). Ogółem zastosowano 4 warstwy papy. Ostatnią warstwę powleczono od zewnątrz lepikiem. Następnie wykonano cienką warstwę ochronną z wyprawy cementowej, ułożono na niej siatkę zbrojeniową z prętów o średnicy 4 mm i nałożono torkretnicą warstwę wyprawy o grubości 4 cm. Izolacja tego zbiornika zabezpieczona jest warstwą ochronną żelbetową przymocowaną do ścian zbiornika za pomocą kotew talerzowych.

Izolacja kanałów, mostów kanałowych itp. budowli w zasadzie nie różni się od izolacji zbiorników i basenów (promocja 3 w 1). Ponieważ budowle tego typu są narażone na wpływy atmosferyczne i na uszkodzenia mechaniczne, wskazane jest stosowanie trwałych materiałów izolacyjnych, jak masy plastyczne, blachy ołowiane lub aluminiowe, ułożone w dwóch warstwach; warstwa ochronna powinna być grubsza i odporna na uderzenia pływających statków itp.

Sztolnie, jeśli wymagają dodatkowej izolacji wodoszczelnej, zaleca się izolować za pomocą wkładek metalowych i warstwy ochronnej żelbetowej z betonu nakładanego torkretnicą.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 8 Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 9 Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 10
Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 11
Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 12 Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 13 Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 14
Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami