Blog

04.05.2021

Płytki terrazzo

W artykule znajdziesz:

Płytki terrazzo

Płytki terrazzo

Płytki terrazzo robi się w formach żelaznych ręcznie, na maszynach o dźwigni kolankowej lub na prasach hydraulicznych. Przy wyrobie ręcznym formy napełnia się betonem powyżej brzegów, następnie ubija się beton drewnianym młotkiem obitym blachą, a górną warstwę wypełnia się masą terrazzo (program uprawnienia budowlane na komputer).
Powierzchnię betonu trzeba uczynić chropawą w celu lepszego połączenia się obu mas.

Następnie masę terrazzo mocno ubijamy do wysokości formy i wygładzamy w celu otrzymania płyt o jednakowej wysokości. Płyta powinna być wyrównana jeszcze w formie w celu ułatwienia późniejszego szlifowania.
Aby masa nie przywierała do form posypujemy je uprzednio piaskiem.
Najprostszy jest wyrób płytek cementowych w foremkach żelaznych, w których rama formy odpowiada grubości płytki.
Formy te układa się bądź na masywnej podłodze betonowej, bądź na mocnej i usztywnionej podłodze drewnianej.

Formy napełnia się zaprawą, którą ubija się, zdejmując jej nadmiar żelazną -kątówką (strychulcem) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Form nie wolno przewracać tak długo, dopóki ubita masa jest wilgotna, gdyż wywołałoby to tworzenie się włoskowatych rys, wydatnie obniżających wytrzymałość i trwałość wyrobu (uprawnienia budowlane).
Znaczne ułatwienie w pracy z jednoczesnym zwiększeniem wydajności osiąga się przy zastosowaniu stołów - maszyn do ręcznego ubijania.
Prasowanie w specjalnych prasach ma nieco inny przebieg. Do przesuwanych form wkłada się mocno naoliwiony papier, następnie układa się cienką (1,5 cm grubości) warstwę terrazzo, wyrobu płytek dopełnia wilgotną masą betonową nieco powyżej brzegu formy.

Formę podsuwa się pod środek prasy i poddaje ciśnieniu. Po sprasowaniu tłok wraca powoli na miejsce i zwalnia formę.
Gdy płytka terrazzo wraz z podkładką zostaje wypchnięta do góry z formy za pomocą specjalnego urządzenia, wówczas kładziemy na nią żelazną płytę i przewracamy razem otrzymując w ten sposób fasonową powierzchnię płytki u góry.
Płytki mają zwykle kształt kwadratów, rzadziej sześcioboków. Wymiary płytek kwadratowych są ustalone tylko w tych krajach, gdzie są opracowane odpowiednie normy ustawowe.
Wynoszą one dla płyt podłogowych zwykle: długość boku 20 do 60 cm, grubość 2 do 6 cm (program egzamin ustny).

Matryca

Płytki używane jako okładziny ścienne posiadają nieco mniejsze wymiary, mianowicie długość boków 15 do 30 cm i grubość 1,5 do 2 cm. O ile chodzi o wyrób ręczny lub maszynowy płytek nie tylko barwnych, lecz i posiadających ponadto wypukłe lub wklęsłe powierzchnie, stosuje się metalowe podkładki z gotowym rysunkiem, tzw. matrycą.
Matryce te o rozmaitych wzorach. Wymagają one przy wyrobie stosowania prasy.
Do wyrobu wzorzystych płytek terrazzo posługujemy się szablonami, których wycięcia naśladują obrany wzór (opinie o programie).

Szablon wkłada się do formy, wycięte w nim otwory wypełnia masą terrazzo o obranym zabarwieniu, ubija mocno tę masę, po tym zdejmuje się boczne ścianki formy, tak by dno jej łącznie z szablonem i ubitą masą zostało uwolnione i ostrożnie wyjmuje się szablon.
Przy tych czynnościach powstają zwykle pewne uszkodzenia ubitej masy terrazzo. Uszkodzenia te trzeba natychmiast delikatnie naprawić, po czym wolne miejsca po wyjęciu szablonu napełnia się mieszaniną według obranego wzoru, ułożywszy poprzednio płytkę ponownie w formę (segregator aktów prawnych).
Po nałożeniu całej masy płytkę lekko ubija się i ewentualnie wkłada pod prasę.

Poza podanymi trudnościami wykonania opisany sposób fabrykacji posiada tę zasadniczą wadę, że przy kilkakrotnym układaniu masy gęstość jej i szczelność ułożenia nie są jednakowe. Przy prasowaniu zaciera się również ostrość konturów rysunków i otrzymujemy powierzchnie zamazane.
Dlatego też ten właśnie sposób został zarzucony.
Bardziej nowoczesna metoda polega na użyciu tzw. szablonów nożowych łącznie z odpowiednimi narzędziami, służącymi do ich napełniania.

Łyżka do wlewania płynnej (ciastowatej) mieszanki do przedziałów szablonu nożowego przy fabrykacji mokrej (promocja 3 w 1).
Szablony składają się z blachy umocowanej na ramie metalowej według rozmaitych wzorów. Wysokość ich odpowiada grubości płyty.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami