Blog

30.03.2020

Płyty profilowane celulozowo-fenolowe

W artykule znajdziesz:

Płyty profilowane celulozowo-fenolowe

 

Płyty profilowane celulozowo-fenolowe

Płyty profilowane celulozowo-fenolowe wytwarzane są metodą prasowania z odpadów papieru przesyconego żywicą fenolową w temperaturze 180 C. Z wierzchu płyty malowane farbami np. aluminiowymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Mają one kształt prostokątny i podłużne fałdy o przekroju kątowym.

Jest to nowy materiał pokryciowy służący do krycia dachów drewnianych.
Materiały pomocnicze. Wkręty do drewna (do przytwierdzania płyt) ocynkowane powinny mieć średnicę 3 mm, długość co najmniej 30 mm i być zaopatrzone w łb kuliste (PN-72/M-82505).
Blacha ocynkowana, przeznaczona do krycia kalenic, naroży lub koszy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podkładki przeciwwiatrowe z blachy ocynkowanej o grubości 0,7 mm powinny mieć średnicę co najmniej 10 mm.
Masy powłokowe do krycia dachów. Powłoki z mas asfaltowych, żywic poliestrowych epoksydowych i mas epoksydowo-smołowych przeważnie wzmocnionych włóknakmi szklanym znajdują się w fazie obserwacji.
Krycie dachów papą na deskowaniu wymaga wg PN-73/B-0236I następujących po chyleń połaci dachowych:
1) przy kryciu pojedynczym papą asfaltową
30+50% (17+27°) max. 80%;
2) przy kryciu podwójnym papą asfaltową
25+40% (14+22°) max. 125%;
3) przy kryciu pojedynczym papą smołową lub asfaltową
20+25% (12+14°) max. 50%;
4) przy kryciu podwójnym papą smołową lub asfaltową
10+20% (6+12°) max. 50%;
Do przyklejania papy powinny być stosowane właściwe lepiki, przy czym obowiązuje zasada, że do papy smołowej stosuje się lepiki smołowe, zaś do asfaltowej - asfaltowe (uprawnienia budowlane).

Mieszanie preparatów smołowych

Mieszanie preparatów smołowych z asfaltowymi jest niedopuszczalne. Podkłady drewniane powinny być wykonane zgodnie z wymaganiami PN-71/B-10080 z desek nasyconych środkami przeciwgrzybowymi.
Krycie pojedyncze w nakładkę. Do pojedynczego krycia budynków prowizorycznych powinna być używana papa smołowa powlekana lub asfaltowa odmiany 500 z obustronną powloką. Do podklejania zakładów z papy smołowej należy używać lepiku smołowego, zaś zakładów z papy asfaltowej - asfaltowego (program egzamin ustny).
Krycie połaci rozpoczyna się od okapu rozwijając rolki papy równolegle do niego. Przy okapach bez rynien należy wysunąć brzeg pierwszych arkuszy poza linię okapu, aby móc uformować z nich zakończenie pokrycia przez zagięcie papy i przybicie jej do desek okapowych. W celu zmniejszenia wpływu wiatru wskazane jest przecinanie rolek papy na krótsze odcinki po 2,5 : 3,0 m.
Pierwsze arkusze (wzdłuż okapu) powinny być przybite na stale przy okapie gwoździami co 5 cm za pośrednictwem podkładek z blachy, a prowizorycznie co 40-50 cm w górnych brzegach arkuszy. Sąsiednie arkusze papy skleja się lepikiem i przybija gwoździami przez podkładki, przy czym zakłady nie powinny być węższe niż 10 cm. a brzegi arkuszy wyżej położonych powinny być nałożone na arkusze poprzednio przybite (opinie o programie).
Na kalenicę należy nakładać brzegi arkuszy papy z obu połaci lub dawać pas dodatkowy z papy.
Zakończenie pokrycia przy deskowaniu wystającym poza szczyt wykonuje się po uprzednim przybiciu trójkątnej listwy wzdłuż szczytu (segregator aktów prawnych). Papę wywija się i zagina jak przy okapie oraz przybija gwoździami co 5 cm przez podkładki.
Po przybiciu papy powleka się brzegi arkuszy i gwoździe lepikiem w celu zwiększenia szczelności pokrycia zarówno na opady, jak i na podwiewanie wiatru.
Krycie podwójne na deskowaniu. Dolną warstwę wykonuje się z papy izolacyjnej z powlekanej. Pierwszą warstwę układa się jak poprzednio z następującymi zmianami:
- pas przy okapie wykonuje się z połowy szerokości rolki, bez wywijania jej w celu uformowania kapinosa.
- do przybijania papy stosuje się gwoździe papowe bez podkładek blaszanych (promocja 3 w 1).
- nie jest potrzebne dodatkowe smarowanie brzegów papy i gwoździ lepikiem, g zostanie to wykonane podczas układania drugiej warstwy papy.
- nie jest potrzebne przybijanie dodatkowego pasa papy szerokości 0,5 m wz kalenicy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami