Blog

07.08.2021

Płyty ścienne

W artykule znajdziesz:

Płyty ścienne

Płyty ścienne

Płyty ścienne wykonuje się z gazobetonu wapiennego o ciężarze objętościowym 700 kG/m8 (odmiana 07) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dzięki zastosowaniu emulsji wyrabianej z ługu sodowego i mydła kalafoniowego zawartość sproszkowanego glinu jest niewielka.
Do mieszanki gazobetonowej dodaje się odpady w ilości 60 kg otrzymywane przez ścinanie nadmiaru masy wyrośniętej w formach.

Przy usuwaniu nadmiaru masy gazobetonowej powierzchnie płyt rowkuje się, aby zapewnić należytą przyczepność zewnętrznego tynku do gazobetonu. Tynk wykonuje się z zaprawy cementowo-wapiennej z domieszką ugru nadającego fakturze żółtawą barwę. Zaprawa jest rozścielana ręcznie przy użyciu czerpaka, następnie rozprowadzana łatą po powierzchni płyty i za pomocą tej samej łaty - wyrównana. Po stężeniu zaprawa jest drapana grzebieniem wykonanym z listewki z nabitymi gwoździami, a następnie formy kierowane są do autoklawu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Składowanie elementów na placu budowy. Elementy ścienne składowano początkowo w położeniu pionowym ustawiając je w ‘kozłach drewnianych.

Następnie zaniechano stosowania kozłów w celu zaoszczędzenia drewna i ustawiano płyty w stosach (również na najkrótszym boku), nadając im niewielkie pochylenie i umieszczając między sąsiednimi elementami przekładki drewniane lub słomę. Wydaje się, że składowanie płyt ściennych w kozłach jest celowe wtedy, gdy kozły wykonane są z dostatecznie grubych desek, gdyż wówczas mogą być użyte kolejno na kilku budynkach (uprawnienia budowlane). Przy takim wykonaniu kozłów drewna nie powinno się zużywać więcej, niż przeznacza się go na przekładki przy magazynowaniu płyt ściennych w stosach. Płyty stropowe składowane są po 6 sztuk w stosach; układane są one w położeniu poziomym na przekładkach z krawędziaków.

Organizacja robót. Do transportu pionowego zastosowano żurawie wieżowe typu SBK-1, przy czym jeden żuraw obsługuje odcinek składający się z 3 lub 4 sekcji.
Wznoszenie jednej kondygnacji przebiega następująco. Ze stropu nad niższą kondygnacją wykonuje się dolne pasy ścian ceglanych do wysokości 1,4-1,5 m. Następnie ustawia się narożne płyty ścienne, przygotowuje rusztowanie i górne pasy ścian ceglanych do wysokości kondygnacji. Po zakończeniu murowania ścian ceglanych następuje montaż pozostałych płyt ściennych i ułożenie płyt stropowych (program egzamin ustny).

Spoiny pionowe

Spoiny pionowe między płytami ściennymi są uszczelniane sznurem z pakuł zaraz po ustawieniu płyt, bądź też podczas wykonywania robót wykończeniowych.
Ekonomikę lekkich betonów zwięzłych na sztucznych kruszywach porowatych podaje literatura radziecka (opinie o programie).
Wskaźniki techniczno-ekonomiczne zależą od przeznaczenia betonu lekkiego (do izolacji ścian zewnętrznych z cegły lub z innego materiału o stosunkowo małej wartości izolacyjnej, do ścian - jako materiał konstrukcyjny, do nośnych konstrukcji zginanych) oraz od rodzaju kruszywa.

W analizie kosztów uwzględniono następujące sztuczne kruszywa porowate: gliniec (keramzyt), pumeks hutniczy, żużle wtórne (spiekane) oraz żużle ze spalania pyłu węglowego.
Dla porównania wskaźników ekonomicznych lekkich betonów zwięzłych na różnych sztucznych kruszywach porowatych konieczne jest ustalenie kosztu 1 m3 tych kruszyw w określonych warunkach (segregator aktów prawnych).

Dla budownictwa moskiewskiego przyjęto następujące założenia kalkulacyjne:
- gliniec jest dostarczany z miejscowości Aleksin i z fabryk położonych w granicach Moskwy,
- żużel wtórny dostarczany jest z fabryk położonych w granicach miasta,
- żużel ze spalania pyłu węglowego dostarczany jest koleją z miejscowości Kaszira,
- pumeks hutniczy dostarczany jest z hut żelaza z miejscowości Tuła,
- koszt przewozu 1 tony kruszywa w granicach Moskwy ze
- stacji oraz z zakładów produkcji kruszyw do zakładu prefabrykacji, na średnią odległość 9 km, wynosi 9,29 rubli, f) ceny sprzedażne 1 m3 kruszywa franco zakład produkcyjny przyjęto: glińca - 53,20 rbl i 36,00 rbl (Aleksin), żużla wtórnego 25,30 rbl, pumeksu hutniczego -0 5,62 rbl i żużla ze spalania węgli pyłowych 5,00 rbl (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami