Blog

02.10.2020

Rozluźnienie

W artykule znajdziesz:

Rozluźnienie

Rozluźnienie

Rozluźnienie wywołane niebezpiecznym sąsiedztwem pali betonowanych pneumatycznie możliwe jest dzięki dużej zdolności gruntów sypkich do przepuszczania powietrza o wyższym niż atmosferyczne ciśnienie.

Gdy powietrze z betonowanego otworu ma utrudnioną drogę do powierzchni ziemi, szuka sobie dróg innych i wówczas nowo wiercony w sąsiedztwie otwór stwarza dla niego dogodną sposobność (program uprawnienia budowlane na komputer). Wchodzące do tego otworu powietrze pociąga za sobą wodę i grunt, które wpływają do rury powodując rozluźnienie gruntu w jej otoczeniu.
Podobnie usuwanie przeszkód, wymagające z reguły usunięcia korka ochronnego ze spodu rury i wyprzedzenia rury przez świder na czas wydobywania przeszkody, powoduje napływanie do rury wody zmieszanej z gruntem i rozluźnienie gruntu w sąsiedztwie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Aby temu zapobiec, należy na czas usuwania przeszkody utrzymywać w rurze poziom wody wyższy niż w gruncie, co nie zawsze jednak pomaga i nie zawsze jest wykonalne (zależnie od przepuszczalności gruntu). W takich wypadkach należy raczej zaniechać wydobywania przeszkody i albo (jeżeli jest duża i trwała, np. głaz) oprzeć na niej pal, albo też otwór zabetonować, wyjmując rurę, i obok wykonać nowy otwór. Usuwanie przeszkód przez wysadzanie ich materiałem wybuchowym zwykle jest niedozwolone z uwagi na łatwość uszkodzenia rury i zniszczenia naturalnej struktury gruntu w otoczeniu lub uprzednio wykonanych pali (uprawnienia budowlane).

Stopień rozluźnienia gruntu, wyrażający się stosunkiem objętości wydobytego gruntu do objętości wnętrza rury na odcinku pogrążonym w gruncie, nie może przekraczać wartości 1,1. W celu sprawdzenia, czy wartość ta nie została przekroczona, konieczne jest dokonywanie w czasie wiercenia odpowiednich pomiarów objętości wydobytego gruntu. Pale Straussa (program egzamin ustny). W miejscu wykonania pala wierci się otwór za pomocą rury obsadowej o średnicy 25-40 cm, stosując zwykłe sposoby wiertnicze. Z wnętrza rury grunt się usuwa.

Grunt przesycony wodą

Po dowierceniu otworu do przewidywanej głębokości wsypuje się w rurę za pomocą kubełków z otwieralnym dnem beton w dawkach na wysokość najwyżej do 70 cm i ubijając go lekkim ubijakiem (o ciężarze do 100, a wyjątkowo do 200 kG) stopniowo podciąga się rurę w górę, tak aby zawsze pozostawała w rurze warstwa betonu o wysokości co najmniej 30 cm. Po zabetonowaniu całego otworu rurę się usuwa (opinie o programie).

Wykonanie pali tego rodzaju jest stosunkowo proste. Nie wymaga drogiego i ciężkiego sprzętu, gdyż wystarczy do tego celu trójnóg z krążkiem, ręcznie poruszana wciągarka, rura obsadowa, zestawiona z odcinków o całkowitej długości nieco większej od przewidywanej długości pala oraz odpowiednie narzędzia wiertnicze, jak świdry, łyżka z linami odpowiedniej długości itp. Przy wykonywaniu pali Straussa w większym stopniu niż przy innych palach zachodzi niebezpieczeństwo utraty ciągłości, gdyż ubity w rurze beton może mocno przylegać do jej ściany i podnieść się wraz z rurą w górę, odrywając się od betonu pozostałego niżej w gruncie. W powstałą przerwę wciska się natychmiast grunt z otoczenia pala.

W ten sposób ulega zniszczeniu ciągłość pala, a jego udźwig spada do zera (segregator aktów prawnych). Zbrojenie pali (zwłaszcza 4-prętowe tylko) w małym stopniu zabezpiecza je przed przerwaniem. Według prof. Puzyny często się zdarza, że ruchy ubijaka z góry na dół przesuwają na dół strzemiona, a zbrojenie pionowe odchyla się od swego położenia. Pal może przekształcić się w szereg nie stykających się ze sobą bochnów betonu połączonych zbrojeniem. Aby temu zapobiec, prof. Puzyna radzi stosować zbrojenie główne, złożone co najmniej z 8 prętów, owiniętych przyspawaną do nich spiralą.

Specjalnej uwagi wymaga zagłębianie pali Straussa, gdy grunt przesycony jest wodą (promocja 3 w 1). Jeżeli pal można doprowadzić do warstwy nieprzepuszczalnej, wówczas rurę należy zagłębić w tej warstwie dość znacznie, aby odciąć dopływ wody od dołu, po czym pozostałą w rurze wodę można wyczerpać i pal betonować na sucho, podobnie jak poprzednio.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami