Blog
Płyty warstwowe
W artykule znajdziesz:
Wiadomo, że niektóre materiały narażone na działanie czynników atmosferycznych traciły swój połysk i lico płyty wydawało się zanieczyszczone (program uprawnienia budowlane na komputer). Pożądane są dalsze ulepszenia w kierunku poprawienia trwałości przez malowanie płyt lub umieszczanie na nich, już w czasie procesu produkcyjnego, folii licowych. Jeśli eksperymenty dadzą korzystne wyniki, stworzy to możliwość szerszego stosowania tworzyw sztucznych, np. na elewacjach sklepowych, a tym samym - możliwości wyeliminowania innych materiałów stosowanych do okładzin, jak drewno, metal, szkło itp.
Płyty warstwowe mogą być użyte jako płyty konstrukcyjne na lekkie wewnętrzne ścianki działowe. Na ogół są one odporne na rozciąganie, jednak poddane ściskaniu ulegają wyboczeniu. Przez zastosowanie rdzenia o strukturze plastra miodu lub szkieletowej uzyskuje się znacznie większą wytrzymałość ścian na zginanie i odpowiednią ich sztywność. Rozwój tworzyw sztucznych powinien przyczynić się do postępu i wykorzystania materiałów o małej zwartości w łączeniu ich z tworzywami sztucznymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Istnieje duża ilość płyt warstwowych o powłoce („skórze") zewnętrznej wykonanej z arkuszy z tworzyw sztucznych; mają one wymaganą sztywność, wytrzymałość i płaszczyznę licową o zadowalającej jakości oraz warstwę izolacyjną w postaci rdzenia, na który składa się piankowe tworzywo sztuczne lub inne materiały wykonane z drewna lub słomy albo z ich pochodnych (uprawnienia budowlane). Można również odwrócić tę zasadę struktury płyt, stosując sztywny rdzeń i porowate zewnętrzne arkusze w celu absorpcji dźwięków itd. Zewnętrzna płaszczyzna może być perforowana według danego rysunku lub może otrzymać inny urozmaicony wygląd i jednocześnie absorbować, dźwięk. Można na niej również umieszczać uchwyty (program egzamin ustny).
Teoretyczne rozwiązania
Jednym z ostatnich osiągnięć jest zastosowanie zbrojenia w postaci siatki drucianej umieszczonej między arkuszami papieru impregnowanego żywicą, przy czym zadaniem zbrojenia jest podwyższenie wytrzymałości i sztywności płyt warstwowych. Płyty te zastosowano na próbę w wagonach kolejowych i stwierdzono dobrą ich odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz wytrzymałość na rozciąganie, dochodzące do 1680 kG/cm2 (opinie o programie). Płyty te mogą znaleźć zastosowanie w zakładach przemysłowych, domach towarowych itd.
We współczesnej architekturze istnieje dążenie do wytwarzania jasnych i przestrzennych wnętrz. Można to osiągnąć przez stosowanie jak najszerszej ściany przepuszczającej światło, wykonanej z bloków lub z płyt.
Normalnemu światłu towarzyszy energia niewidzialnych krótkich fal ultrafioletowych i długich fal podczerwonych. Należy zatem wykorzystać zdolność płyt przepuszczających światło, mając na celu regulowanie długości fal. W związku z tym sugeruje się, że płyty mogą eliminować gorące promienie podczerwone, a przepuszczać promienie ultrafioletowe lub przeciwnie: przepuszczać do pomieszczenia tylko promienie podczerwone. Można by wymieniać w pewnych porach roku omawiane tu płyty zamieniając je na płyty o zmiennej zdolności filtrowania promieni, w zależności od różnic temperatury. Obecnie jeszcze nie można zrealizować tych teoretycznych rozważań, częściowo z powodu niepełnej znajomości przedmiotu, jak również z powodu kosztów związanych z tym zagadnieniem, chociaż istnieją już inne osiągnięcia, jak np. stosowanie płyt rozpraszających światło (segregator aktów prawnych).
Oprócz bezpośrednich promieni słonecznych do wnętrza budynku przenika stosunkowo duża ilość światła rozproszonego przez atmosferę. To rozproszone świałto powstaje na skutek rozbicia bezpośredniego światła słonecznego przez cząsteczki wody i cząsteczki tlenu, znajdujące się w atmosferze.
Jeśli promień światła padnie na powierzchnię szorstką, to ulega rozproszeniu, dając światło rozproszone we wszystkich kierunkach. Proces ten jest ważny szczególnie w przypadku materiałów nie przepuszczających światła, znanych jako rozpraszacze światła, których głównym zadaniem jest ochrona przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym, przy jednoczesnym wchłanianiu znacznej energii promieni światła (promocja 3 w 1). Światło słoneczne na niskich lub płaskich dachach, poddanych bezpośredniemu działaniu słońca, daje najlepszą jasność na jednostkę powierzchni oszklonej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32