Blog
Pochłaniacz fal
W artykule znajdziesz:
Pochłaniacz fal
Za falorobem (między nim a tylną ścianą basenu) należy ustawić pochłaniacz fal (np. w postaci ukośnej maty drewnianej z listewek, ukośnego rzędu miotełek faszynowych itp.). Jeżeli fala ma możność dotarcia do ściany poza modelem, wówczas i tam należy założyć urządzenia gaszące fale. Pochłaniacze wypróbowane w pracach IBW PAN omawia artykuł Drueta (program uprawnienia budowlane na komputer).
W kanałach badawczych, a także niekiedy i w basenach, stosuje się między falorobem a modelem filtry falowe, których zadaniem jest gaszenie fal powrotnych odbitych od modelu, a przede wszystkim „oczyszczenie’’, czyli uspokojenie i nadanie czystej formy falom wytwarzanym przez falorób.
Filtry te mogą mieć różną konstrukcję, na przykład mogą się składać z systemu płyt pionowych z blachy perforowanej, zawieszonych równolegle do kierunku rozchodzenia się fali, w odstępach kilku- lub kilkunastocentymetrowych. Płyty takie, o długości około 1 m, wypełniają basen na całą jego szerokość. Niekiedy zawiesza się dwa lub więcej układów płyt (ewentualnie mijankowo) jeden za drugim (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W Instytucie Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku wypróbowano z powodzeniem filtry złożone z zestawu kilkudziesięciu (20-60) siatek z drutów nierdzewnych, o średnicy 1 mm i o prześwicie oczek 2×2 cm, rozstawionych w odstępach 5 lub 10 cm w płaszczyznach prostopadłych do osi kanału i kierunku rozchodzenia się fal. Siatki te zawieszone na ramie wspornikowej dawały się przesuwać względem siebie w dwu kierunkach w płaszczyźnie pionowej, co pozwalało „zamykać” prześwity co około 1 m (nie oznaczało to zamknięcia kanału). Odległość początku zestawu filtrów od falorobu wynosiła około 3 m (uprawnienia budowlane).
Koszt aparatury
Wskutek rozproszenia na filtrach energii składowych fal harmonicznych wyższego rzędu, uzyskiwana przy modelu fala miała charakter postępowej fali regularnej. Liczbę siatek należy dostosowywać do okoliczności, wypróbowując najdogodniejszy ich układ w konkretnych warunkach przed przystąpieniem do badań (program egzamin ustny).
Obserwacji dokonuje się z reguły wizualnie, dokumentując wyniki pomiarami i utrwalając te pomiary bądź przez zapis lub rysunek, bądź za pomocą aparatury rejestrującej, samopiszącej.
Jak już wspomniano, możliwe jest również dokonywanie obserwacji za pomocą aparatu fotograficznego lub filmu. Takie obserwacje są od razu utrwalone (opinie o programie).
Obserwacje w trudno dostępnych miejscach można dziś przeprowadzać również za pomocą telewizji. Sposób ten, aczkolwiek rokuje wielkie nadzieje, nie jest jeszcze rozpowszechniony ze względu na koszt aparatury, tym bardziej że aparatura musi być specjalnie dostosowana pod względem wymiarów.
Wyniki zestawia się albo w postaci tabelarycznej, albo w postaci wykresów. W wypadku zagadnień dających się ująć w postaci równań matematycznych o wiadomej budowie, wyniki doświadczeń można przedstawić w postaci parametrów odnośnych równań wyznaczonych za pomocą rachunku wyrównawczego lub metod statystycznych (segregator aktów prawnych).
W badaniach morskich bardzo często nie chodzi o podanie wyników liczbowych, lecz o jakościowe poznanie przebiegu zjawiska oraz o dobór optymalnego rozwiązania. Wtedy wyniki przedstawia się w postaci wniosków formułowanych słownie lub rysunkowo: np. „taki a taki wariant rozwiązania będzie najdogodniejszy pod względem żeglugi i ochrony portu przed falą”, „taki a taki układ basenów spełni najlepiej swoje zadanie pod względem spokoju w porcie” itp.
W dalszych rozdziałach omówione będą jeszcze dodatkowo niektóre szczegółowe zagadnienia związane z badaniami modelowymi konkretnych budowli. W tomie II na przykład omówiono zagadnienia, które można zbadać na modelach w odniesieniu do falochronów narzutowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32