Blog

Komory dołowe zdjęcie nr 2
02.04.2021

Podstawa komina

W artykule znajdziesz:

Podstawa komina

Komory dołowe zdjęcie nr 3
Podstawa komina

Podstawa komina zbudowana z cegły zajmowała znaczną część sieni, tworząc samodzielne pomieszczenie wykorzystywane na tzw. czarną kuchnię (program uprawnienia budowlane na komputer). Górą w narożach umieszczano pochylone żerdzie, a pola między nimi oplatano i polepiano gliną tworząc zwężający się trzon komina sztagowego. Kominy takie, przylegając murowanymi ścianami do izb, mogły przejąć spaliny z kilku palenisk. Urządzenia ogrzewcze w chatach polskich obejmowały: paleniska do gotowania potraw, piece chlebowe i piece ogrzewcze oraz urządzenia do odprowadzania dymu i pary, tj. kapy, otwory w pułapie i kominy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nad piecem chlebowym niekiedy umieszczano legowiska, w podpiecku zaś, odgrodzonym od izby drewnianym płotkiem, chowano drób lub króliki albo suszono drewno. Na przypiecku można było posiedzieć w miłym cieple, a na zawieszonych opodal pieca poziomych drągach, zwanych poledniami. wysuszyć odzież. Region architektoniczny jest to obszar, na którym występują układy przestrzenne, rozwiązania konstrukcyjne i plastyczne o pokrewnych cechach. W polskiej architekturze ludowej występuje znaczne zróżnicowanie tych rozwiązań zależnie od odrębności kulturowej poszczególnych grup etnicznych, a także warunków naturalnych i czynników społeczno-gospodarczych (uprawnienia budowlane).

Prof. Gerard Ciołek określa regionalne formy osadnictwa i budownictwa wiejskiego jako wypadkowy sił i zjawisk działających w’ czasie, w obrębie pewnej przestrzeni geograficznej zamieszkiwanej przez określoną grupę etniczną. Rozpatrując związek oddziałujących czynników z krainami geograficznymi, wyodrębniono na terenie Polski wiele ugrupowań architektonicznych charakteryzujących się pewną wspólnotą cech i form. Ugrupowania te przebiegają w układzie zbliżonym do równoleżnikowego, a w każdym z nich można wyróżnić co najmniej kilka regionalnych typów’ architektonicznych i odmian (program egzamin ustny). Między regionami rzadko występuje granica, w której zachodzi zasadnicza i szybka zmiana zjawisk. Zmieniają się one stopniowo, tworząc regiony o charakterze przejściowym. Występują też niekiedy enklawy o formach przynależnych do innych regionów, nawet dość odległych. Na przykład na Nizinie Sandomierskiej występują chałupy typu północno-mazowieckiego i kurpiowskiego, a w regionie Gór Świętokrzyskich chałupy są zbliżone w pewnym stopniu do typów chałup karpackich.

Grupy etniczne

Na mapce podano ważniejsze terytoria i grupy etniczne oraz przybliżony zasięg regionów przyrodniczo-geograficznych na terenie Polski. Granice poszczególnych regionów etnograficznych i architektonicznych nie zostały wrysowane, ponieważ wobec przenikania się poszczególnych kultur nie można ich wyraźnie wytyczyć (opinie o programie).

Na terenie Polski spotykamy następujące typy budownictwa regionalnego:
- w Karpatach: łemkowski, sądecki, podhalański, orawski i żywiecki,
- w kotlinach podkarpackich: rzeszowski i krakowski,
- w pasie starych gór i wyżyn: lubelski, kielecki, opoczyński, górnośląski i dolnośląski (sudecki),
- w pasie nizin środkowych: podlaski, kurpiowski, łowicki, kujawski, wielkopolski i lubuski,
- na pojezierzu północnym: mazurski i kaszubski (borowńacki),
- w pasie nizin nadmorskich: warmiński, kaszubski (nadmorski), słowiński i zachodniopomorski.

W niniejszym podręczniku scharakteryzowano jedynie kilka najbardziej wyróżniających się typów budownictwa, aby na podstawie analizy zachodzących podobieństw i różnic wyrobić sobie choćby pogląd ogólny na temat architektury ludowej w Polsce (segregator aktów prawnych).
Szczególną rolę w zaspokajaniu podstawowych potrzeb człowieka, a także w doskonaleniu jego umiejętności budowlanych odegrał dom mieszkalny, którego pierwszą i najpowszechniejszą formę stanowiło mieszkanie wieśniaka (kmiecia), zwane chałupą, chatą, chiczą lub chyżą.

W związku z grupowaniem się ludzkich społeczności powstawały skupiska chałup, tworzące różnego rodzaju osady. Na kształtowanie się zabudowy mieszkalnej wywierały wpływ rozmaite czynniki: rzeźba terenu, krajobraz, rodzaj gleb, stosunki wodne, klimat, przepisy lokacyjne itp.

Formowały one:
- typy zabudowy wsi: samotnice, przysiółki, okólnice, owalnice, przydrożnice, łańcuchówki, rzędówki, szeregówki, wielodrożnice i widlice,
- typy zagród z zabudową wielobudynkową luźną lub częściowo zespoloną, zagrody dwubudynkowe, jednobudynkowe lub z zabudową zwartą zamkniętą w czworobok,
- typy chałup o różnych układach rzutów poziomych, różnej konstrukcji i formie ścian oraz dachów, rozmaitych pokryciach i elementach wystroju zewnętrznego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Komory dołowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Komory dołowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Komory dołowe zdjęcie nr 8 Komory dołowe zdjęcie nr 9 Komory dołowe zdjęcie nr 10
Komory dołowe zdjęcie nr 11
Komory dołowe zdjęcie nr 12 Komory dołowe zdjęcie nr 13 Komory dołowe zdjęcie nr 14
Komory dołowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Komory dołowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Komory dołowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami