Blog

Cienkie ścianki zdjęcie nr 2
29.01.2022

Podstawowe elementy konstrukcji

W artykule znajdziesz:

Podstawowe elementy konstrukcji
Podstawowe elementy konstrukcji

Pierwsze rozwiązania, zwane PBU-59, a następnie PBU-62, miały układ krzyżowy. Były to budynki 5- i 11-kondygnacyjne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Podstawowe elementy konstrukcji budynku stanowią:

  1. ściany piwnic wylewane z betonu lub murowane z cegły,
  2. ściany zewnętrzne z prefabrykatów trój warstwowych, z izolacją cieplną, z betonową warstwą fakturową o grubości 2,5 cm (4,0 cm),
  3. ściany wewnętrzne nośne, poprzeczne i podłużne, z wielkopłytowych prefabrykatów żelbetowych o grubości 14 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
  4. płyty stropowe żelbetowe pełne o wysokości 9 cm, krzyżowo zbrojone, oparte na całym obwodzie,
  5. stropodach wentylowany, dwudzielny z przekryciem z płyt panwiowych, z odwodnieniem zewnętrznym.

W systemie PBU-59 pionowe i poziome złącza ścian zewnętrznych zaprojektowano jako wypełnione. W celu zapewnienia szczelności kanalik złącza wypełniono spienionym PCW lub smołowanym sznurem konopnym. Od strony zewnętrznej złącza spoinowano zaprawą cementową (uprawnienia budowlane). W systemie PBU-62 w złączach poziomych ukształtowano próg przeciwdeszczowy. W złączach pionowych zaprojektowano kanał dekompresji. Zamknięcie złącza od zewnątrz stanowiła wkładka ze spienionego PCW oraz zaprawa cementowa, którą spoinowano złącze od zewnątrz.

W systemie PBU-63 wprowadzono układ poprzeczny w dużym rozstawie (na mieszkanie, a nie - jak w układzie krzyżowym - na izbę). Układ ten po zunifikowaniu otrzymał nazwę „system J”, a następnie UW2-J (program egzamin ustny).

Ściany zewnętrzne projektowano w kolejnych rozwiązaniach z prefabrykatów z betonu komórkowego, z płyt o wymiarze na izbę typu „Wars- bet” (scalanych z dwóch elementów w kształcie litery U, wykonywanych w formach niskich) i z płyt keramzytobetonowych. Stropy wykonywano w formie pasów o szerokości 1,80 i 2,10 m oraz grubości 12-14 cm. Początkowo budynki te realizowano wg systemu WUF-62. Charakteryzowały się one układem poprzecznym (opinie o programie).

Ściany nośne składały się z prefabrykatów o przekroju kątowym, co zapewniało dużą stateczność elementów w czasie montażu i nadawało sztywność układowi konstrukcyjnemu budynku. Ze względu jednak na skomplikowany kształt form do produkcji tych prefabrykatów rozwiązanie to zmieniono.

Układ podłużny

Następnie wprowadzono system WUF-T. Umożliwia on wznoszenie budynków o wysokości 5-M6 kondygnacji. Zasadniczą konstrukcję budynku-stanowi układ podłużnych i poprzecznych ścian nośnych. W budynkach o mniejszej wysokości może być stosowany układ podłużny, co umożliwia prawie całkowitą eliminację ścian poprzecznych. W budynkach wysokich powinien być stosowany układ krzyżowy (segregator aktów prawnych). Ściany wewnętrzne nośne mają grubość 14 cm. Ściany zewnętrzne wielkopłytowe produkowano jako trój warstwowe, w pełni wykończone w wytwórni prefabrykatów, z następującym układem warstw:

  • 14 cm - wewnętrzna warstwa nośna z betonu,
  • 5 cm - warstwa izolacji cieplnej ze styropianu,
  • 6 cm - zewnętrzna warstwa fakturowa z betonu.

Łąęzna grubość ścian zewnętrznych wynosi więc 25 cm. W złączu pionowym zaprojektowano kanał dekompresji, a w złączu poziomym próg przeciwdeszczowy.

Stropy mają grubość 14 cm. Mogą być projektowane jako płyty:

  • pracujące jednokierunkowo,
  • oparte na trzech krawędziach,
  • oparte na całym obwodzie.

Stropodach zaprojektowano jako wentylowany. Konstrukcję stanowią prefabrykowane płyty panwiowe, oparte punktowo na konstrukcji stropu strychowego. System ten powstał jako kontynuacja systemów poprzednio stosowanych, tj. OW-1700 i OW-1700K. Poszczególne warianty systemów różnią się jedynie szczegółami, podstawową wspólną cechą jest natomiast przyjęta koncepcja konstrukcyjno-technologiczna (promocja 3 w 1).

Budynki te zaprojektowano w układzie krzyżowym. Konstrukcję budynku stanowią następujące elementy:

  • ściany podziemia monolityczne,
  • ściany wewnętrzne nośne (podłużne i poprzeczne) z wielkopłytowych prefabrykatów żelbetowych o grubości 14 cm,
  • ściany zewnętrzne podłużne z pasmowych elementów nadprożowo- -parapetowych (jako wariant przewidziano wykonanie ścian zewnętrznych podłużnych z wielkowymiarowych elementów scalonych z dyli z betonu komórkowego),
  • stropy płytowe pełne o grubości 14 cm,
  • stropodach wentylowany.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Cienkie ścianki zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Cienkie ścianki zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Cienkie ścianki zdjęcie nr 7 Cienkie ścianki zdjęcie nr 8 Cienkie ścianki zdjęcie nr 9
Cienkie ścianki zdjęcie nr 10
Cienkie ścianki zdjęcie nr 11 Cienkie ścianki zdjęcie nr 12 Cienkie ścianki zdjęcie nr 13
Cienkie ścianki zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Cienkie ścianki zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Cienkie ścianki zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami