Blog

30.05.2018

Podział betonu ze względu na sposób wbudowania i zagęszczania

W artykule znajdziesz:

Podział betonu ze względu na sposób wbudowania i zagęszczania

Podział betonu ze względu na sposób wbudowania i zagęszczania

Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Zdecydowanie najczęściej w budownictwie wykorzystywany jest beton natryskowy. Ten rodzaj betonu transportowany jest na budowy za pomocą betoniarek. Na miejscu mieszanka jest natryskiwana pod odpowiednim ciśnieniem za pomocą węża, co zapewnia jej prawidłowe zagęszczenie i rozprowadzenie. Jest to metoda stosowana najczęściej we współczesnym budownictwie (segregator aktów prawnych). Umożliwia ona uzyskanie betonu o doskonałych parametrach wytrzymałościowych. Ponadto pozwala na odpowiednie rozmieszczenie betonu. Tego typu beton może być nakładany metodą mokrą lub suchą. Metoda sucha jest zwykle wykorzystywana podczas remontów oraz do poprawek w konstrukcji budynków. Mieszanka cementu jest przesuwana za pomocą wilgotnego powietrza do dyszy natryskowej i dopiero tam jest do niej dodawana woda. W metodzie mokre mieszanka jest gotowa od razu i wprychana pod ciśnienie na odpowiednie miejsce (promocja 3 w 1). 

 

Innym rodzajem betonu stosowanym w budownictwie jest beton wałowany. Najczęściej wykorzystuje się go do budowy dróg, na których jest układany za pomocą specjalnych kombajnów drogowych. Jego cechą charakterystyczną jest wysoki stopień zagęszczenia, który uzyskuje się dzięki zastosowaniu minimalnej ilości wody, którą dodaje się do wapna i pasków w procesie wytwarzania betonu. Beton wirowany to produkt wysokiej klasy, który jest efektem wirowania mieszanki w zaprogramowanych komputerowo urządzeniach. Prędkość wirowania wynosi 600 obrotów na minutę. Beton wirowany wiążę się z podłożem w ciągu zaledwie 10 minut. Umożliwia osiągnięcie idealnie gładkiej powierzchni, pozbawionej zewnętrznych porów (uprawnienia budowlane). Ma wysokie parametry wytrzymałościowe. Beton próżniowy to materiał, który powstaje w procesie odsysania części wody za pomocą pompy próżniowej i mat odsysających. Powoduje to większe zagęszczenie betonu, który po związaniu wykazuje mniejsze zmiany objętościowe i większa wytrzymałość. Ponadto zwiększona jest jego odporność na zmienne warunki pogodowe. Ten typ betonu jest najczęściej wykorzystywany do wykonywania podłóg przemysłowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami