Blog
Pojęcie technicznej eksploatacji maszyn
W artykule znajdziesz:
Do szczegółowych zadań i obowiązków personelu bazy maszyn i sprzętu w zakresie napraw należy opracowywanie harmonogramów napraw maszyn, a w związku z tym sporządzanie skoordynowanych z nimi planów pracy warsztatów mechanicznych i elektrotechnicznych, prowadzenie ewidencji i terminów napraw oraz instruowanie pracowników bazy jak i czołówek warsztatowych na budowach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Organizowanie przez pojedyncze przedsiębiorstwa budowlane własnego zaplecza technicznego (bazy maszyn i sprzętu) dla przeprowadzenia napraw średnich, a w szczególności głównych, najczęściej nie jest celowe. Przyczyną tego jest zazwyczaj niedostateczne do tego celu wyposażenie techniczne oraz marginesowy charakter tej niełatwej działalności w ramach właściwych zadań przedsiębiorstwa budowlanego. Dlatego w Polsce ustalił się pogląd o potrzebie centralizacji lej działalności w ramach specjalizowanych przedsiębiorstw. Podobny stan rzeczy istnieje w licznych krajach, edzie mechanizacja przedsiębiorstw opiera się głównie na zasadzie wynajmu maszyn (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pojęcie technicznej eksploatacji maszyn obejmuje w zasadzie kierowanie maszynami w procesie produkcji budowlanej, techniczną obsługę maszyn oraz naprawę maszyn.
Maszyny kierowane są przez maszynistów (operatorów) i ich pomocników, będących pracownikami bazy maszyn i sprzętu i przez nią opłacanych. Ponieważ każda maszyna ma fabryczną instrukcję obsługi, dlatego podstawowym obowiązkiem maszynistów jest ścisłe jej przestrzeganie. Gdy brak jest instrukcji obsługi maszyny, w szczególności maszyn starych typów, wówczas ich opracowanie należy do IOMB (uprawnienia budowlane). Obowiązkiem maszynistów jest współpraca produkcyjna z kierownictwem budowy jako odpowiedzialnymi realizatorami budowy. Instruktaż oraz szkolenie maszynistów należy do obowiązków bazy maszyn i sprzętu. Kontrolę techniczną pracy maszyn i maszynistów obsługujących te maszyny sprawują inspektorzy bazy.
Maszyniści
Maszyniści, aby uzyskać możność samodzielnego kierowania maszyną budowlaną, muszą poddać się określonemu egzaminowi oraz uzyskać odpowiednie zaświadczenie. Maszynista poza znajomością konstrukcji maszyny oraz instrukcji jej obsługi powinien być obznajmiony z procesami technologicznymi, przy których zastosowano określone maszyny, oraz znać obowiązujące normy wydajności tych maszyn (program egzamin ustny).
Jedną z podstawowych umiejętności maszynisty jest wczesne wykrywanie defektów maszyny w czasie jej pracy. Taką umiejętność mają z reguły doświadczeni maszyniści, którzy na podstawie charakterystycznych objawów towarzyszących określonym usterkom w działaniu maszyny (podwyższona temperatura łożysk, stuki itp.) potrafią zapobiec nadmiernemu zużywaniu się maszyn, a nawet ich awariom. Umiejętność i sprawność kierowania przez operatora maszyną ma decydujące znaczenie dla wydajności pracy maszyny. Umiejętność ta w znacznym stopniu uzależniona jest od rodzaju zastosowanego sterowania maszyną (ręczne, hydrauliczne, pneumatyczne itp.) (opinie o programie).
Aby utrzymać maszynę w pełnej sprawności roboczej oraz zmniejszyć proces zużywania się części maszyny, należy ją konserwować. Konserwacja (zwana u nas obsługą techniczną) obejmuje: czyszczenie maszyny, smarowanie poszczególnych jej części, kontrolę prawidłowości pracy poszczególnych części maszyny, uzupełnienie zauważonych braków (nakrętki i ich dociąganie, podkładki itp.) i inne czynności konieczne dla pełnosprawnej pracy maszyny (segregator aktów prawnych).
Spośród licznych rodzajów konserwacji najbardziej istotne są konserwacje związane z bezpośrednią pracą maszyn, mianowicie: konserwacja przed rozpoczęciem pracy przez maszynę (wstępna), konserwacja w czasie pracy maszyny (robocza), konserwacja międzyzmianowa, wreszcie konserwacja po zakończeniu pracy dobowej (końcowa) (promocja 3 w 1).
Konserwacja wstępna przed uruchomieniem maszyny ma na celu przygotowanie maszyny do pracy; polega na oczyszczeniu, smarowaniu oraz sprawdzeniu poszczególnych mechanizmów, a w szczególności dokonaniu wstępnego przeglądu dźwigni i wyłączników, łańcuchów, przewodów smarowniczych oraz kontroli nakrętek. Konserwacji tej dokonuje obsługa maszyny na pierwszej zmianie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32