Blog
Połączenia elementów prefabrykowanych
W artykule znajdziesz:
Połączenia elementów prefabrykowanych
Połączenia elementów prefabrykowanych stanowią szczególny przypadek zbrojenia, które łatwo może ulegać korozji. Przyczyny znacznego osłabienia połączeń elementów są natury konstrukcyjnej, technologicznej i eksploatacyjnej (program uprawnienia budowlane na komputer). Istnieje możliwość powstawania znacznych odkształceń i rys nawet w połączeniach prefabrykatów stosunkowo sztywnych. Na budowie trudno jest uzyskać dobre połączenie betonu wypełniającego styk z elementami prefabrykowanymi jak również dokładne wypełnianie styków.
Umiejscowienie połączeń elementów budowlanych w budynkach mieszkalnych ze względu na oddziaływanie wilgoci można podzielić na trzy grupy:
- ściany zewnętrzne (A),
- przegrody wewnętrzne z wyjątkiem przegród wymienionych w grupie C (B),
- przegrody budowlane otaczające pomieszczenia o wilgotności względnej > 70%, występującej okresowo lub stale (np. kuchnie, łazienki, pralnie itp.) (C).
Stopień zagrożenia korozyjnego połączeń zależy również od rodzaju ich konstrukcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Połączenia można podzielić na trzy typy:
I - połączenia wykonywane przez spawanie,
II - połączenia wykonywane z betonu na mokro,
Przy zabezpieczeniu przed korozją zarówno w środowisku cieczy, a w szczególności w agresywnej chemicznie atmosferze powietrznej, jednym z podstawowych warunków jest uzyskanie ogólnej szczelności. Ciągłość wylewanej z betonu konstrukcji żelbetowej jako bardzo ważny warunek zapewnienia szczelności połączeń elementów, jest najlepiej zachowana w betonach układanych na budowach. Odwrotnie, w konstrukcjach złożonych nawet ze szczelnych elementów prefabrykowanych powstaje mniej lub bardziej gęsta siatka połączeń na stykach, których szczelność trudna jest do uzyskania nawet w konstrukcjach sprężonych.
Konstrukcje żelbetowe tradycyjne
Konstrukcje żelbetowe tradycyjne, biorąc pod uwagę dotychczasowe metody ochrony, są zatem dzięki ich monolityczności łatwiejsze do zabezpieczenia przed korozją, jednak również pod warunkiem bardzo dobrego wykonania betonów. Tymczasem warunek ten jest jednak łatwiejszy do zrealizowania w budowlach wykonanych metodami uprzemysłowionymi (uprawnienia budowlane).
Również zabezpieczenie stali jest łatwiejsze w warunkach fabrycznych niż na budowie. Wynika to z możliwości uzyskania szczelniejszej otuliny jak też stosowania powłok i specjalnej obróbki powierzchniowej prętów zbrojeniowych.
Dokładne i prawidłowe pokrycie powłokami stali zbrojeniowej dla zabezpieczenia przed korozją może odbywać się tylko w warunkach fabrycznych, w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach. Jednakże powłoki takie niszczą się w trakcie transportu, składowania i montażu (program egzamin ustny). Przy zastosowaniu uprzemysłowionych metod wykonania elementów żelbetowych unika się tych trudności i przy należycie opracowanej technologii można uzyskać element prefabrykowany, w którym szczelność betonu i ochrona stali zbrojeniowej będą zapewnione.
W przypadku środowiska powietrzno-agresywnego występuje problem odpowiedniego zabezpieczenia połączeń zarówno pod względem zabezpieczenia stali jak i samych styków (opinie o programie).
W warunkach niewysokiej wilgotności powietrza i małej zawartości gazów agresywnych konstrukcje prefabrykowane, poza zabezpieczeniem stali zbrojeniowej i połączeń elementów, nie wymagają ochrony powierzchni betonowych przed korozją. Jednakże w przypadkach, kiedy z powodu agresywności środowiska powietrznego konieczność taka zachodzi, należy przeanalizować, czy również powłoki na beton należałoby nakładać w warunkach fabrycznych (segregator aktów prawnych).
Dotychczas powłoki wykonuje się po zamontowaniu konstrukcji na budowie. Nastręcza to wiele trudności z powodu zawilgocenia betonów na budowie, nie licząc konieczności stosowania dodatkowych rusztowań i utrudnionych warunków wykonawstwa.
Ażeby uzyskać pełną szczelność powłoki, najlepiej byłoby ją wykonać w warunkach fabrycznych, a na budowie dokonać tylko poprawek uszkodzeń powstałych przy transporcie i montażu (promocja 3 w 1).
Osobnym problemem jest zabezpieczenie elementów nośnych wykonywanych z gazobetonu. W tym przypadku otulina z porowatego betonu nie chroni stali zbrojeniowej przed korozją nawet w normalnych warunkach atmosferycznych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32