Blog

29.12.2020

Polepszenie właściwości izolacyjnych

W artykule znajdziesz:

Polepszenie właściwości izolacyjnych

Polepszenie właściwości izolacyjnych

Przy użyciu torkretnicy wyprawę wykonuje się w trzech warstwach: dwie pierwsze o grubości 8 mm, trzecią warstwę grubości 5-8 mm przy użyciu drobnego piasku, z bezpośrednim zatarciem. Polepszenie właściwości izolacyjnych wyprawy cementowej można osiągnąć przez zastosowanie domieszek uszczelniających (program uprawnienia budowlane na komputer).

W gruntach zawierających składniki chemiczne szkodliwe dla betonu można stosować izolację bitumiczną. Na powierzchnię żelbetowych bloków nanosi się warstwę torkretu grubości 15 mm, następnie warstwę gruntującą z rozrzedzonego materiału bitumicznego oraz warstwę asfaltu na gorąco grubości 15 mm. W gruntach silnie nawodnionych można stosować izolację stalową. Każdy blok przy wykonywaniu oblicowuje się od strony zewnętrznej stalową blachą zamocowaną w betonie. Po zmontowaniu studni blachy te spawa się ze sobą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dla zabezpieczenia od korozji na zewnętrznej powierzchni blach spawa się siatkę ze stali okrągłej 0 6 mm o oczkach około 150X150 mm i na nią po zmontowaniu studni i zespawaniu blach nanosi się torkret grubości 25-30 mm. Przy zastosowaniu izolacji stalowej pionowe zbrojenie studni jest zbędne, w związku z czym upraszcza się kształt bloków prefabrykowanych (uprawnienia budowlane).
Wykonanie wnęk lub wsporników dla oparcia belek stropowych na płaszczu z bloków prefabrykowanych zmusza do stosowania odpowiednich elementów prefabrykowanych lub wykonywania tych partii płaszcza z betonu na mokro.

Po opuszczeniu studni na projektowaną głębokość należy wykonać dno oraz studnię drągów startowych. Przy prowadzeniu robót w gruncie nienawodnionym, wykonanie tych prac nie nastręcza większych trudności. Trudności wystąpią w przypadku gruntów nawodnionych, szczególnie wówczas, gdy pompowanie wody nie jest możliwe (program egzamin ustny).
Z tego powodu opuszczanie studni w gruntach silnie nawodnionych należałoby ograniczyć do takich przypadków, w których warstwy wodonośne znajdują się tylko w górnych pokładach powyżej poziomu projektowanego dna obudowy podziemnej, poniżej zaś tego poziomu znajdują się warstwy nieprzepuszczalne nienawodnione.

Aby dno spełniało dobrze swoje zadanie, należy zapewnić odpowiednie powiązanie go ze ścianami studni.
Aby wzmocnić powiązanie można w ścianach uprzednio przygotować wcięcia, które wytworzą dodatkowe oparcie (opinie o programie).

Obciążenia obudowy

Metoda studni opuszczanej ma wiele zalet i daje możliwości wykonania podziemnego pomieszczenia, gdy ze względu na warunki gruntowe zastosowanie metody odcinkowego pogłębienia wykopu i betonowania ścian studni nie jest możliwe. Niezależnie od tego czy pozostała część studni wykonana jest z żelbetu monolitycznego, czy z prefabrykatów, górną część należy wykonać jako monolityczną. Daje to dobre zwieńczenie studni i zapewnia skuteczne zakotwienie wkładek zbrojenia pionowego.
Opuszczanie studni musi być prowadzone nieco inaczej, niż opuszczanie studni o gładkich ścianach zewnętrznych na całej wysokości (segregator aktów prawnych).

Sposób opuszczania takiej studni. Do projektowanej głębokości dolnego pierścienia należy wykonać wykop szerokoprzestrzenny. W przypadku występowania wody gruntowej trzeba jej zwierciadło obniżyć do poziomu około 0,5 m poniżej dna wykopu. Z dna wykopu opuszcza się studnię sposobami stosowanymi przy wykonywaniu studni opuszczanych.
W czasie wykonywania oraz w okresie eksploatacji działają na studnię następujące siły:
- ciężar własny studni G,
- ciężar własny i użytkowy urządzeń i konstrukcji opartych na płaszczu studni Q,
- ciężar własny i użytkowy urządzeń i konstrukcji opartych bezpośrednio na dnie P,
- parcie gruntu E,
- parcie wody W,
- siły tarcia na zewnętrznej powierzchni T,
- reakcje gruntu R (promocja 3 w 1).

Ciężar własny studni należy określić oddzielnie dla ścian pionowych i dla dna studni, na podstawie założonych wymiarów geometrycznych. Obliczenia wykonane na podstawie założonego ciężaru własnego należy następnie skorygować po obliczeniu rzeczywistych wymiarów ścian i dna. Obliczenie niezbędnego ciężaru własnego z uwagi na tarcie znajdzie Czytelnik w pracy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami