Blog

Pomieszczenie z pompami
W artykule znajdziesz:

Jeżeli pomieszczenie z pompami zlokalizowane jest poza obrysem budynku, to musi być ono oddylatowane od konstrukcji budynku. Nie wymaga się stosowania w tych pomieszczeniach izolacji akustycznych ścian i sufitu (program uprawnienia budowlane na komputer).
W czasie użytkowania instalacji wodociągowej mogą powstać następujące zjawiska akustyczne:
hałaśliwe działanie urządzeń instalacyjnych (zaworów czerpalnych),
- kawitacyjny przepływ wody w przewodach i związane z tym drgania przewodów przenoszone na konstrukcję budynku,
- hałaśliwa praca pomp w hydroforniach,
- przesłuchy między pomieszczeniami powstające w wyniku nieszczelności przy przejściach przewodów instalacyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Kawitacyjny przepływ wody w przewodach powstaje przy wadliwej pracy zaworów czerpalnych oraz przy zbyt małych przekrojach rur. Istotne jest zatem prawidłowe pod tym względem zaprojektowanie całej sieci instalacyjnej. Ponieważ w wyniku przepływu wody, nawet przy właściwie dobranych przekrojach przewodów, zawsze będą występować drgania, przewody nie powinny być mocowane do ścian przylegających do pomieszczeń chronionych. Wszelkie urządzenia instalacyjne i przewody powinny być mocowane do konstrukcji przez przekładki elastyczne (uprawnienia budowlane).
We współczesnym budownictwie duże trudności występują z prawidłowym zaizolowaniem przejść przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych przez stropy. Są one prowadzone zazwyczaj w zespołach instalacyjnych zlokalizowanych w pomieszczeniach sanitarnych (program egzamin ustny). Aby zachować swobodny dostęp do przewodów i zaworów, zespoły instalacyjne są często oddzielane ekranem, który spełnia funkcję osłony dekoracyjnej. Aby takie rozwiązanie nie pogarszało izolacyjności akustycznej między pomieszczeniami, przewody na poziomie stropu powinny być umieszczane w tulejach, przestrzenie między tulejami zabetonowane na pełną grubość stropu, a szczeliny między przewodami i tulejami uszczelnione np. wełną mineralną lub pakułami.
Dodatkowe tłumienie
Korzystne jest zastosowanie szczelnych ekranów osłonowych o izolacyjności nie mniejszej niż 25 dB, co można uzyskać przez wyłożenie ścianki od strony kanału płytami z wełny mineralnej. Zasady zabezpieczeń akustyczno-budowlanych hydroforni są analogiczne do zabezpieczeń węzłów cieplnych (opinie o programie).
W czasie użytkowania tych instalacji mogą powstać:
- hałasy od pracy wentylatorów przenikające do pomieszczeń wentylowanych przez kanały,
- hałasy na zewnątrz obiektu, np. od wentylatorów dachowych lub przy
czerpniach lub wyrzutniach powietrza. Hałasy tc mogą stanowić zagrożenie jako hałasy zewnętrzne dla pomieszczeń danego obiektu lub innych obiektów zlokalizowanych w pobliżu,
- hałasy przenikające do pomieszczeń chronionych z wentylatorni,
- przesłuchy akustyczne między pomieszczeniami podłączonymi do tego samego kanału lub pomieszczeniami, przez które przechodzą niezaizolowane kanały (segregator aktów prawnych).
W literaturze specjalistycznej podawane są metody obliczeń, pozwalające na określenie wartości dodatkowego tłumienia w kanale, aby poziom hałasu wentylacyjnego zmniejszyć do wartości dopuszczalnych dla danego przeznaczenia pomieszczenia.
Wartość niezbędnego dodatkowego tłumienia zależna jest od hałaśliwości wentylatora i od tłumienia wprowadzonego przez przewody (długości przewodów między wentylatorem i pierwszym zaworem wywiewnym, wymiarów przewodów, liczby załamań, rozgałęzień i in.). Dodatkowe tłumienie w kanale uzyskuje się przez wyłożenie wewnętrznych ścianek kanału materiałem dźwiękochłonnym, np. szkłem piankowym, wełną mineralną w folii itp. lub przez stosowanie tłumików akustycznych.
Przy projektowaniu instalacji wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej należy uwzględnić konieczność zarezerwowania odpowiedniego miejsca na tłumiki akustyczne, których wymiary są zazwyczaj znaczne (promocja 3 w 1).
Jeżeli pomieszczenia muszą być podłączone do tego samego kanału w stosunkowo małej odległości, to niezbędne jest tworzenie labiryntów w kanale lub stosowanie dodatkowych tłumików przy zaworach wywiewnych (lub nawiewnych).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32