Blog

Podpory przekrycia zdjęcie nr 2
09.10.2021

Posadowienie studzien

W artykule znajdziesz:

Posadowienie studzien

Podpory przekrycia zdjęcie nr 3
Posadowienie studzien

Należyte posadowienie studzien wymagało zagłębienia ich w skale na głębokość 3H-4,5 m. W tym celu konieczne było wywiercenie w skale dla każdej kolumny otworu odpowiedniej głębokości o średnicy l,8-1,9 m, czego dokonano wspomnianym wiertłem turbinowym, przede wszystkim usuwając znad przewidzianych miejsc nadścielającą glinę. Otwory wykonane w skale oczyszczono z gliny i zapełniono betonem metodą Contractor, po czym w świeżo ułożony beton pogrążono studnie za pomocą wibromłota (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do zapewnienia prawidłowego położenia kolumn służył specjalnie skonstruowany pływający szablon („konduktor”) w postaci pontonu z kierownicami przyspawanymi do burt. W szablonie tym studnie musiały pozostawać do czasu stwardnienia betonu w skale (co wymagało nie mniej niż 16 godzin).
Należy wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju wąskich studni (do 3 m średnicy), nie wymienionym poprzednio, których płaszcze (pierścienie) składają się z prefabrykowanych odcinków łukowych. Każdy odcinek wykonany jest ze szkieletu, w postaci metalowej ramy i rozpiętej w niej siatki uzbrojenia. Wypełnienie szkieletu betonem tworzy ściankę żelbetową o grubości 12 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ramę stanowią z boków elementy połączeń w kierunku poziomym w postaci przeciętej wzdłuż rury o średnicy 10 mm z jednej strony, a szyny „staroużytecznej” z drugiej oraz z 2 kątówek. Od góry i dołu pręty ramy stanowią metalowe kołnierze z otworami na śruby do łączenia ze sobą odcinków w kierunku osi studni. Jeśli chodzi o uszczelnienie studni dla wypompowania wody, to, po opróżnieniu wnętrza studni z gruntu, przyspawaną taśmą stalową zakrywa się od wewnątrz zamki i powstałe przestrzenie przy nich wypełnia betonem pod ciśnieniem. Każdy odcinek zagłębia się w grunt osobno wibromłotem (uprawnienia budowlane). Po zagłębieniu wszystkich 4 odcinków pierwszej sekcji zagłębia się następne odcinki znów pojedynczo, łącząc z poprzednio wprowadzonymi w grunt na śruby. Tak wykonane studnie, według doświadczeń radzieckich, można zagłębiać na kilkanaście metrów, a koszt ich wynosi 60% kosztu studni o płaszczach monolitycznych.

Należy zauważyć, że kolumny wykonywane bywają nie tylko z wąskich studni. Bardzo często nazwę kolumny nadaje się studni wykonanej w zwykły, opisany w poprzednim rozdziale sposób, jeżeli jej smukłość, tzn. stosunek całkowitej wysokości (od dolnego końca w gruncie do dolnej krawyędzi nadbudowy) do średnicy jest większy niż 8 (do 10) (program egzamin ustny).

Pale drewniane

Słupy są to elementy zasadniczo nie wpuszczane w grunt, lecz zajmujące jedynie przestrzeń pomiędzy dnem akwatorium a podstawą nadbudowy.
Rozróżnia się trojakiego rodzaju słupy:
- stanowiące przedłużenie wiązki pali,
- których wnętrze tworzy wiązka pali obetonowana i osłonięta płaszczem żelbetowym lub betonowym,
- wsparte na prefabrykowanych podstawach (opinie o programie)..

Należy zauważyć, że rozwiązanie pierwsze jest gorsze od drugiego: słabym jego miejscem jest połączenie wiązki pali ze słupem. Słup powinien być dobrze zakotwiony w wiązce, tak aby mógł przenosić działające nań siły poziome, w przeciwnym bowiem razie będzie słupem wahadłowym, a cały układ stanie się chwiejny. Z tych względów górne końce pali należy rozkuwać, a ogołocone z betonu wkładki wpuszczać głęboko w beton wypełniający słup. Jeżeli są to pale drewniane, głowy ich należy w stosowny sposób zakończyć (rozdz. 5), tak aby mogły przenosić siły rozciągające (segregator aktów prawnych). Słupy stoją tu na żelbetowej prefabrykowanej podstawie w postaci platformy, która może być rozwiązana w dwu wariantach: z komorami powietrznymi lub z komorami zespalającymi.

Platformy w obu wariantach są prefabrykowane na lądzie lub pomoście i spławiane na wodę (promocja 3 w 1). Tak jeden, jak i drugi typ, powinien być tak zwymiarowany, aby platforma mogła unosić się na wodzie (w pierwszym typie dzięki komorom powietrznym, w drugim dzięki poduszkom powietrza zgromadzonego pod płytą między ścianami komory zespalającej).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Podpory przekrycia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Podpory przekrycia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Podpory przekrycia zdjęcie nr 8 Podpory przekrycia zdjęcie nr 9 Podpory przekrycia zdjęcie nr 10
Podpory przekrycia zdjęcie nr 11
Podpory przekrycia zdjęcie nr 12 Podpory przekrycia zdjęcie nr 13 Podpory przekrycia zdjęcie nr 14
Podpory przekrycia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podpory przekrycia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podpory przekrycia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami