Blog

Konstrukcja stalowa uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
29.10.2020

Poślizg struny

W artykule znajdziesz:

Poślizg struny

Konstrukcja stalowa uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Poślizg struny

W rzeczywistości wzdłuż strefy zakotwienia możemy wyodrębnić kolejno odcinki odkształceń sprężystych, sprężysto-plastycznych, plastycznych oraz odcinek tarcia, podczas gdy omówione wzory opierają się na warunku tarcia, lecz wartość docisku o</ wyznaczona jest w oparciu o założenie sprężystości (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zależności uwzględniające wszystkie powyższe zjawiska mają jednak charakter bardzo skomplikowany i nie nadają się do zastosowań praktycznych.
U czoła elementu sprężanego obserwujemy przy odprężeniu wsuwanie się struny w głąb betonu; zjawisko to określane jest jako poślizg struny. Występuje ono szczególnie często przy stosowaniu drutów o gładkiej powierzchni, jak również przy obciążeniach oscylujących i pulsujących. Duże wartości poślizgu z reguły budzą obawę co do niezawodności wprowadzenia do elementu siły sprężającej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wskutek przeniesienia sił z uzbrojenia na beton następuje odkształcenie (deplanacja) przekroju poprzecznego elementu sprężanego. Zjawisko to zanika dopiero w przekroju, w którym naprężenia w betonie rozkładają się w sposób równomierny.
Przez pomiar poślizgu w sposób można uzyskać dane dotyczące rozkładu naprężeń w strefie zakotwienia.

Tym niemniej obliczenie teoretyczne nie budzące większych zastrzeżeń może być dokonane tylko w tym przypadku, gdy uzbrojenie można uważać za ściśle zespolone z betonem, tzn. gdy otulający beton odkształca się w ten sam sposób co uzbrojenie i nie występują wzajemne przemieszczenia (uprawnienia budowlane). Oznaczając przez q całkowite przemieszczenie betonu i uzbrojenia, mierzone w osi uzbrojenia, i wyrażając przez przemieszczenia odkształcenia podłużne uzbrojenia, dochodzimy do zależności gdzie jak również mają znaki ujemne.

Jeżeli oprzemy i założymy, że strefa przeniesienia sił na beton mieści się w strefie zakotwienia (tzn. że w obrębie tej ostatniej następuje równomierne przeniesienie naprężeń na beton), to przemieszczenie q„ w punkcie początkowym będzie wynikiem sumowania odkształceń na odcinku strefy zakotwienia (program egzamin ustny).

Środki zaradcze

Widzimy stąd, że pomiar poślizgu q0 u czoła elementu pozwala wnioskować o długości strefy zakotwienia. Praktyczna wartość tego wzoru ogranicza się jednak do niezbyt wielkich wartości naprężeń w uzbrojeniu, ponieważ w przeciwnym razie założenia współodkształcalności uzbrojenia i betonu nie można uważać za uzasadnione.
Niekiedy pomiar przemieszczeń w uzbrojeniu odbywa się nie tylko w jego punkcie początkowym, lecz również wzdłuż struny w specjalnie w tym celu wytworzonych okienkach w betonie. W tym przypadku możemy sporządzić wykres przemieszczeń („poślizgów”) q i znaleźć spadki stycznej do krzywej w poszczególnych punktach (opinie o programie).

Dotychczasowe lozważania wskazują, że długość zakotwienia jest proporcjonalna do średnicy struny; wynika stąd, że ze względu na zakotwienie najkorzystniejsze są struny cienkie. Z drugiej strony, z uwagi na małą nośność strun o małym przekroju zachodzi konieczność stosowania w elementach sprężonych dużej ich ilości, a tym samym znacznego zagęszczania strun w przekroju. Okoliczność ta utrudnia należyte zabetonowanie elementu i narzuca konieczność stosowania drobnego kruszywa do betonu. Natomiast w takich elementach strefa przeniesienia sił na beton jest stosunkowo nieznaczna (segregator aktów prawnych).

Wszystkie badania doświadczalne wskazują, że decydujące znaczenie, jeśli chodzi o niezawodność przeniesienia sił sprężających, ma jakość i wytrzymałość betonu. Chodzi tu również o twardość betonu oraz jego wytrzymałość na rozciąganie. W betonach o miernej wytrzymałości obserwujemy z reguły znaczne wartości poślizgu strun.

Wymienione wartości wskazują, że pewność zakotwienia można znacznie zwiększyć stosując specjalne profilowane druty lub inne zabiegi wzmacniające; możemy tu wyróżnić:
a) metody chemiczno-fizyczne,
b) mechaniczne zwiększenie przyczepności struny,
c) dodatkowe pomocnicze zakotwienia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Konstrukcja stalowa uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Konstrukcja stalowa uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Konstrukcja stalowa uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Konstrukcja stalowa uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Konstrukcja stalowa uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Konstrukcja stalowa uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Konstrukcja stalowa uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Konstrukcja stalowa uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Konstrukcja stalowa uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Konstrukcja stalowa uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcja stalowa uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcja stalowa uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami