Blog

24.11.2022

Powłoki asfaltowe zbrojone

W artykule znajdziesz:

Powłoki asfaltowe zbrojone

Powłoki asfaltowe zbrojone jedną lub dwiema warstwami tkaniny z włókien szklanych (laminaty) stosuje się jako izolacje wodoszczelne szczególnie nadające się w wodach gruntowych agresywnych. Są również stosowane jako izolacje ciągłe pod wykładziny chemoodporne (posadzki) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Laminaty asfaltowe wykonuje się z lepiku asfaltowego bez wypełniaczy, stosowanego na gorąco, lub innych asfaltów o właściwościach dobranych do warunków, w jakich ma pracować laminat. Do zbrojenia laminatów stosuje się tkaninę z włókien szklanych o luźnym splocie, np. tkaninę szklaną o symbolu St 20. Podłoże pod laminat asfaltowy należy przygotować jak pod każdą inną izolację asfaltową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Sposób wykonania laminatu jest następujący: na suchym, czystym i zagruntowanym podłożu rozprowadza się lepik asfaltowy lub asfalt o temperaturze ok. 180 C. Grubość warstwy powinna wynosić ok. 2,0 mm, a szerokość nałożonego pasa powinna odpowiadać szerokości tkaniny. Następnie natychmiast nakłada się na lepik tkaninę rozwijaną z rolki i wtapia się ją w gorący płynny lepik (asfalt), używając do tego wałka gumowego lub szpachli metalowej. Tkaninę rozkłada się starannie i wyrównuje tak, aby nie tworzyły się zmarszczki i fałdy. Pasy tkaniny łączy się na zakłady szerokości nie mniejszej niż 5 cm. W izolacjach na ścianach pionowych lub zbliżonych do pionowych pasy tkaniny układa się pionowo (uprawnienia budowlane).

Dokładnie wciśnięte w asfalt pasy tkaniny szklanej po ostygnięciu i skrzepnięciu lepiku (po co najmniej 2 godzinach) nasyca się roztworem asfaltowym do gruntowania, używając do tego celu pędzli okrągłych.

Nawierzchniową warstwę laminatu asfaltowego wykonuje się po wyschnięciu tkaniny, nakładając warstwę lepiku grubości ok. 2 mm o temperaturze 160-180°C. W przypadku stosowania laminatu dwuwarstwowego, tj. zbrojonego dwiema warstwami tkaniny, drugą warstwę wykonuje się tak samo jak warstwę pierwszą, traktując ją jako podłoże (program egzamin ustny).

Powłoki izolacyjne z emulsji asfaltowych

W narożach i miejscach załamań podłoża laminat wzmacnia się dodatkowym pasem tkaniny szklanej, układanej według zasad podanych dla poszczególnych warstw. Do wykonywania laminatów asfaltowych nie należy stosować tkanin o gęstym splocie, gdyż nic dają się one wtopić w lepik (asfalt) i powodują rozwarstwienie izolacji (opinie o programie).

Do zbrojenia powłok asfaltowych, zamiast tkanin z włókien szklanych, można stosować welony szklane lub maty szklane. Wykonanie jednak takich laminatów jest utrudnione i wymaga do przesycenia welonów lub mat asfaltem stosowania dwukrotnego nasycania upłynnionym asfaltem i bardzo starannego wykonawstwa. Niedostateczne nasycenie asfaltem welonu lub maty szklanej staje się przyczyną rozwarstwienia się laminatu.

Należy mieć na uwadze, że wykonywanie powłok asfaltowych zbrojonych na płaszczyznach pionowych jest bardziej utrudnione i pracochłonne niż na płaszczyznach poziomych. Powłoki z Cyklolepu zbrojone włóknem szklanym wykonywane na zimno. Powłoki ciekłego Cyklolepu lub półciekłego, zbrojone tkaniną z włókien szklanych układane na zimno, wykonuje się w podobny sposób jak laminaty (segregator aktów prawnych).

Powłoki izolacyjne z emulsji asfaltowych kationowych i lateksów kauczuków syntetycznych wykonywane metodą natryskową. Powłoki asfaltokauczukowe stosowane są jako izolacje typu lekkiego chroniące przed wilgocią, jako izolacje typu średniego chroniące przed wodą opadową przesączającą się przez grunt, a nawet jako izolacje typu ciężkiego chroniące przed wodą naporową. Te ostatnie należy wzmacniać wkładką z welonu szklanego.

Izolacje typu lekkiego grubości 0,5 + 0,8 mm wykonuje się z tworzywa zawierającego ok. 20% kauczuku (lateksu); izolacje typu średniego grubości 1,5-2,0 mm i ciężkiego grubości 3 + 8 mm zawierają przeciętnie 30% kauczuku. Powłoki o większej zawartości kauczuku są stosowane w specjalnych przypadkach, szczególnie gdy jest wymagana wysoka odporność termiczna (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami