Blog
Powłoki gliniano-cementowe
W artykule znajdziesz:
Fluatowanie. Najbardziej godnym zalecenia sposobem ochrony betonu jest podobnie jak przy kamieniu naturalnym fluatowanie. Fluaty utwardzają i uodporniają powierzchnię betonu, nie zmieniając jego wyglądu i właściwości. Do betonu stosuje się zwykle fluat cynkowy lub w razie silniejszego narażenia na działanie kwasów fluat ołowiowy. Oba te środki są trujące i np. do utrwalania zbiorników na żywność stosować ich nie można. W tym przypadku używa się nieszkodliwego fluatu magnezowego lub aluminiowego. Fluatowanie przeprowadza się nie wcześniej jak w 8 dni po wykonaniu betonu, najbardziej wskazany jest termin 28-dniowy. Poza tym technika fluatowania jest identyczna jak przy kamieniu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Tworzywa gliniano-cementowe, czyli tzw. glina stabilizowana, które niedawno wprowadzono na szerszą skalę do budownictwa, stanowią doskonały materiał na powłoki, są bowiem odporne na większość wpływów chemicznych i nawet słabszych kwasów organicznych. Zasadniczym warunkiem jest szczelność powłoki, gdyż w złym wykonaniu lub doborze nieodpowiedniej gliny mogą wystąpić rysy skurczowe, otwierające drogę dalszej agresji. Opis przygotowania tworzyw gliniano-cementowych zawiera „Instrukcja tymczasowa stosowania w budownictwie tworzyw cementowo-glinianych" (PWT Warszawa 1951) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W celu zwiększenia przyczepności powłoki powierzchnia betonu powinna być szorstka. Przyczepność można również zwiększyć przez powleczenie powierzchni betonu 5-procentowym roztworem kwasu solnego. Przy żelbecie nie zaleca się tego. gdyż zachodzi obawa korozji zbrojenia (uprawnienia budowlane). W wielu razach, szczególnej przy fundamentach, robotach kanalizacyjnych itp. wystarcza szczelne obłożenie betonu plastyczną gliną, która wskutek nieprzepuszczalności nie dopuszcza wód agresywnych. Powłoki asfaltowe i smołowe. Preparaty asfaltowe i smołowe są najczęściej używanymi środkami do wytwarzania powłok izolacyjno-ochronnych. Pomimo powszechnego ich stosowania wyniki nie zawsze są zadowalające, głównie z powodu złego wykonawstwa i nieodpowiedniego doboru materiału (program egzamin ustny).
Agresja chemiczna
Należy pamiętać, że jednorazowe powleczenie preparatami asfaltowymi nie gwarantuje szczelności powłoki, toteż powłoka powinna się składać z 2h-3 warstw nakładanych kolejno w odstępach czasu gwarantujących dostateczne stwardnienie warstwy poprzedniej. Do pierwszej warstwy stosuje się asfalt upłynniony, który przenika w pory betonu i zapewnia dobrą przyczepność. Powierzchnia betonu powinna być czysta, wolna od pyłu i całkowicie sucha (opinie o programie).
Najlepsze rezultaty daje impregnacja na gorąco przez zanurzenie wyrobów betonowych w roztopionym asfalcie, lecz metodę tę można stosować tylko do mniejszych wyrobów. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniego środka; szczególnie niebezpieczna jest skłonność powłok do tworzenia rys i pęknięć, co często następuje w niskich temperaturach. Powłoki asfaltowe są dość odporne na kwasy i większość wpływów chemicznych (oprócz stężonych alkalii). Odporność tę można jeszcze zwiększyć przez stosowanie jako wypełniacza mączki lub włókien azbestowych (segregator aktów prawnych).
Powłoki metaliczne. W ostatnich latach zaczęto coraz szerzej stosować metalizowanie betonu przez natryskiwanie stopionym metalem (metoda Schoppa). Przez dobranie odpowiednich metali lub stopów można uzyskać powłoki o żądanych właściwość. Do ochrony przed agresją chemiczną najlepiej nadaje się ołów ewentualnie z dodatkiem miedzi, lecz podobnie jak przy fluatach, nie można go stosować do zbiorników na napoje, pokarmy lub paszę (promocja 3 w 1).
Ponieważ powłoki metaliczne nie zawsze są dostatecznie szczelne, gdyż składają się z poszczególnych cząstek metalu, więc dodatkowo uszczelnia się je przez ogrzewanie lampą lutowniczą lub palnikiem aż do temperatury topienia, a wtedy pory ulegają zamknięciu. Powłoki metaliczne należy nakładać na powierzchnie możliwie gładkie, czyste i suche.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32