Blog
Powłoki niezbrojone
W artykule znajdziesz:
Powłoki niezbrojone ulegają pęknięciu w miejscu powstania rysy w podkładzie betonowym. Powłoki zbrojone włóknem szklanym są mniej podatne na powstawanie rys (przenoszą rysy o rozwartości ok. 0,1 mm). Ewentualne pęknięcia powłok lub inne uszkodzenia mechaniczne są łatwo dostrzegalne i łatwe do naprawienia. Powłoki można dowolnie barwić wprowadzając do mieszanek epoksydowych odpowiednie pigmenty (program uprawnienia budowlane na komputer).
W izolacjach przeciwwodnych powłoki epoksydowe stosuje się głównie do izolacji wewnętrznych zbiorników na wodę pitną, zdemineralizowaną, wodę przemysłową o podwyższonych temperaturach oraz jako izolację, a równocześnie wykończenie, wewnętrznych powierzchni basenów kąpielowych, w których mogą one także zastępować wykładziny z płytek ceramicznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadku stosowania powłok epoksydowych do zbiorników na wodę pitną (lub inne artykuły spożywcze) zestawy mieszanek do ich wykonywania nie mogą zawierać rozpuszczalników aromatycznych (np. toluenu, ksylenu, benzenu itp.). Na ich zastosowanie każdorazowo należy przy tym uzyskać zgodę Państwowego Zakładu Higieny. Podłoże betonowe pod powłokę epoksydową. Podłoże betonowe pod powłokę epoksydową powinno być suche (o wilgotności ok. 4%), czyste, mocne, niepylące, równe, bez rys, raków i występów. Powłoki epoksydowe niezbrojone mogą być wykonywane na mocnej wyprawie cementowej zatartej packą drewnianą (uprawnienia budowlane).
Odpowiednim podłożem pod powłoki zbrojone włóknem szklanym jest beton konstrukcyjny o wytrzymałości co najmniej 200 kG/cm2, wykonany w deskowaniu zapewniającym równość powierzchni. W przypadku konieczności wyrównania powierzchni betonu należy zatrzeć ją packą drewnianą na ostro bezpośrednio po rozebraniu deskowania. Naroża i załamania powierzchni należy zaokrąglić promieniem ok. 5 cm przy użyciu mocnej zaprawy cementowej (Rz= 80 kG/cm2) (opinie o programie).
Wykonywanie powłok
Do wykonania powłok zbrojonych można przystąpić nie wcześniej niż po 4-6 tygodniach od wykonania betonu. Powierzchnię betonu należy oczyścić i odpylić przy użyciu twardych i miękkich szczotek i w razie potrzeby odtłuścić przy użyciu szmat i rozpuszczalnika organicznego. Większe nierówności podkładu betonowego, kawerny itp. należy wyrównać szpachlówką epoksydową, przygotowaną z żywicy Epidian 5 z dodatkiem talku, mączki kwarcowej bądź drobnego piasku oraz utwardzacza TĘCZA, lub kitem Epidian 430 (segregator aktów prawnych).
Warunki do wykonywania powłok epoksydowych. Mają one zasadniczy wpływ na jakość powłok. Powłoki epoksydowe należy wykonywać przy temperaturze podłoża nie niższej niż +15°C i temperaturze otoczenia nie niższej niż + 18°C,ztym że pożądana jest temperatura wyższa (ok. +20°C), sprzyja to bowiem właściwemu przebiegowi procesu utwardzania żywicy. Jeśli roboty prowadzone są na wolnym powietrzu, należy miejsce pracy na okres robót zabezpieczyć przed opadami atmosferycznymi. Wskazane jest wykonywanie powłok w okresie letnim przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.
Powłoki epoksydowe wykonuje się sposobem ręcznym przez nałożenie kilku kolejnych warstw: dwóch do trzech - w przypadku powłok niezbrojonych i co najmniej czterech - w przypadku powłok zbrojonych włóknem szklanym. Kolejne warstwy powłoki nakłada się po związaniu poprzedniej. Do zbrojenia powłok stosuje się tkaninę szklaną St-20/60 lub matę o gramaturze 300 (promocja 3 w 1).
Do utwardzania ,,na zimno” stosuje się utwardzacz w ściśle określonych ilościach (dozowanie wagowe), np.: na 100 części Epidianu 5:
- 10-12 części utwardzacza TĘCZA na 100 części Epidianu 51:
- 10 części utwardzacza TĘCZA na 100 części Epidianu 112: 90 części utwardzacza PAB-50 Powłoki można wytwarzać z czystych mieszanek żywicy z utwardzaczem bądź z dodatkiem drobnoziarnistych wypełniaczy, a do celów specjalnych - również barwników (program egzamin ustny).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32