Blog
Powłoki przeciwpożarowe
W artykule znajdziesz:
Powłoki przeciwpożarowe
Drewno jest dobrym materiałem budowlanym; dużą wadą stosowanego w budownictwie drewna jest niebezpieczeństwo pożaru, odgrywające istotną rolę, zwłaszcza w budownictwie wiejskim. Drewno stanowi materiał palny, który nie da się przez stosowanie środków przeciwogniowych zamienić w materiał niepalny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Należy jednak pamiętać, że płonące drewno pokrywa się od zewnątrz warstwą węgla drzewnego, który jest złym przewodnikiem ciepła. W ten sposób powstaje zewnętrzna warstwa izolacyjna, która utrudnia przepalanie się drewna. Żelazo traci w temperaturze 500 C połowę swojej wytrzymałości, co może spowodować zniszczenie konstrukcji. Drewno natomiast zatrzymuje znacznie dłużej swoją wytrzymałość (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Konstrukcje drewniane załamują się stopniowo i powoli, cc stwarza dobre warunki ratownicze. Dzięki temu drewno mimo swojej palności może w pewnym stopniu konkurować w budownictwie z materiałami wprawdzie niepalnymi, lecz ulegającymi łatwo zniszczeniu w czasie pożaru. Przeprowadzone rozważania prowadzą do wniosku, że zagadnienie ognioodporności drewna budowlanego jest często ujmowane w sposób jednostronny i niewłaściwy.
Ze względu na niebezpieczeństwo rozkładu lub zapalenia się drewno musi być chronione przed działaniem zbyt wysokiej temperatury (uprawnienia budowlane). Drewno suche wytrzymuje przez dłuższy czas temperatury do 170 C bez rozkładu, nawet przy dostępie powietrza. Drewno wilgotne rozkłada się na powietrzu i bez dostępu powietrza w temperaturach niższych od 100 C, przy czym staje się kruche i wydziela kwas octowy. Powyżej 170 C występuje na powietrzu powolne utlenianie, a bez dostępu powietrza rozpoczyna się destylacja rozkładowa. W temperaturze 275° C występuje energiczny rozkład drewna związany z wydzielaniem ciepła; temperaturę 275° C przyjmuje się za punkt zapłonu drewna.
Środki przeciwogniowe
W celu ochrony od pożaru drewno nasyca się lub powleka środkami przeciwogniowymi (program egzamin ustny). Zadaniem ich jest:
- utrudnienie zapalenia przez podwyższenie punktu zapłonu drewna,
- utrudnienie palenia się drewna oraz rozprzestrzeniania się ognia, przez wydzielanie gazów lub wytwarzanie powłok hamujących proces spalania.
Środki przeciwogniowe nie zamieniają drewna w materiał niepalny* lecz utrudniają powstanie pożaru oraz zmniejszają szybkość i intensywność spalania. Przeciwpożarową ochronę drewna realizuje się przez otulanie drewna azbestem lub blachą z azbestem, przez powlekanie wapnem gaszonym, szkłem wodnym lub przez powierzchniowe nasycanie solami. Niektóre z tych soli, jak sole uwodnione, chlorki, węglany alkaliczne łub związki amonowe, wydzielają w czasie pożaru niepalne gazy„ np. parę wodną, C02, S02, NHS lub HC1. Inne pod wpływem wysokiej temperatury tworzą na powierzchni drewna niepalną, szklistą powlokę (opinie o programie).
Należą tu fosforany i borany oraz najlepiej chroniące drewno przed zapaleniem mieszaniny boranów i fosforanów. Preparaty oparte na związkach azotowych i magnezowych tworzą na drewnie powłokę, która powoduje w czasie pożaru powstawanie na drewnie izolacyjnej warstwy węgla, co utrudnia rozszerzanie się ognia.
Badanie technicznej wartości środków przeciwpożarowych przeprowadza się na próbkach drewna o wymiarach 1x2x100 cm, o wilgotności 8-10%, nasyconych lub powleczonych badanym środkiem. Dla porównania bada się równolegle próbki z nienasycanego drewna (segregator aktów prawnych).
Próbki te zawiesza się w piecu rurowym, wykonanym z blachy stalowej lub z siatki stalowej; piec zawieszony jest na ramieniu wagi. Próbkę poddaje się przez 4 minuty działaniu palnika gazowego dającego płomień o długości 25 cm i o temperaturze 1000° C. Pod jego wpływem następuje ubytek ciężaru badanej próbki; odczytuje się go na uchylnej wadze w odstępach co pół minuty.
Równocześnie odczytuje się przy pomocy termometrów elektrycznych przebieg temperatur w górnej części pieca (promocja 3 w 1). Po upływie 4 minut wyłącza się palnik i obserwuje się przez dalsze 4 minuty zachodzące w drewnie zmiany.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32