Blog

12.11.2021

Poziom wody gruntowej

W artykule znajdziesz:

Poziom wody gruntowej

Poziom wody gruntowej

Odsadzkę wykorzystano do ułożenia i obsługi instalacji służącej do obniżania poziomu wody gruntowej. Dolną część ścian wykopu na wysokość ok. 1,50 wykonano pionowo i zabezpieczono szczelną ścianą z bali o grubości 5 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po obniżeniu zwierciadła wody gruntowej do założonej głębokości 50 cm poniżej dna wykopu, utrzymując ją na tym poziomie przez cały czas trwania robót, ułożono na dnie wykopu podłoże pod izolację, składające się z płyty betonowej o grubości 10 cm i warstwy klinkieru o grubości 8 cm, ułożonego na zaprawie cementowej. Górną powierzchnię klinkieru wyrównano gładzią cementową o grubości ok. 2,5 cm.

Następnie wykonano ścianki pomocnicze na całą wysokość projektowanej izolacji, tj. na wysokość ok. 3 m. Ścianki z klinkieru miały grubość 12 cm i były wzmocnione w odstępach ok. 2 m pilastrami zewnętrznymi, wymurowanymi w odstępie kilku centymetrów od ścianki szczelnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na ściankach pomocniczych wykonano gładź cementową, na której ułożono ciężką izolację asfaltową złożoną z 3 warstw wkładek papowych i 4 warstw lepiku na zimno. Izolację ułożono w całości najpierw na ścianach, a następnie na dnie. Papę na ścianach nalepiono pasami pionowymi, przy czym górne brzegi zostały przymocowane do ściany pomocniczej.
Po takim zabezpieczeniu izolacji wykonano zbrojenie konstrukcji zapadni oraz deskowanie i następnie konstrukcję zabetonowano. Po oddaniu obiektu do użytku izolacja wykazywała całkowitą szczelność (uprawnienia budowlane).

Izolację wodoszczelną pompowni. Budowla została wykonana w ten sposób, że do pewnej głębokości wykonano wykop ze skarpami, a część najgłębszą wykopu zabezpieczono szczelną ścianką stalową. Na wysokość ścian szczelnych zabetonowano ścianę pomocniczą, oddzielając ją papą od ściany szczelnej, której powierzchnię wyrównano betonem. W obrębie ścian pomocniczych wykonano izolację wodoszczelną oraz część podziemną konstrukcji. Na gotowej ścianie żelbetowej, począwszy od górnej krawędzi ściany szczelnej, przedłużono izolację, którą zabezpiecza zewnętrzna warstwa ochronna z muru ceglanego. Na podstawie wyników badań geotechnicznych spodziewano się wzajemnych osiadań 5-P20 mm (program egzamin ustny).

Izolacja papowa

W zasadzie zastosowano izolację papą, tylko w miejscach, gdzie nie można było uzyskać docisku izolacji (0,1 kG/cm2), zastosowano izolację nie podlegającą pęcznieniu i gniciu.
Izolacja papowa pozioma składała się z 4 warstw papy asfaltowej bez powłoki, naklejonych i sklejonych lepikiem rozsmarowanym szczotkami. Na ścianach izolacja na powierzchniach znajdujących się 2,70 m poniżej zwierciadła wody gruntowej składała się również z 4 warstw papy. Powyżej tego poziomu zastosowano 3 warstwy papy (opinie o programie).

Papy naklejano metodą rozlewania lepiku i dociskania wałkiem, przy czym rolki papy przecinano na dwa węższe pasy. Połączenia izolacji poziomej dokonywano na ściance murowanej pomocniczej o wysokości
1,5 m. Wszelkie załamania w izolacji wzmacniano papą na osnowie z włókien szklanych, a w niektórych miejscach stosowano folię miedzianą wytłaczaną.
Ściany obiektu przylegające do ścian szczelnych wbitych na stałe zaizolowano w ten sposób, że na ścianę szczelną nałożono warstwę wyrównującą betonową, następnie warstwę poślizgową z papy bez powłoki, zabetonowano ściankę ochronną, nałożono na nią izolację i zabetonowano ściany (segregator aktów prawnych).

Ponieważ izolacja nie miała wymaganego docisku, a nie chciano stosować kotew talerzowych, została ona wykonana od strony odwodnej z wkładki specjalnej asfaltowej wzmocnionej włóknem szklanym, na którą naklejono wkładkę specjalną z folii aluminiowej gładkiej o grubości 0,2 mm obustronnie powleczonej asfaltem, oraz jednej lub dwóch warstw papy asfaltowej bez powłoki.

Taką samą izolację ułożono bezpośrednio na pochyłej ścianie z wylotami turbin (promocja 3 w 1)..
Ściana ochronna żelbetowa o grubości 20 cm została oparta na odsadzce fundamentowej obiektu i górą połączona z izolowaną ścianą. Podobną warstwę ochronną zastosowano wokół wylotów kanałów.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami