Blog

Magazynowanie lontów zdjęcie nr 2
30.06.2019

Prace zaliczane do praktyki zawodowej

W artykule znajdziesz:

Prace zaliczane do praktyki zawodowej


Praktyka zawodowa jest niezbędna, aby możliwe było przystąpienie do egzaminu na uprawnienia budowlane. Jednak, aby Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna zaliczyła praktykę, kandydat na uprawnienia musi wykonywać odpowiednie prace (program na komputer).

Magazynowanie lontów zdjęcie nr 3
Prace zaliczane do praktyki zawodowej

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym takie prace muszą polegać na albo na pełnieniu funkcji technicznych na budowie, albo na bezpośrednim uczestniczeniu w pracach projektowych (program na telefon). W podaną definicję nie wpisuje się więc np. stanowisko kosztorysanta czy inspektora nadzoru inwestorskiego. Trzeba o tej kwestii pamiętać przy podpisywaniu umowy praktyk, gdzie wpisywane jest stanowisko pracy. Jeśli chodzi o czas pracy to najlepiej, jeśli praktykant jest zatrudniony na cały etat. W przeciwnym wypadku warto o tę kwestię dopytać w swojej izbie.

Do praktyki zawodowej można zaliczyć wyłącznie te prace, przy których wykonywaniu kandydat na uprawnienia budowlane faktycznie brał udział (program egzamin ustny). Wynika to z faktu, że ustna część egzaminu na uprawnienia budowlane jest oparta w dużej mierze na praktyce, jaką odbył wnioskodawca. Oznacza to, że komisja ma możliwość zadawania pytań związanych z konkretną wiedzą dotyczącą zakresu wpisanej praktyki zawodowej (opinie o programie). Co więcej, jeśli pojawiła się możliwość, że członek komisji pracował na tej samej budowie czy przy tym samym projekcie, co praktykant, konieczne jest zweryfikowanie wiarygodności praktyki zawodowej.

Przedłożenie projektów


Prace, w których brał udział praktykant, wymieniane są w zbiorczym zestawieniu praktyki zawodowej, stanowiącym załącznik do oświadczenia o odbyciu praktyki zawodowej (segregator aktów prawnych). Dawniej, kiedy stosowana była książka praktyki zawodowej, wpisywano w nią wszystkie roboty wykonywane przez praktykanta. W dokumencie potwierdzającym praktykę zawodową na pewno muszą znaleźć się obiekty, w których ta praktyka się odbywała, wraz z numerem pozwolenia na budowę bądź nr zgłoszenia budowy. W przypadku praktyki projektowej kandydat na uprawnienia budowlane musi być przygotowany do tego, że komisja poprosi o przedłożenie projektów, przy których pracował (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Magazynowanie lontów zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Magazynowanie lontów zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Magazynowanie lontów zdjęcie nr 8 Magazynowanie lontów zdjęcie nr 9 Magazynowanie lontów zdjęcie nr 10
Magazynowanie lontów zdjęcie nr 11
Magazynowanie lontów zdjęcie nr 12 Magazynowanie lontów zdjęcie nr 13 Magazynowanie lontów zdjęcie nr 14
Magazynowanie lontów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Magazynowanie lontów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Magazynowanie lontów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami