Blog
Praktyka zawodowa – ile powinna trwać?
W artykule znajdziesz:
Praktyka zawodowa – ile powinna trwać?
Czas trwania praktyki zawodowej wymaganej do uprawnień budowlanych jest dokładnie określony w art. 14 Prawa budowlanego. W ustawie tej czas trwania praktyk został uzależniony od (https://uprawnienia-budowlane.pl/):
• zakresu uprawnień – ograniczone lub bez ograniczeń,
• rodzaju uprawnień – projektowe lub wykonawcze,
• posiadanego wykształcenia – drugi stopień studiów, pierwszy stopień studiów, dyplom technika (program na komputer).
W zależności od wymienionych czynników kandydat na uprawnienia ma obowiązek odbycia praktyk trwających od 1,5 roku do nawet 4 lat. Wymagany okres praktyki zawodowej dla uprawnień bez ograniczeń do projektowania wynosi rok na budowie i rok przy sporządzeniu projektów (program na telefon). Co ciekawe, w przypadku uprawnień do projektowania w ograniczonym zakresie czas praktyki na budowie oraz przy sporządzaniu projektów jest taki sam, jak i dla uprawnień bez ograniczeń.
W przypadku kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń czas praktyki na budowie wynosi 1,5 roku przy ukończonych studiach II stopnia na kierunku odpowiednim oraz 3 lata przy ukończonych studiach I stopnia na kierunku odpowiednim (opinie o programie). Dla uprawnień do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie praktyka na budowie musi trwać 1,5 roku przy ukończonych studiach II stopnia na kierunku pokrewnym lub I stopnia na kierunku odpowiednim, 3 lata przy ukończonych studiach I stopnia na kierunku pokrewnym oraz 4 lata w przypadku osób mających tytuł technika w jednym z zawodów związanych z budownictwem (segregator aktów prawnych).
Uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi
Uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń można otrzymać po odbyciu 1,5 roku praktyki na budowie oraz 1 roku praktyki przy sporządzaniu projektów (promocja 3 w 1). Dla uprawnień do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie czas praktyki wynosi 1,5 roku na budowie oraz rok przy sporządzaniu projektów. Czas praktyki zawodowej do uprawnień budowlanych może zostać dwukrotnie wydłużony, jeśli praktyki odbywają się w organach nadzoru budowlanego, u zarządcy infrastruktury kolejowej bądź w organach administracji rządowej (program egzamin ustny).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32