Blog

Rampa bagażowa zdjęcie nr 2
08.04.2019

Praktyka zawodowa – na podstawie jakiej umowy może być wykonywana?

W artykule znajdziesz:

Praktyka zawodowa – na podstawie jakiej umowy może być wykonywana?

Zarówno przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z dnia 11 września 2014 r. (program na komputer), jak i przepisy Ustawy Prawo Budowlane z 7 lipca 1994r nie wskazują jednoznacznie, na podstawie jakiej umowy może odbywać się praktyka zawodowa (program na telefon). Oznacza to, że Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna może zaliczyć odpowiednio udokumentowaną praktykę zawodową, która została potwierdzona przez osobę mającą odpowiednie uprawnienia budowlane oraz wpisaną na listę członków samorządu zawodowego, jeśli oczywiście praktyka ta spełnia wymogi wskazane we wspomnianych przepisach oraz w wewnętrznych regulacjach samej izby (https://uprawnienia-budowlane.pl).

Umowa o pracę

Rampa bagażowa zdjęcie nr 3
Praktyka zawodowa – na podstawie jakiej umowy może być wykonywana?

Nietrudno zauważyć, że forma cywilno-prawna umowy zawartej w ramach odbywania praktyki zawodowej, nie ma większego znaczenia – może to być zarówno umowa o pracę, jak i umowa zlecenie, umowa o dzieło czy nawet staż (program na egzamin ustny). Wynika to m.in. z postanowienia § 5 ust. 8 zdanie 2 Regulaminu postępowania kwalifikacyjnego w sprawach nadawania uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej, zgodnie z którym każdy rok praktyki składa się z 52 tygodni praktyki, którą liczy się jak 5 dni mających po 8 godzin, czyli 40 godzin tygodniowo bez względu na to, jaka jest forma umowy, na podstawie której odbywana jest praktyka (promocja 3 w 1).
Po wejściu w życie Ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych Dz.U. z 10 czerwca 2014 r. poz. 768. praktykę zawodową dokumentuje się za pomocą oświadczenia (segregator), którego wzór znajduje się w załączniku do Rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z dnia 11 września 2014r. W treści tego dokumentu konieczne jest podanie ilości tygodni praktyki oraz tego, jaką formę miała praktyka, czyli czy odbywała się na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, czy była to część, czy może całość etatu. Każdy dzień, w którym odbywała się praktyka, musi znaleźć się w oświadczeniu. W celu doprecyzowania czasu i sposobu trwania praktyki można dołączyć do oświadczenia pisemne wyjaśnienia, w których określa się przebieg praktyki zawodowej (opinie).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rampa bagażowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rampa bagażowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rampa bagażowa zdjęcie nr 8 Rampa bagażowa zdjęcie nr 9 Rampa bagażowa zdjęcie nr 10
Rampa bagażowa zdjęcie nr 11
Rampa bagażowa zdjęcie nr 12 Rampa bagażowa zdjęcie nr 13 Rampa bagażowa zdjęcie nr 14
Rampa bagażowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rampa bagażowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rampa bagażowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami