Blog
Prawa i obowiązki
W artykule znajdziesz:
Krajowa Komisja Kwalifikacyjna – prawa i obowiązki
Krajowa Komisja Kwalifikacyjna jest wybierana przez Krajowy Zjazd Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, a jej kadencja trwa 4 lata (https://uprawnienia-budowlane.pl). Do jej zadań zalicza się prowadzenie postępowania odwoławczego oraz wydawanie decyzji w ramach II instancji, dotyczących spraw związanych z wyjaśnianiem decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych oraz treści tych uprawnień przez okręgowe komisje kwalifikacyjne (program na komputer).
Komisja powołuje zespół, składający się z osób należących do Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej i izb okręgowych z uwzględnieniem poszczególnych specjalności zawodowych, którego zadaniem jest opracowanie zestawów z pytaniami egzaminacyjnymi oraz zatwierdzenie tych zestawów (program na telefon).
Opinie okręgowych komisji kwalifikacyjnych stanowią dla komisji krajowej podstawę do wydawania decyzji dotyczących nadawania tytułu rzeczoznawcy budowlanego, zgodnie z art. 8b ustawy o samorządach zawodowych (opinie o programie). Przynajmniej raz w roku Krajowa Komisja Kwalifikacyjna ma obowiązek przeprowadzenia analizy wszystkich postępowań kwalifikacyjnych dotyczących nadawania uprawnień budowlanych i tytułu rzeczoznawcy budowlanego. Analiza ta jest następnie przedstawiana Krajowej Radzie Izby. Ponadto do obowiązków Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej zalicza się sporządzanie opinii do Krajowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej oraz Krajowego Sądu Dyscyplinarnego w sprawach dotyczących odpowiedzialności zawodowej i dyscyplinarnej wszystkich członków Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (segregator aktów prawnych).
Krajowa Komisja Kwalifikacyjna
Krajowa Komisja Kwalifikacyjna składa sprawozdania z prowadzonej działalności do Krajowego Zjazdu Izby oraz sprawuje nadzór nad działalnością prowadzoną przez okręgowe komisje kwalifikacyjne (promocja 3 w 1). Komisja przygotowuje także projekty uchwał, które określone są w odrębnych przepisach, a następnie kieruje je do rozpatrzenia oraz uchwalenia przez odpowiednie organy. Organy te mają wpływ na ostateczny kształt przygotowanych przez komisję uchwał. Ponadto komisja w drodze decyzji może pozbawić tytułu rzeczoznawcy budowlanego (program egzamin ustny).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32