Blog

28.05.2022

Prędkość odciągania wody

W artykule znajdziesz:

Prędkość odciągania wody

Próżnię wytwarza pompa próżniowa, której pojemność zależy od obwodu maty, a nie od jej powierzchni. Próżnia wynosi zwykle 400d-650 mm słupa rtęci, zmniejsza ona ilość wody o 20% na głębokości 150-300 mm. Zmniejszenie ilości wody jest wyższe w pobliżu maty i powszechnie przyjmuje się, że ssanie jest w pełni wydajne jedynie do głębokości 150 mm. Stąd przy przekrojach betonowych o grubości 300 mm maty próżniowe należy przyłożyć do obu przeciwległych boków. Odciągnięcie wody wywołuje osiadanie betonu równe ok. 3% głębokości, do której działa wysysanie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Prędkość odciągania wody zmniejsza się z czasem i zwykle czas 15-25 min działania próżni jest najbardziej ekonomiczny. Zmniejszanie się ilości wody jest już bardzo niewielkie przy odsysaniu w czasie dłuższym niż 30 min. Jak stwierdzono uprzednio, w czasie działania próżni nie następuje, ściśle biorąc, wysysanie wody, a jedynie przekazywanie na ciecz wypełniającą kanaliki w masie betonowej spadku ciśnienia poniżej ciśnienia atmosferycznego. Oznacza to, że zagęszczanie następuje wskutek działania ciśnienia atmosferycznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W ten sposób ilość usuniętej wody powinna odpowiadać oddziaływaniom w całej objętości betonu i w betonie nie powinny powstawać pustki. W praktyce jednak powstaje pewna liczba pustek i okazuje się, że dla tego samego stosunku wodno-cementowego beton zwykły ma nieco wyższą wytrzymałość niż beton próżniowy (uprawnienia budowlane).

Tworzeniu się pustek można zapobiec, jeśli okresowo oprócz odpowietrzania zastosuje się wibrowanie; w tych warunkach uzyskuje się wyższy stopień zagęszczenia i można prawie dwukrotnie powiększyć ilość wody odciągniętej z betonu. W badaniach Garnetta uzyskano dobre rezultaty przy odpowietrzaniu betonu w ciągu 20 min, stosując wib 70 w ani e między czwartą i ósmą minutą. a następnie między czternastą i osiemnastą minutą (program egzamin ustny).

Beton próżniowy

Odpowietrzanie można stosować do betonów o szerokim zakresie stosunków kruszywa do cementu i uziarnień kruszywa, lecz kruszywo grube pozwala na odciągnięcie większej ilości wody niż kruszywo drobne. Ponadto w czasie odpowietrzania odciąga się pewną ilość drobnych pyłów, a więc mieszanka nie powinna zawierać pylastych dodatków, takich jak pucolany (opinie o programie).

Beton próżniowy gęstnieje bardzo szybko i deskowanie można usunąć już w 30 min po jego ułożeniu, nawet w przypadku słupów o wysokości 4,5 m. Ma to poważne znaczenie ekonomiczne, szczególnie w wytwórniach elementów prefabrykowanych, ponieważ formy mogą być szybko użyte ponownie do produkcji dalszych elementów.

Powierzchnia betonu próżniowego jest całkowicie wolna od wszelkich zagłębień, a najwyższa warstwa grubości 1 mm jest szczególnie odporna na ścieranie. Ma to duże znaczenie dla betonu, który ma stykać się z wodą płynącą z dużą prędkością. Inną pożyteczną cechą betonu próżniowego jest jego dobra przyczepność do starego betonu i z tego względu może on być używany jako warstwa powierzchniowa przy renowacji płyt jezdni i do innych prac naprawczych. Odpowietrzanie betonu wydaje się więc cennym sposobem obróbki betonu, jest jednak dość kosztowne (segregator aktów prawnych).

Tę nazwę nadano zaprawie lub betono- nowi, dostarczonym za pomocą giętkich węży i narzucanym pneumatycznie z dużą prędkością na powierzchnię ściany licowej. Siła, z jaką strumień jest narzucana na powierzchnię, powoduje takie zagęszczenie materiału, że może on utrzymywać się samoistnie bez odkształcania się i odpadania, nawet na powierzchni pionowej lub na dolnych powierzchniach płyt poziomych.

Ponieważ proces ten polega na pneumatycznym narzucaniu materiału, beton natryskowy bywa również nazywany formalnie w literaturze angielskiej „pneumatically applied mortar or concrete”, czasem również spotyka się nazwę „gunite”, chociaż ta ostatnia odnosi się w zasadzie jedynie do betonu natryskowego przy stosowaniu suchego mieszania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami