Blog

Kontrola stanu technicznego obiektu budowlanego zdjęcie nr 2
12.02.2021

Prefabrykaty

W artykule znajdziesz:

Prefabrykaty

Kontrola stanu technicznego obiektu budowlanego zdjęcie nr 3
Prefabrykaty

W systemie szczecińskim prefabrykaty ścian zewnętrznych są produkowane z keramzytobetonu z fakturą zewnętrzną o grubości 2,5 cm ze żwirobetonu i fakturą wewnętrzną o grubości 1,5 cm z zaprawy cementowo-wapiennej. Grubość prefabrykatów ścian nośnych wynosi 40 cm, a samonośnych 36 cm. Wszystkie płyty mają wysokość 287,5 cm, tj. odpowiadającą wysokości kondygnacji razem ze stropem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Prefabrykaty tych ścian mają wbudowaną w zakładzie prefabrykacji stolarkę okienną i drzwiową.
W systemie SBO występują przede wszystkim ściany osłonowe, ponieważ układ budynków jest belkowo-słupowy.
Złącza ścian prefabrykowanych. W budynkach z prefabrykatów wielkoblokowych i wielkopłytowych złącza prefabrykatów mogą być wykonane jako: betonowe, żelbetowe lub stalowe. Złącza betonowe wykonuje się w większości typu klockowego, wypełnione betonem.

W złączach elementów żelbetowych wypuszcza się z prefabrykatów ściennych pręty połączeniowe, a w złączu montuje się pręty dodatkowe, zapewniające zmonolityzowanie ścian spoin między prefabrykatami albo przez nadanie krawędziom prefabrykatów odpowiedniego kształtu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Złącze wielowarstwowej ściany z prefabrykatów wielkopłytowych.

Zależnie od przeznaczenia i wyposażenia budynku stosuje się przewody umożliwiające korzystanie z zainstalowanych urządzeń (kuchenek gazowych, pieców kuchennych, piecyków gazowych) oraz wymianę powietrza w pomieszczeniach. Ze względu na rodzaj i zadania, jakie spełniają w budynku, rozróżnia się przewody: dymowe, spalinowe, wentylacyjne wywiewne i nawiewne.
Odprowadzenie spalin i wymianę powietrza w pomieszczeniach przez przewody zwane kanałami umożliwia odpowiedni ciąg (uprawnienia budowlane). Ciąg w przewodach jest spowodowany różnicą temperatur pomiędzy powietrzem zewnętrznym i spalinami lub powietrzem zewnętrznym i powietrzem w pomieszczeniach budynku.

Ciąg komina

Ciąg komina zależny jest od jego wysokości; im wyższy jest komin, tym lepszy jest ciąg. Wynika to stąd, że wyższe warstwy powietrza zewnętrznego są chłodniejsze. Im większa jest różnica temperatur między wlotem i wylotem komina, tym większy jest ruch powietrza ku górze, czyli ciąg (program egzamin ustny).

Ochłodzenie powietrza w kanale lub spalin powinno być jak najmniejsze i dlatego kanały umieszcza się w ścianach wewnętrznych. Kanały usytuowane w ścianach zewnętrznych należy odpowiednio ocieplić.
Kanały dymowe i spalinowe odprowadzają gorące gazy z palenisk, więc mogą być wykonywane tylko z materiałów odpornych na wysokie temperatury: cegły palonej pełnej, specjalnych pustaków ceramicznych, z betonu żaroodpornego lub z grubej blachy.
Przewody wentylacyjne natomiast mogą być wykonane z cegły, betonu, z blachy, z tworzyw sztucznych, a nawet z drewna (opinie o programie).

Kanały wykonywane w murach ceglanych mają kształt kwadratowy albo prostokątny ze względu na kształt cegieł. Najmniejszy przekrój kanału kwadratowego wynosi 1/2 x1/2 cegły, a prostokątnego 1/2 x 3/4 cegły. Najczęściej spotykane przekroje przewodów w murach ceglanych wynoszą więc: 14 x 14 cm (1/2 x 1/2 cegły), 14 x 22 cm (1/2 x 3/4 cegły), 14 x 27 cm (1/2 x 1 cegłę).
W ścianach betonowych kanały mają przekrój kołowy o minimalnej średnicy 14 cm (segregator aktów prawnych).

Przewody w murach powinny być prowadzone pionowo. Dopuszcza się odchylenie od pionu nie więcej niż 30°. Ponieważ paleniska i kratki wentylacyjne są rozmieszczone w różnych miejscach budynku, przewody grupuje się i wyprowadza ponad dach w możliwie najmniejszej liczbie kominów.

W budynkach parterowych wykonanie przewodów w murach i wyprowadzenie ich ponad dach nie nastręcza trudności (promocja 3 w 1). W budynkach wielokondygnacyjnych, a zwłaszcza w budynkach wysokich, jest to bardziej skomplikowane. Według obecnie obowiązujących przepisów każdy trzon kuchenny musi mieć oddzielny przewód dymowy.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kontrola stanu technicznego obiektu budowlanego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kontrola stanu technicznego obiektu budowlanego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kontrola stanu technicznego obiektu budowlanego zdjęcie nr 8 Kontrola stanu technicznego obiektu budowlanego zdjęcie nr 9 Kontrola stanu technicznego obiektu budowlanego zdjęcie nr 10
Kontrola stanu technicznego obiektu budowlanego zdjęcie nr 11
Kontrola stanu technicznego obiektu budowlanego zdjęcie nr 12 Kontrola stanu technicznego obiektu budowlanego zdjęcie nr 13 Kontrola stanu technicznego obiektu budowlanego zdjęcie nr 14
Kontrola stanu technicznego obiektu budowlanego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kontrola stanu technicznego obiektu budowlanego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kontrola stanu technicznego obiektu budowlanego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami