Blog

Kwas fluorowodorowy zdjęcie nr 2
21.01.2020

Produkcja metodą hutniczą

W artykule znajdziesz:

Produkcja metodą hutniczą

Kwas fluorowodorowy zdjęcie nr 3
Produkcja metodą hutniczą

Ołów jest miękki, ciężar właściwy 11,4 G/cm3, temp. topnienia 327°C, łatwy do obróbki przez walcowanie i prasowanie, odporny na kwasy z wyjątkiem azotowego. Służy do wyrobu blach o grub. 0,2 do 12 mm, rur ołowianych (o średn. 3 do 100 mm), podkładek pod łożyska itd (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ołów szeroko stosowany jest również w instalacjach sanitarnych jako materiał uszczelniający przy łączeniu żeliwnych przewodów rurowych, muf itd.
Stop ołowiu z cyną (np. 30% Sn i 70% Pb) służy do lutowania w robotach blacharskich. Minia ołowiana — tlenek ołowiawo-ołowiowy (PbsO ma zastosowanie jako materiał pokrywczy dla ochrony stali przed korozją.

Kadm (Cd) wydobywa się ze związków towarzyszących kruszcom cynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Barwa srebrzysta, ciężar właściwy 8,64 G/cm3, temp. topnienia 321 °C. Wchodzi w skład stopów łatwotopliwych oraz do powlekania stali w celu ochrony przed korozją.

Kobalt (Co) otrzymuje się ze związków kobaltu, siarki i arsenu. Barwa srebrzystożółtawa, ciężar właściwy 8,83 G/cm3, temp. topnienia 1480°C. Odporny na wpływy atmosferyczne i wodę. Odporny również na kwasy, poza azotowym. Ma zastosowanie jako dodatek przy produkcji stali wysokowartościowej.
Nikiel (Ni) otrzymuje się z minerałów, jak nikielinu, siarczku niklu i in.

Ciężar właściwy 8,8 G/cm3, temp. topnienia 1450°C, odporny na wpływy atmosferyczne i wodę (uprawnienia budowlane). Odporny na kwas solny i siarkowy, rozpuszcza się natomiast w kwasie azotowym.
Ma zastosowanie jako materiał pokrywczy dla ochrony innych metali (przeważnie stali) przed korozją. Wchodzi w skład wielu stopów, jak np. nowe srebro. Stopy mają szerokie zastosowanie w elektrotechnice.

Szkło i wyroby szklane

Zasadniczym składnikiem szkła jest krzemionka (SiOo); poza krzemionką składnikami są różnego rodzaju tlenki (jak tlenek sodu, potasu, wapnia, glinu, żelaza, ołowiu, cynku itp.).
Surowce wytapia się w piecach tyglowych w temperaturze ok. 1400°C (program egzamin ustny). W budownictwie stosowane są następujące wyroby szklane:
0 szkło płaskie,
1 szkło zbrojone,
2 kształtki i cegły szklane,
3 dachówki szklane,
4 pryzmaty.

Szkło płaskie dzielimy na:
- okienne zwykłe przezroczyste o grub. 2-3 mm; zastosowanie -na szyby okienne. Wymagania i warunki odbioru określa PN/B-13052;
szkło półlustrzane i lustrzane o grub. 4-20 mm o powierzchniach szlifowanych i polerowanych; zastosowanie -na szyby wystawowe i lustra (opinie o programie);
szkło matowe o jednostronnie zmatowanej powierzchni koloru białego; zastosowanie - do drzwi w korytarzach, na przegrody oraz drzwi do łazienek i ustępów;
szkło mrożone o jednostronnej powierzchni imitującej zamarzniętą parę wodną; zastosowanie - do drzwi w korytarzach;
szkło płaskie walcowane surowe o grub. 3-10 mm nieprzezroczyste, o chropowatej powierzchni, koloru jasnego z odcieniem zielonkawym; zastosowanie - do krycia świetlików; gatunki szkła płaskiego, walcowanego, surowego oraz wzorzystego określa PN/B-13050;
szkło wzorzyste (ornamentowe) o grub. 3-5 mm, produkowane jako szkło lane surowe, z tą tylko różnicą, że ma odciśnięty deseń i różne barwy; zastosowanie - do drzwi wewnętrznych itp.;
szkło mleczne obciągane, z jednostronnie lub dwustronnie nałożoną mleczną warstewką; zastosowanie - na oszklenie plafonu dolnego w świetlikach (segregator aktów prawnych);
szkło mleczne masywne, o barwie mlecznobiałej, nieprzezroczyste; zastosowanie - w miejscach chronionych od zbyt silnego światła słonecznego lub sztucznego;
marblit o grub. 6,8 i 10 mm, szkło z jednej strony gładkie, nieprzezroczyste o powierzchni imitującej marmur; produkuje się sposobem lanym, walcowym; zastosowanie - na okładziny ścian i słupów oraz na płyty kontuarów, stołów itp.;
- opal o grub. 3-16 mm, szkło gładkie, z jednej strony nieprzezroczyste, kolorowe o jednostajnym kolorze; stosuje się podobnie jak marblit (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kwas fluorowodorowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kwas fluorowodorowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kwas fluorowodorowy zdjęcie nr 8 Kwas fluorowodorowy zdjęcie nr 9 Kwas fluorowodorowy zdjęcie nr 10
Kwas fluorowodorowy zdjęcie nr 11
Kwas fluorowodorowy zdjęcie nr 12 Kwas fluorowodorowy zdjęcie nr 13 Kwas fluorowodorowy zdjęcie nr 14
Kwas fluorowodorowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kwas fluorowodorowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kwas fluorowodorowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami