Blog

Obudowa węzła zdjęcie nr 2
04.03.2022

Przebieg projektowania budowy

W artykule znajdziesz:

Obudowa węzła zdjęcie nr 3
Przebieg projektowania budowy

Inwestor ma prawo na własny koszt i ryzyko, przed zatwierdzeniem założeń, spowodować sporządzenie projektów obiektów i robót przewidzianych do realizacji w pierwszej kolejności na prawnie użytkowanym lub pozyskanym terenie. W razie przystąpienia do realizacji inwestycji po upływie 2 lat od zatwierdzenia założeń inwestor powinien dokonać analizy ich aktualności, potwierdzić ważność podjętej uprzednio decyzji i zatwierdzić ją (program uprawnienia budowlane na komputer).

Projekt powinien być sporządzony ze stopniem szczegółowości dostosowanym do warunków realizacji i w sposób zharmonizowany z przyjętym w założeniach przebiegiem węzłowych robót, dostaw i czynności, objętych poszczególnymi zadaniami inwestycyjnymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Sporządzenie projektu może być powierzone:

  • jednostce projektowania,
  • generalnemu realizatorowi inwestycji (GRI), wykonawcy bądź dostawcy, który podejmuje się realizacji inwestycji łącznie ze sporządzeniem projektu (uprawnienia budowlane).

Sposób dostarczenia wykonawcy projektu w całości bądź częściami ustalony jest w zawieranych umowach o prace projektowe i o realizację inwestycji.

W celu maksymalnego skrócenia okresu realizacji inwestycji należy szeroko stosować zasadę dostarczania zamawiającemu projektów częściami pod warunkiem zachowania prawidłowego, wzajemnie skoordynowanego przebiegu projektowania budowy (program egzamin ustny).

Projekt inwestycji przemysłowych

Projekt powinien zawierać:

  1. podstawowe dane charakteryzujące zadanie (obiekt),
  2. szczegółowy plan zagospodarowania terenu sporządzony dla zadania inwestycyjnego lub jego odpowiednią część określającą usytuowanie obiektu,
  3. schematy ideowe i wyniki obliczeń, obliczenia i opisy w niezbędnym zakresie,
  4. graficzne przedstawienie projektowanych rozwiązań umożliwiające w sposób jednoznaczny ich realizację,
  5. rysunki robocze architektoniczno-budowlane, konstrukcyjne, instalacyjne i inne, umożliwiające prowadzenie robót zgodnie z projektem,
  6. zestawienie kosztów (kosztorysy) robót i obiektów w zakresie uznanym za konieczny przez wykonawcę budowy lub inwestora,
  7. wskaźniki techniczno-ekonomiczne, charakteryzujące główne rozwiązania w projekcie,
  8. inne niezbędne dane, stosownie do charakteru zadania lub obiektu (opinie o programie).

Projekt inwestycji przemysłowych powinien ponadto zawierać:

  1. charakterystykę procesu produkcji z uwzględnieniem zaopatrzenia materiałowo-technicznego i powiązań kooperacyjnych oraz charakterystykę organizacji produkcji,
  2. zestawienia maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie techniczne oraz ich charakterystyki techniczno-eksploatacyjne, które nie mogą być pogorszone w czasie realizacji inwestycji,
  3. rysunki rozstawienia maszyn i urządzeń bądź ważniejszych węzłów technologicznych, a w razie potrzeby przekroje budynku z gabarytami maszyn i urządzeń,
  4. rysunki lub modele koordynacyjno-kontrolne sieci i urządzeń technologicznych (segregator aktów prawnych).

W projekcie technicznym następuje uściślenie kosztu robót i obiektów. Różnice wynikłe między uściślonymi na etapie projektu technicznego zestawieniami (kosztorysami) robót i obiektów a odpowiednimi zestawieniami zatwierdzonego zestawienia kosztów zadania (zkz) należy przenosić do rezerwy, odpowiednio ją zwiększając lub zmniejszając. Zadania projektowe przedsiębiorstwa budowlano-montażowego i inwestora.

Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe sporządzają we własnym zakresie rysunki robocze rusztowań i deskowań, rysunki warsztatowe konstrukcji metalowych i urządzeń instalacyjnych oraz rysunki form do wytwarzania prefabrykatów. Dopuszcza się przejściowo możliwość zlecania tych prac jednostkom projektowania.

Dostawcy maszyn i urządzeń sporządzają we własnym zakresie rysunki konstrukcyjne nietypowych maszyn i urządzeń, dane niezbędne do zaprojektowania fundamentów pod maszyny i urządzenia, rysunki warsztatowe, projekty i rysunki montażowe oraz instrukcje obsługi maszyn i urządzeń - według zasad określonych odrębnie przez właściwych ministrów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obudowa węzła zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obudowa węzła zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obudowa węzła zdjęcie nr 8 Obudowa węzła zdjęcie nr 9 Obudowa węzła zdjęcie nr 10
Obudowa węzła zdjęcie nr 11
Obudowa węzła zdjęcie nr 12 Obudowa węzła zdjęcie nr 13 Obudowa węzła zdjęcie nr 14
Obudowa węzła zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obudowa węzła zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obudowa węzła zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami