Blog
Przebiegi budowy uprzemysłowionej
W artykule znajdziesz:
Przebiegi budowy uprzemysłowionej
Przedstawione schematycznie przebiegi budowy uprzemysłowionej zorganizowane na zasadach zharmonizowanych ciągów cykliczno-rytmicznych charakteryzują się najwyższą, spośród wszystkich możliwych rodzajów ciągów organizacyjnych, przejrzystością i prostotą, a kierowanie tak zaplanowaną budową sprowadza się w rzeczywistości tylko do usuwania napotykanych przeszkód w jej realizacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jednakże warunkiem realizacji budowy uprzemysłowionej za pomocą metody pracy równomiernej opartej na ciągach organizacyjnych cykliczno-rytmicznych jest zachowanie niezmienności (lub tylko nieznacznych odchyleń, np. ok. 10%) podstawowych parametrów (tj. cyklów i rytmu) przebiegu robót.
Ponieważ spełnienie takich warunków może nieraz napotkać obiektywne trudności w praktyce, dlatego konieczne jest opracowanie takich sposobów postępowania, aby można było także i przy większych odchyleniach w wielkościach parametrów ciągów organizacyjnych zachować zasady ciągów cykliczno-rytmicznych, zarówno prostych, jak i ogólnych (złożonych).
Obiektywnie przyczynami zmian parametrów (subiektywne przyczyny zmian wynikające z podstawowych braków organizacyjnych w prowadzeniu budowy uprzemysłowionej, jak np. braku środków realizacji itp. nie mogą, rzecz jasna, być przyjmowane pod uwagę) ciągów cykliczno-rytmicznych budowy realizowanej metodą pracy równomiernej mogą być zmiany w wydajności dziennej pracy zespołów roboczych i maszyn oraz niekorzystne wpływy atmosferyczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Celem zachowania, mimo tych przeszkód, zasad i zależności charakterystycznych dla ciągów cykliczno-rytmicznych najlepiej byłoby posługiwać się metodą tzw. stref czasowych, stanowiących rezerwę czasu niezbędną dla ewentualnych odchyleń czasu wywołanych zmianami w wydajności pracy robotników i maszyn oraz niekorzystnymi wpływami atmosferycznymi.
Wielkość stref czasowych ustala się za pomocą odpowiednich zmian w wielkościach rytmu ogólnego ciągu organizacyjnego w porównaniu z rytmem ustalanym dla ciągu organizacyjnego, z którym główne parametry przebiegu budowy są niezmienne.
Przebieg ogólny
Na przykład zmiany w wydajności pracy robotników i maszyn uwzględnia się w przebiegu ogólnego ciągu organizacyjnego przez przyjęcie strefy czasowej, w granicach której przebiega realizacja poszczególnych prostych ciągów organizacyjnych. Natomiast ogólny ciąg organizacyjny tworzy się przez powiązanie stref czasowych, przeznaczonych dla poszczególnych prostych ciągów organizacyjnych (uprawnienia budowlane).
Z punktu widzenia ciągłości procesów realizacji obiektów rozróżniać można w budownictwie uprzemysłowionym dwa rodzaje ogólnych nieprzerwanych ciągów organizacyjnych, uzależnionych od charakteru zakładu prefabrykacji, a mianowicie:
- gdy zakład produkuje dla anonimowego odbiorcy (prefabrykacja otwarta), wówczas ciąg organizacyjny rozpoczyna się od składowiska elementów z zakładu;
- gdy zakład produkuje dla określonego odbiorcy (prefabrykacja zamknięta), wówczas ciąg organizacyjny rozpoczyna się od wytwarzania elementów w zakładzie prefabrykacji (program egzamin ustny)..
Poniżej przedstawione będą przykłady konkretnych rozwiązań projektowania organizacji budowy obiektów uprzemysłowionych, zarówno odpowiadających pierwszemu przypadkowi, jak i drugiemu (opinie o programie).
Organizacja budowy obiektów uprzemysłowionych, w których planowany ciąg organizacyjny rozpoczyna się od składu elementów w zakładzie prefabrykacji
Pierwszym przykładem takiej organizacji będzie budowa obiektów mieszkalnych 5-kondygnacjowych, o powierzchni mieszkalnej 1070-1170 m2, z elementów wielkopłytowych realizowanych przez Kombinat Budowy Domów nr 1 w Moskwie (segregator aktów prawnych).
Kombinat nr 1 wprowadził na placach budowy zasadniczą nową technologię w stosunku do dotychczas stosowanej, a mianowicie zamiast trzech zharmonizowanych ciągów organizacyjnych (montaż, roboty instalacyjne i budowlane oraz roboty wykończeniowe) zastosowano dwa ciągi organizacyjne (montaż ze wszystkimi robotami wewnętrznymi budowlanymi i instalacyjnymi oraz roboty
wykończeniowe: roboty podłogowe, roboty malarskie, roboty elewacyjne - wszystkie te roboty zwano na schemacie w skrócie - robotami malarskimi) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32