Blog
Przedsięwzięcia środków
W artykule znajdziesz:
Pierwszy z nich, szeroko stosowany w Stanach Zjednoczonych przez biuro Spencer- White-Prentis, polega na wtłaczaniu krótkich odcinków rurowych łączonych ze sobą mufami na usuwaniu gruntu z rur za pomocą wody, wprowadzanej wężem gumowym (program uprawnienia budowlane na komputer). Gdy w ten sposób dojdzie się rurami do masywnej skały lub wejdzie w grunt bardziej wytrzymały, wypełnia się rury betonem, doprowadza się pal do sprężenia odpowiadającego potrzebnej nośności i zaklinowuje głowicę jego w zetknięciu z istniejącym fundamentem. Pale te noszą nazwę „wstępnie sprawdzanych".
Drugi typ, prostszy w zastosowaniu, znany jest pod nazwą pali systemu Mega i został wprowadzony do użytku przez przedsiębiorstwo belgijskie „Pale Franki". Wykonanie pali Mega polega na wtłaczaniu pod istniejący fundament pełnych betonowych krótkich odcinków walcowych. Opis szczegółowy zastosowania tych pali do podbudowy fundamentów Banku Narodowego w Brukseli w związku z wykonaniem na terenie miasta tunelu kolejowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Niejednokrotnie, gdy oparcie fundamentów jest szczególnie słabe i grozi dalsze niebezpieczne osiadanie, trzeba podeprzeć ściany, zanim fundamenty zostaną wzmocnione jednym z opisanych tu sposobów. Jest to z zasady zabieg tymczasowy, który musi służyć do czasu przedsięwzięcia środków zaradczych na stałe (uprawnienia budowlane). Przy podparciu ścian trzeba powiązać podporę ze ścianą w ten sposób, żeby pochylenie podpory nie było zbyt duże a oparcie jej na gruncie dogodne.
Aby powiązać podporę ze ścianą trzeba w ścianie wykuć gniazda. Podparcia mogą być pojedyncze lub podwójne. Trzeba dążyć, żeby składowej sile poziomej przekazywanej przez podporę przeciwstawiała się od wewnątrz reakcja stropu, aby nie mogło nastąpić odchylenie się ściany. Gdy mur ściany jest słaby i zależy na podtrzymaniu go, można użyć konstrukcji z podwieszoną belką złożoną, np. z dwóch ceówek. Przy podparciu według typu używa się drewna okrągłego lub krawędziaków (program egzamin ustny). Do podparcia nadają się raczej krawędziaki, aczkolwiek można dociosować odpowiednio w górnej części również i drewno okrągłe.
Cel izolacji
Celem izolacji od wód gruntowych jest wytworzenie szczelnej warstwy ochronnej zabezpieczającej fundamenty budowli od wody, wykazującej nieraz jednocześnie szkodliwą agresywność. Używając materiałów izolacyjnych, należy mieć na uwadze, że powinny one być zawsze doborowej jakości i odznaczać się długotrwałą wytrzymałością, gdyż jakakolwiek późniejsza ich wymiana byłaby zawsze bardzo kłopotliwa i kosztowna (opinie o programie). Poddamy poniżej rozpatrzeniu następujące materiały: asfalty do powlekania na gorąco i na zimno, papy, domieszki uszczelniające do cementu, klinkier układany na zaprawie asfaltowej, blachę ołowianą, blachę stalową, ił.
Asfalty zwane również bitumami, są to materiały pochodzące ze złóż naturalnych lub otrzymywane z ropy naftowej przy jej destylacji. Od długości czasu destylacji zależą w znacznej mierze charakterystyczne cechy asfaltu, przede wszystkim jego twardość. Do izolacji należy używać asfaltów mających poniżej 2,5% parafiny, gdyż większa zawartość parafiny wpływa ujemnie na ciągliwość asfaltu (segregator aktów prawnych). Smoła uzyskiwana przy destylacji węgla kamiennego lub drewna ma w sobie dużo lotnych składników i nic powinno się jej stosować nawet jako domieszki do asfaltu. Poznać smołę można stosunkowo łatwo po charakterystycznym ostrym zapachu, szczególnie przy podgrzaniu; natomiast asfalty są prawie bezwonne.
W jaskrawszy sposób wykrywa się obecność smoły przy użyciu szklanej pałeczki, którą zanurza się w rozczynie asfaltu lub w asfalcie upłynnionym przez nagrzanie i następnie wprowadza do płomienia lampy lutowniczej. Przy spalaniu asfaltu wydzielają się gazy o stosunkowo łagodnym zapachu, natomiast domieszki smoły dają charakterystyczne gazy ostre, drażniące powonienie (promocja 3 w 1). W podobny sposób można sprawdzić rodzaj nasycenia pap bitumicznych dotykając ich powierzchni rozgrzaną pałeczką szklaną; wywołuje to natychmiast wydzielanie się odpowiednich gazów. W przypadkach wątpliwych powinna decydować analiza laboratorium chemicznego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32