Blog
Przekrój pasów górnych
W artykule znajdziesz:
Most w Treguier na linii kolei wąskotorowej Treguier-Plouha w departamencie Cótes du Nord we Francji. Całość obejmuje przęsłowy wiadukt na filarach kamiennych w łukach odwrotnych z prostą w części środkowej wiaduktu, łuk kratowy dwuprzegubowy o rozpiętości 70,00 m, oparty na wspornikach stosownie połączonych z filarami kamiennymi, most obrotowy o dwóch przęsłach różnej rozpiętości i 9-cio przęsłowy wiadukt w łuku na filarach kamiennych. Łuki kratowe przęsła głównego, podtrzymujące pomost za pomocą żelbetowych słupów wiszących, posiadają pasy górne uzwojone (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przekrój pasów górnych jest ośmioboczny, o średnicy koła wpisanego 0,65 m. Wzdłuż całej długości pasów górnych biegną wkładki podłużne 8 <f> 25 mm, objęte na całej długości uzwojeniem t[> 16 mm; krok uzwojenia s 6 do 10 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Odstęp łuków w świetle, a zarazem szerokość użyteczna mostu, wynosi 3,90 m. Łuki oparte są za pośrednictwem przegubów żelaznych na wspornikach, zakotwionych belką wzdłuż osi pomostu za pomocą filara żelbetowego (poza filarem kamiennym), przechodzącego u spodu w belki żelbetowe, obejmujące filar kamienny z trzech stron. Na partii wsporników przekrój poprzeczny mostu jest więc teowy z jednym żebrem w osi mostu, przechodzącym nad filarem kamiennym i zgiętym następnie pod kątem prostym w dół w celu połączenia się z dodanym dla zakotwienia filarem żelbetowym (uprawnienia budowlane). Usztywnienie łuków zapewniają tężniki górne. Tężniki skronstruowano jako pręty żelbetowe w kształcie krzyża. Zamknięcie tężników uskuteczniono za pomocą silnych portali.
Oparcie mostu obrotowego zaprojektowano na czopie 1 m wysokości ze stali lanej, spoczywającym na silnym ośmiobocznym filarze żelbetowym, o średnicy koła wpisanego 1,40 m. Wysokość belki mostowej na czopie wynosi 2,20 m, na filarach skrajnych mostu obrotowego 1,16 m (program egzamin ustny). Ustrój niosący stanowią dwie belki w odstępie 0,525 m, stężone poprzecznicami, płytą górną i dolną.
Żelazne przeguby
Łuki betonowano w deskowaniu, oparłem na dwóch trójprzegubowych lukach kratowych drewnianych. Żelazne przeguby wezgłowiowe rusztowania oparto na występach poprzecznych z betonu wzmocnionego w wysokości pomostu. Tok betonowania przęsła głównego był następujący. Naprzód wybetonowano pasy górne, postępując z robotą równocześnie z dwóch stron od przegubów, następnie tężniki, krzyżulce i pas dolny, a nakoniec pomost i słupy wiszące, odstępując od zasadniczego projektu przez wykonanie pomostu z wypukłością ku górze, o strzałce / = 0,30 m (opinie o programie).
Projekt mostu w Treguier opracowało biuro konstrukcyjne Considere, Pelnard i Caquot w Paryżu. Wykonanie trwało przez szereg lat, z przerwą w czasie wojny światowej, a budową kierowali miejscowi inżynierowi państwowi. W ostatniej fazie prowadził roboty Inż. Allanie.
Robocizna odbywała się w sposób prymitywny. Wkładki gięto ręcznie na zimno. Również i beton wytwarzano ręcznie. Pewną przeszkodą w budowie był dochodzący tu przypływ morza. Rusztowanie przęsła głównego w postaci drewnianych łuków kratowych uniezależniono w zupełności od stanu wody w rzece i żeglugi. Widoczne w założeniu ogólnym szerokie filary przęsła głównego wykonano jako kamienne, gdyż kamień znajduje się w nadmiernej ilości w całym departamencie (segregator aktów prawnych).
Most na rzece Vesubie w południowej Francji jest typem mostu ustroju Considere’a o bardzo wielkiej rozpiętości. Łuk, o rozpiętości - 96,00 m, obliczono jako trójprzegubowy. Aby to usprawiedliwić, zastosowano przy wykonywaniu trzy przeguby tymczasowe, po zdjęciu deskowania obetonowano je tak, że łuki działają jako utwierdzone. Przekroje łuków mają charakterystyczne wzmocnienia u góry i u dołu, złączone ścianką. Średnica wkładek podłużnych łuków wynosi 25 mm, uzwojenia 15 mm; krok uzwojenia s - 5 do 7 cm (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32