Blog

27.09.2022

Przemiany tradycyjnej formy architektonicznej

W artykule znajdziesz:

Przemiany tradycyjnej formy architektonicznej

Zagadnienia wzajemnego oddziaływania materiału, konstrukcji i formy architektonicznej, ich wzajemnego powiązania, mają zasadnicze znaczenie dla architektonicznej teorii i praktyki. Od prawidłowego rozwiązania zależy obiektywna wartość artystyczna realizacji architektonicznej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Materiały i wyroby budowlane, ich właściwości eksploatacyjne i estetyczne szczególnie wyraźnie wywierają swój wpływ na powstawanie i rozwój nowych form architektonicznych w warunkach gwałtownego postępu naukowo- -technicznego, kiedy budownictwo coraz bardziej uprzemysławia się, a nowa technologia i osiągnięcia pokrewnych nauk przynoszą architektom nowe, nie znane dawniej materiały ze specyficznymi właściwościami technicznymi i dekoracyjnymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pod wpływem nowych materiałów budowlanych istotnych zmian doznawały i doznają tradycyjne formy architektoniczno-konstrukcyjne, nie do poznania zmieniły się: ściana, kolumna i belka (w klasycznym układzie słupowo-belkowym), luk, sklepienie, kopuła… Nowe właściwości i jakości sztucznych materiałów budowlanych stanowią jedną z przyczyn nie tylko ewolucyjnej przemiany tradycyjnej formy architektonicznej, ale również powstania zupełnie nowych form i układów konstrukcyjnych, nie znanych i niemożliwych do wykonania bez tych nowych materiałów (uprawnienia budowlane). Tak więc możliwość sztywnego połączenia poszczególnych elementów konstrukcji żelbetowych i stalowych w jedną całość doprowadziła do pojawienia się ram, płyt, układów przestrzennych, prefabrykowanych bloków przestrzennych, a nowe możliwości zbrojonych tworzyw sztucznych i błon do nieograniczonej różnorodności łupin (powłok) statycznie niewyznaczalnych (program egzamin ustny).

Nowe materiały

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek przedtem, bezmyślne i bezcelowe są próby odtworzenia architektonicznych form przeszłości w nowych materiałach i uprzemysłowionych konstrukcjach. I ta przeszłość wcale niekoniecznie musi być oddalona od nas o tysiąclecia lub stulecia (opinie o programie). Przeszłym dla nowego materiału może okazać się również dzisiejszy dzień budownictwa. Na przykład oceniając dziś artystyczne zalety projektu pierwszego domu wielopiętrowego z tworzyw sztucznych, wykonanego przez zespół autorów pod kierownictwem A. Burowa, i znając analogiczne elementy późniejszych projektów i domów z tworzyw sztucznych można od razu sadowienia fundamentu 3,4-4,6 m), a jej górna część pod wpływem wiatru może mieć olbrzymie odchylenie (wielkość ugięcia statycznego 4,5 m!). I choć na pozór nie jest widoczne, że 1/4 całej masy wieży (14,5 z 55 tys. t) ukryto w tym „malutkim” fundamencie, a jednolitą bryłą żelbetową ściągnięto mniej więcej 150 mocnymi siedmiożyłowymi linami, zamocowanymi na obwodzie wewnętrznej powierzchni trzonu (kolumny) i ściskającymi go z siłą ok. 1,1 tys. kN, to wątpliwe, czy ktokolwiek będzie twierdzić, że ta pełna wdzięku budowla jest pozbawiona harmonii.

Również sam autor wymienionego wyżej obiektu dochodzi do wniosku, że w ostatecznym wyniku estetyczną ocenę dowolnego tworu architektonicznego określa się i zmienia w zależności od naszych wyobrażeń o konstrukcyjnych możliwościach materiału budowlanego: „estetyczny stosunek do form konstrukcyjnych wyrabia się w trakcie ich technicznego opanowania” (segregator aktów prawnych).

Jeszcze wcześniej pisał o tym A. Burow: ,,…zmienia się nie tylko wytrzymałość materiału, ale również nasze wyobrażenia o jego wytrzymałości i umiejętności jego wykorzystania, a zatem: ciężar, objętość, tj. kształt i współmierności (tak np. współmierności porządku architektonicznego są uwarunkowane pracą zginania belki kamiennej, co doskonale rozumieli starożytni budownicze, którzy szeroko rozstawiali kolumny przy stosowaniu drewnianych architrawów; czego wszakże nie czynią ,,akademiści” przy architrawach żelbetowych)”. Potrzeba było ponad stu lat, ażeby zmienić ustalone przez wieki wyobrażenia o rozpiętości stropów belkowych. Nowe materiały i niezawodne metody obliczania belek musiała opanować praktyka budowlana najpierw w konstrukcjach o dużej rozpiętości pierwszych stalowych mostów belkowych Stephensona, Brunela i Fairbairna, a następnie także w różnych konstrukcjach żelbetowych, zanim stały się „estetycznie możliwe do przyjęcia” duże stropy belkowe (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami