Blog
Przepony tarczownic
W artykule znajdziesz:
Przepony tarczownic
Przepony tarczownic projektuje się w postaci pionowych lub pochyłych tarcz, ram i kratownic o stałej lub zmiennej wysokości. Zasadniczą funkcją przepon jest zcalenie tarcz w sztywną konstrukcję przestrzenną i przekazanie obciążeń na elementy wsporcze (program uprawnienia budowlane na komputer). W tarczownicach długich w celu zapewnienia niezmienności przekroju poprzecznego stosuje się pośrednie przepony usztywniające.
Podłużne elementy brzegowe można przyjmować w zależności od wymiarów przekroju poprzecznego tarczownicy. Elementy te usztywniają krawędzie skrajne, pozwalają na rozmieszczenie głównego zbrojenia rozciąganego i ograniczają deformacje ustroju. Wieńczące elementy brzegowe stosuje się również w otoczeniu otworów technologicznych, świetlików itp.
Tarczownice zaliczamy do ekonomicznych i prostych przekryć dachowych, największą ich zaletą jest duża sztywność przy niewielkim ciężarze własnym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obliczanie tarczownic pryzmatycznych przeprowadza się w oparciu o następujące założenia podstawowe:
a) tarczownica opiera się na przeponach, które są sztywne tylko w swej płaszczyźnie; założenie to oznacza, że obciążenia z tarcz mogą być przekazane na przepony tylko poprzez siły styczne,
b) rozkład naprężeń normalnych ax oraz naprężeń stycznych rxy jest stały na grubości poszczególnych tarcz; założenie to eliminuje wpływ momentów skręcających oraz podłużnych momentów zginających.
c) rozkład naprężeń ox na wysokości poszczególnych tarcz jest liniowy;
d) tarczownica wykonana jest z materiału izotropowego, liniowo sprężystego, przy dodatkowym założeniu, że współczynnik Poissona v = 0 (uprawnienia budowlane).
Postępując wg teorii błonowej zakłada się, że efekty działania tarczowego (w kierunku podłużnym) oraz efekty działania płytowego (w kierunku poprzecznym) są wzajemnie niezależne. Założenie to prowadzi w konsekwencji do metod elementarnych, które można stosować z praktycznie wystarczającą dokładnością przy obliczaniu tarczownic długich.
Do obliczania tarczownic krótkich i średnich stosuje się metody teorii zgięciowej, która pozwala na dokładniejszą analizę pracy tarczownicy jako konstrukcji przestrzennej. Wyrazem tego jest uwzględnienie momentów zginających w kierunku poprzecznym oraz przemieszczeń krawędzi, które to wielkości mają wpływ na ostateczne wielkości statyczne (program egzamin ustny).
Pytania testowe na uprawnienia budowlane
W niektórych sposobach obliczeniowych teorii zgięciowej uwzględnia się ponadto sztywność skrętną tarcz skrajnych. Wpływ poszczególnych czynników uzależniony jest przede wszystkim od długości względnej tarczownicy, kształtu przekroju poprzecznego oraz rodzaju obciążeń (opinie o programie).
Sposoby obliczeń oparte na założeniach teorii błonowej. Obliczanie tarczownicy przeprowadza się niezależnie w dwóch kierunkach: w kierunku poprzecznym l2 oraz w kierunku podłużnym I,.
Obliczenia w kierunku l2 polegają na określeniu wartości momentów zginających działających w tym kierunku. Obliczenia przeprowadza się jak dla płyty ciągłej podpartej wzdłuż krawędzi i obciążonej składową p obciążenia zewnętrznego. W tak założonym schemacie statycznym pomija się wpływ względnych przemieszczeń krawędzi na wartość momentów podporowych. Wpływ ten - szczególnie istotny przy obliczaniu momentu Mb - uwzględniamy mnożąc uprzednio obliczoną jego wartość przez współczynnik k. Siły normalne działające w kierunku poprzecznym określa się z warunku równowagi węzłów.
Metody obliczeń oparte na założeniach teorii zgięciowej (segregator aktów prawnych). Tarczownice, które z uwagi na ograniczenia podane we wstępie nie mogą być obliczone metodami uproszczonymi, należy obliczać wg teorii zgięciowej. W takich przypadkach tarczownicę rozpatrujemy jako ustrój przestrzenny wielokrotnie statycznie niewyznaczalny. Wielkości nadliczbowe wyznacza się znanymi metodami statyki: metodą sił i metodą odkształceń. Pierwsza z nich prowadzi do układu 12-członowych równań różniczkowych, druga redukuje liczbę równań do połowy, ale obliczenie współczynników równań jest bardziej pracochłonne (promocja 3 w 1).
W praktyce stosuje się kilka sposobów rozwiązywania tarczownic. fal Metoda Własowa jest metodą mieszaną. Jako niewiadome przyjmuje się tu zarówno siły, jak i odkształcenia. Obliczenia rozpoczynamy od ustalenia statycznie wyznaczalnego układu podstawowego, w którym poszczególne tarcze, z wyjątkiem skrajnych, są między sobą połączone przegubowo.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32