Blog

23.07.2020

Przewodność cieplna

W artykule znajdziesz:

Przewodność cieplna

Przewodność cieplna

Przewodność cieplna zależy nie tylko od ilości wilgoci w przegrodzie lecz również od jej rozmieszczenia (program uprawnienia budowlane na komputer). Jeśli średnia zawartość wilgoci w dwóch przegrodach jest jednakowa, lecz rozmieszczenie jej w pierwszej przegrodzie jest równomierne, zaś w drugiej - nierównomierne, to korzystniejszą przewodność cieplną ma przegroda druga, w której wilgotność jest rozmieszczona nierównomiernie. Wpływ zawilgocenia na przewodność cieplną przegród nie jest jeszcze dokładnie ustalony i w’ związku z tym niekiedy dla tego samego materiału są podawane różne wielkości.

Najlepiej są zbadane materiały organiczne, w których przyrost współczynnika na l% wilgotności w stosunku do ciężaru suchego materiału jest dość równomierny (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Natomiast w materiałach nieorganicznych, a szczególnie w lekkich betonach, obserwmje się znaczne rozrzuty.
Sprawa ta była przedmiotem licznych badań, z których najlepiej są znane prace niemieckie J. S. Cammcrcra oraz prace radzieckie B. N. Kanfmana (uprawnienia budowlane).
W starszych publikacjach podawano dla wszystkich materiałów nieorganicznych jednakowe przyrosty przewodności cieplnej 1%. Natomiast w swojej książce z roku 1962 podał dla poszczególnych materiałów różne wartości, przy czym ze wzrostem wilgotności przyrost współczynnika l na 1% v ulega wg Cammcrcra zmniejszeniu.

Należy podkreślić, że z tablicą nie zgadzają się wyniki badań E. Raischa, który dla gazobetonu o wilgotności 2,5% v podaje przyrost współczynnika średnio 6,5% na 1% wilgotności, Według J. S. Cammcrera wpływ zawilgocenia na przewodność cieplną materiałów nieorganicznych można przedstawić za pomocą schematycznego wykresu. Z wykresu tego wynika, że gdy materiał całkowicie suchy zaczyna się zawilgacać, to początkowo wzrost przewodności cieplnej jest nieznaczny i dopiero gdy zawilgocenie osiągnie pewną wartość, następuje szybki wzrost przewodności cieplnej, gdyż wtedy zaczyna się przenoszenie ciepła wskutek dyfuzji pary wodnej (program egzamin ustny).

Zawilgocenie

Ten punkt zwrotny zaznaczany jest kółkiem na dole krzywej. W górze wykresu znajduje się drugi punkt zwrotny (drugie kółko), powyżej którego wpływ zawilgocenia na przewodność cieplną jest coraz mniejszy. W punkcie całkowitego nasycenia porów wodą wykres kończy się. Jeśli w materiale część kapilarów ma tak duże wymiary, że wskutek siły ciążenia woda nie rozmieszcza się równomiernie, wtedy wpływ zawilgocenia na przewodność cieplną jest mniejszy (opinie o programie).

Przy całkowitym nasyceniu porów wodą wzrost przewodności cieplnej materiałów gruboporowatych osiąga taką samą wartość jak drobnoporowatych (linia przerywana i ciągła łączą się). Wpływ wilgotności na przewodność cieplną betonów z pumeksu naturalnego. Kształt krzywych jest bardzo podobny, przy czym betony o różnym ciężarze objętościowym wykazują zbliżone własności. Według B. N (segregator aktów prawnych). Kaufmana w materiałach nieorganicznych o strukturze drobno- lub gruboziarnistej wzrost przewodności cieplnej posiada podobny charakter: początkowo przebiega wprost proporcjonalnie, a przy dużym zawilgoceniu zmniejsza się, co uwidacznia się zakrzywieniem w dół linii wykresu.

Dla każdego materiału wzrost ten jest inny i zależy od ciężaru objętościowego. Wykresy podane przez J. S. Cammerera i B. N. Kaufmana różnią się w dolnej części, natomiast w części górnej są zbliżone. Sprzeczne są również poglądy na temat wpływu porowatości. Według Cammerera w materiałach gruboporowatych zawilgocenie powoduje inne zmiany w przewodności cieplnej niż w materiałach drobnoporowatych (promocja 3 w 1).

Natomiast Kaufman uważa, że różnice takie nie występują. Różnice poglądów obu autorów nie mają jednak charakteru zasadniczego, a wynikają głównie z braku dostatecznie dokładnych metod oznaczania współczynnika materiałów wilgotnych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami