Blog

Dowód dostawy zdjęcie nr 2
23.12.2022

Przeznaczenie glin

W artykule znajdziesz:

Dowód dostawy zdjęcie nr 3
Przeznaczenie glin

Zachowanie się gliny w masie w czasie wypalania ilustruje krzywa dylatometryczna. W glinie pierwszej (krzywa 1) intensywne kurczenie się zaczyna się od temperatury 1050°C, w drugiej (krzywa 2) rozmiar początkowy osiągnięto dopiero i temperatury 1150°C. Glina pierwsza ma większy obszar spiekania i dlatego uzyskuje lepsze właściwości (program uprawnienia budowlane na komputer).

Skład glin określa ich przydatność. Gliny stosuje się do zwiększenia podatności mas na formowanie i ich wytrzymałości mechanicznej w stanie suchym. Na przykład masy do wyrobów ceramiki szlachetnej powinny zawierać nie mniej niż 35% tlenku glinowego, nic więcej niż 2,5% tlenków barwiących (Fe203 +Ti02), powinny mieć ogniotrwałość nie niższą niż 1710°C, pozostałość na sicie nr 0056 - nie większą niż 0,5% (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nawet przy wprowadzeniu do masy przeznaczonej na ceramikę szlachetną minimalnej ilości gliny uszlachetnionej w hydrocyklonie pogarsza się białość czerepu. Wskazane jest zatem stosowanie drobnodyspersyjnych, bardziej plastycznych gatunków kaolinu, jak to się praktykuje w niektórych fabrykach europejskich (Miśnia, Fiorinto), albo wprowadzanie niewielkich ilości kaolinu rozdrobnionego w młynie koloidalnym (uprawnienia budowlane).

W produkcji wyrobów sanitarno-technicznych porcelanowych i półporcelanowych wykorzystuje się biało wypalające się gliny kaolinitowe lub kaolinitowo-hydrołyszczykowe, tak ogniotrwałe jak i trudno topliwe, zawierające nie mniej niż 1G% tlenku glinowego i nie więcej niż 2,5% tlenków barwiących. Pozostałość na sicie 0056 nie może wynosić więcej niż 0,5%, a sole rozpuszczalne mogą być w znacznym stopniu usunięte przez prasowanie filtracyjne (program egzamin ustny).

Do wytwarzania płytek wykładzinowych wykorzystuje się gliny ogniotrwałe biało wypalające się oraz gliny jaskrawo zabarwione trudno topliwe i łatwo topliwe, nie zawierające, jeśli to możliwe, wtrąceń gipsu, węglanów i pirytu, co może wymagać wzbogacania tych glin w hydrocyklonach (opinie o programie).

Przygotowanie sypkiego granulowanego materiału

Przygotowanie sypkiego granulowanego materiału w suszarce rozpyłowej wymaga dobrego rozcieńczenia takich glin przy granicznie dużej, ekonomicznie dopuszczalnej wilgotności 50%. Zalecany skład mineralny: minerały kaolinitowo-hydrołyszczykowe bez innych domieszek (segregator aktów prawnych).

Produkcja płytek podłogowych wymaga zastosowania ogniotrwałych i trudno topliwych dobrze spiekających się glin (o nasiąkliwości 2%), z interwałem spiekania nie mniejszym niż 100°C przy wypalaniu w piecach tunelowych i nie mniejszym niż 60°C przy szybkościowym wypalaniu jednorazowym. Zawartość tlenku glinowego powinna być nie mniejsza niż 16%, tlenku żelazowego nie większa niż 12%. Mała ilość własnych topników w glinie (K20, Na20) wymaga wprowadzenia dodatkowo sjenitu nefelinowego, pegmatytu i szkła okiennego. Zaleca się stosowanie glin kaolinitoAvo-hydrolyszczykowych i hydrolyszczykoAvo-kaolinitowych, ale nie montmorylonitowych.

W produkcji wyrobów kwasoodpornych stosowane są ogniotrwałe i trudno topli- wre gliny plastyczne bez domieszek gipsu i pirytu, z interwałem spiekania 150d-200°C i większym, z zawartością tlenku glinowego nie mniejszą niż 17% i z bardzo małą ilością wolnego kwarcu, praktycznie nie zawierającego montmorylonitu.

Do produkcji rur kanalizacyjnych wykorzystuje się ogniotrwałe i trudno topliwe gliny typu kaolinitowo-hydroiłyszczykowego nie zawierające montmorylonitu, dobrze spiekające się w temperaturze 1280°C, z zakresem spiekania nie mniejszym niż 150°C, które po wypaleniu mają czerep wodoszczelny i chemicznie odporny (promocja 3 w 1).

Glina, jako ciało higroskopijne, adsorbuje wilgoć z powietrza, nawilża się wodą i pęcznieje w stanie silnego nawilgocenia. Badając energię takiego wzajemnego oddziaływania Garrison i Babcock ustalili, że na pojedynczą komórkę kaolinitu przypada po stronie warstwy tlenowej 6 cząsteczek wody, a po stronie warstwy wodorotlenowej 3 cząsteczki wody.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dowód dostawy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dowód dostawy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dowód dostawy zdjęcie nr 8 Dowód dostawy zdjęcie nr 9 Dowód dostawy zdjęcie nr 10
Dowód dostawy zdjęcie nr 11
Dowód dostawy zdjęcie nr 12 Dowód dostawy zdjęcie nr 13 Dowód dostawy zdjęcie nr 14
Dowód dostawy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dowód dostawy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dowód dostawy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami