Blog

24.05.2022

Przymocowywanie płyt

W artykule znajdziesz:

Przymocowywanie płyt

Przy projektowaniu oświetlenia pomieszczeń światłem dziennym najważniejszym parametrem jest ilość światła, jego jasność, eliminowanie blasku, kontrastu światła i cieni oraz kolorów. W przypadku światła wpadającego z jednego kierunku powstają ostre cienie i jasno oświetlone partie, natomiast jeżeli światło o równomiernej intensywności pada z różnych kierunków, wówczas kontrast jest niewystarczający, a kształty przedmiotów nie tak wyraziste (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jest zatem jasne, że najekonomiczniejsze warunki będą przy przewadze światła jednokierunkowego, wzmacnianego przez inne źródło lub przez ogólne rozproszenie. Inna metoda regulowania dopływu światła, oparta na naukowych przesłankach, ma na celu dwukierunkowe rozszczepianie światła, jak to wykonano przykładowo, układając poszczególne płyty faliste Perspex w szachownicę na całej przestrzeni dachu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Materiał ten produkuje się w celu zastąpienia falistych płyt azbestowo-cementowych i blachy falistej oraz uniknięcia stosowania specjalnego obramowania szczeblin i uszczelniania. Falisty Perspex przeznaczony do krycia dachów lub do użycia w postaci płyt pionowych może być stosowany do celów konstrukcyjnych w ten sam sposób jak płyty faliste z innych materiałów. Aby jak najlepiej wykorzystać materiał, zaleca się układać płyty na wzór szachownicy, a tam, gdzie to jest niemożliwe - stosować łączenia ciągłe. Chcąc uzyskać zadowalającą ilość światła dziennego w warsztacie czy innym pomieszczeniu należy rozmieścić pojedyncze płyty równomiernie na całej połaci dachu (uprawnienia budowlane).

Przecinanie płyt

Do wiercenia otworów na śruby stosuje się wiertła. Płyty powinny mieć dobre oparcie na drewnianych elementach, a przy wierceniu należy wiertło lekko naciskać. Tolerancja średnicy otworów na śruby powinna wynosić co najmniej 3 mm, aby umożliwić ruch płyt (program egzamin ustny). Do przymocowywania płyt Perspex używa się zwykłych śrub,, ale zaleca się przy tym stosowanie specjalnych podkładek elastycznych, okrągłych lub w kształcie rombu, wykonanych z płyt tworzywa sztucznego Welvic.

Przecinanie płyt odbywa się za pomocą piły taśmowej lub tarczowej. Można również użyć piły ręcznej o drobnych zębach; w obu przypadkach płyta podczas przecinania musi być dokładnie podparta. W celu zapewnienia wodoszczelnego połączenia układanie płyt odbywa się w ten sposób, że płyty metalowe albo azbestowo-cementowe zachodzą na zakład nad górną krawędzią płyty Perspex natomiast jej dolna krawędź zachodzi na zakład nad tymi płytami (opinie o programie). Płyty przymocowuje się pojedynczo lub parami, a rozpiętość ich może być taka, jak przy użyciu materiałów tradycyjnych.

Łączenie na zakład z górnymi, dolnymi i bocznymi rzędami wykonuje się w ten sam sposób, jak to ma miejsce w przypadku stosowania innych płyt falistych. Zakłady górny i dolny wynoszą 150 mm, a boczne - od 84 do 122 mm, zależnie od wysokości fali płyty falistej. Jeżeli stosuje się jedną płytę Perspex, wskazane jest przymocowanie jej obydwóch krawędzi spoczywających na sąsiadujących płytach w celu lepszego wykończenia i dodatkowego podparcia płyty. Metoda ta nadaje się w szczególności do płyt o małych falach (segregator aktów prawnych).

Płyty Perspex wykonuje się o długościach od 0,9 do 3 m i nominalnej grubości 3 mm. Liczby podane w tabl. 1 mogą wprowadzić w błąd przy obliczaniu całkowitego kosztu materiałów. Mają one na celu uwypuklenie trudności w uzyskaniu realnych danych umożliwiających porównanie tworzyw sztucznych z materiałami tradycyjnymi  (promocja 3 w 1). Przy takim porównaniu należy wziąć pod uwagę wszystkie opisane poprzednio korzyści, jakie daje zastosowanie płyt Perspex. Jasne jest, że należy tu uwzględnić również koszt, jaki należałoby ponieść, w przypadku użycia szkła, na obramowanie, szczebliny aluminiowe i uszczelnianie, co niewątpliwie wyrówna różnicę cen, a przez to postawi tworzywa sztuczne na właściwym miejscu.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami