Blog
Przywrócenie ładu
W artykule znajdziesz:
Zdobycze rewolucyjnej Francji znalazły w następnych latach swoje odzwierciedlenie w hasłach głoszonych przez ugrupowania zarówno konstytucyjno-liberalne, demokratyczne, jak i rewolucyjne; jej sztandarowe hasło: “wolność, równość, braterstwo" rozbrzmiewało jeszcze niejednokrotnie na europejskich barykadach, a podstawowy dokument programowy uchwalona w 1789 Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela - stał się wzorem dla późniejszych konstytucji wielu państw (program uprawnienia budowlane na komputer).
W latach 1792-1802 Francja musiała jednak bronić swych zdobyczy rewolucyjnych, walcząc przeciwko koalicji europejskich mocarstw, dążących do przywrócenia na Iron francuski władców z dynastii Burbonów, z obawy, by rewolucja nie rozpowszechniła się także na pozostałe kraje Europy. Kontynuacją wojen rewolucyjnej Francji były prowadzone w latach 1801-I818 wojny napoleońskie, w wyniku których w krótkim czasie znaczna część Europy stała się zależna od cesarza Francuzów, Napoleona I. Kres jego potędze położyła nieudana wyprawa na Moskwę (1812), przegrana w bitwie pod Lipskiem (181), a ostatecznie - po przejściowym przejęć władzy w okresie tzw. Stu Dni - klęska pod Waterloo (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przywróceniem ładu, zakłóconego przez rewolucję francuską i wybuchłe w jej wyniku wojny zajął się kongres wiedeński 1814-1818, obradujący pod egidą 5 zwycięskich mocarstw, które odnowiły system równowagi europejskiej i miały następnie w ciągu całego XIX w (uprawnienia budowlane).
Kolonializm europejski
Wraz z tworzeniem się wielkiego przemysłu następowały społeczne i urbanizacyjne przeobrażenia Europy, wyrażające się gwałtownym wzrostem liczby dużych ośrodków miejskich, w których na gł. siłę wyrastała klasa robotnicza. Pozostając y początkowo pod wpływem ideologii liberalnych robotnicy stanowili podatny grunt dla haseł głoszonych przez anarchistów, anarchosyndykalistów, a zwłaszcza socjalistów, żądających wywłaszczenia |)osiadaczy środków produkcji oraz innej organizacji wytwarzania dóbr, ich dystrybucji i spożycia (program egzamin ustny). Presja robotników, skupiających się w związki zawodowe, partie polityczne oraz organizacje międzynarodowe doprowadziła do przyznania im w zach. i środk. Europie powszechnego prawa wyborczego (pod koniec XIX w. przedstawić wiele klasy robotniczej |>o raz pierwszy zasiedli w parlamentach), a także do tworzenia warunków umożliwiających powszechny dostęp do oświaty. Pod koniec XIX w. na kwestię robotniczą zwrócił uwagę także Kościół katolicki; na bazie jego nauki zaczęły powstawać na początku XX w. organizacje chadeckie (opinie o programie).
W XIX w. nastąpiła ostateczna integracja narodów zachodnioeuropejskich, coraz wyraźniej uwidaczniały się również w tym czasie procesy integracyjne w środk. i wsch. Europie, obejmując narody pozbawione własnej państwowości, a nawet takie, które nie posiadały nigdy wcześniej suwerennych struktur państwowych. XIX w., dzięki nie spotykanemu dotąd w historii postępowi, był okresem wzrastającej przewagi państw europejskich nad państwami innych kontynentów, co znalazło wyraz w ich wzmożonej ekspansji kolonialnej. Kolonializm europejski, który swoje apogeum osiągnął na przełomie XIX i XX w., różnił się jednak od form wcześniejszych swą wyjątkową drapieżnością w zdobywaniu panowania nad ostatnimi krajami, które jeszcze nadawały się do eksploatacji (segregator aktów prawnych).
Po zrzuceniu w latach I 776-1 H2r> jarzma zależności przez najbardziej zeuropeizowane kolonie w Ameryce Północnej i Południowej (wyjątki stanowiły Kanada oraz Wyspy Karaibskie), a także przeforsowaniu przez Stany Zjednoczone w 182 5 tzw. doktryny Monroe, wykluczającej ingerencję mocarstw europejskich na półkuli zach.. Wielka Brytania, Francja, Belgia, Rosji, a nieco później także Niemcy i Wiochy dokonały ostatecznego podziału Afryki, Azji oraz Australazji (Australia i Oceania) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32