Blog
Ramy przenośników krótkich
W artykule znajdziesz:
Ramy przenośników krótkich, w szczególności przenośników taśmowych przenośnych (5 i 10 m), są jednoczłonowe, natomiast ramy przenośników przewoźnych dłuższych od 15 m składają się czasami z dwóch członów stałego 1, ruchomego 2 (np. typ TR-15) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Obydwie części połączone są przegubowo, przy czym część ruchoma w stosunku do części stałej zmienia swoje położenie za pomocą śruby rozporowej 3. Śruba ta umożliwia podnoszenie końca części ruchomej przenośnika typu TR-15 na wysokość od 1.2 do 5,5 m. Przenośnik taśmowy przewoźny produkcji krajowej, typu PT-15, z ramą nośną jednoczłonową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rama nośna zaopatrzona jest w wałki nośne biegu roboczego (górnego), podtrzymujące taśmę wraz z przenoszonym materiałem oraz w wałki biegu powrotnego (dolnego), podtrzymujące taśmę w jej ruchu jałowym.
Wałki nośne biegu roboczego mogą być całkowite osadzone poziomo na jednej prostej osi lub tworzyć zestaw z trzech wałków, z których środkowy jest poziomy, boczne zaś pochylone do poziomu pod kątem 20-b-30″, wskutek czego nadają one taśmie w jej biegu roboczym kształt wklęsły - nieckowaty. Liczba wałków nośnych jest zazwyczaj dwukrotnie większa od liczby wałków podtrzymujących bieg powrotny taśmy. Odległość wałków nośnych waha się w granicach od 0,80 do 1,20 m, zaś wałków podtrzymujących - od 2,4 do 3,6 m (uprawnienia budowlane).
Ponadto rama nośna zaopatrzona jest zazwyczaj w wałki kierujące utrzymujące taśmę w czasie jej przebiegu we właściwym położeniu prostopadłym do osi bębnów napędowego i naprężającego.
W zależności więc od położenia wałków układ taśmy może być płaski lub nieckowy (program egzamin ustny). Oprócz przenośników, których konstrukcja nośna wykonana jest z kształtowników stalowych lub rur, budowane są obecnie przenośniki z ramą nośną tłoczoną z blachy, z hydraulicznym urządzeniem do podnoszenia.
Taśma robocza
Taśma robocza opina bęben napędowy i bęben naprężający. Ruch taśmy wywoływany jest przez bęben napędowy wskutek siły tarcia między taśmą i bębnem. W celu zapobieżenia zsuwaniu się taśmy z bębnów na boki zarówno bęben napędowy, jak i naprężający są lekko wypukłe ku środkowi (około 1/100 długości bębna). Aby przeciwdziałać ślizganiu się taśmy po bębnie spowodowanym bądź zbyt małą powierzchnią zetknięcia się bębna napędzającego z taśmą, bądź małym współczynnikiem tarcia między taśmą a bębnem - można bęben napędowy pokryć skórą lub gumą (współczynnik tarcia przy tarciu gumy o bęben z żeliwa fi = 0,20, a przy tarciu gumy o gumę fi = 0,35) (opinie o programie).
W przenośnikach budowlanych najczęściej stosowana jest giętka taśma gumowa, rzadziej znacznie - taśma składająca się z oddzielnych płytek sztywnych, połączonych ze sobą przegubowo.
Stosowane są taśmy o szerokości 400, 500, 600, 750 aź do 1200 mm, a przy przenośnikach stałych - 1500 mm i więcej. W przenośnikach ruchomych najczęściej używane są taśmy o szerokości 400 do 600 mm (segregator aktów prawnych).
Spośród różnych rodzajów taśm obecnie stosowane są w budownictwie taśmy gumowe z przekładkami z tkaniny bawełnianej z dwustronną okładziną gumową. Zależnie od warunków pracy taśmy sporządza się z kilku do dziesięciu przekładek. Grubość każdej przekładki (tkaniny i gumy) wynosi około 1,25 mm, grubość zewnętrznej okładziny gumowej (protektora) - od 0,75 do 5 mm, zaś grubość bocznych okładzin - 10 do 15 mm. Oprócz taśm na osnowie bawełnianej stosuje się taśmy produkowane na osnowie stalowej (siatka ze spirali z drutów stalowych), wyróżniające się odpornością na wilgoć (promocja 3 w 1).
Wydłużanie się taśmy nośnej pod wpływem siły pociągowej oraz obciążenia przenoszonymi ciężarami zmusza do stosowania różnych urządzeń regulacyjnych; w przenośnikach ruchomych są to najczęściej mechanizmy śrubowe (oś bębna naprężającego osadzona jest w łożyskach przesuwanych w prowadnicach za pomocą śruby). Natomiast w przenośnikach dłuższych (stałych) instalowane są urządzenia naciągowe cięższego typu, samoczynnie utrzymujące stały naciąg taśmy pod działaniem obciążnika.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32