Blog

Długie wygięcia poprzeczne zdjęcie nr 2
23.02.2022

Reakcje elektrochemiczne

W artykule znajdziesz:

Długie wygięcia poprzeczne zdjęcie nr 3
Reakcje elektrochemiczne

Większości działań korozyjnych występują reakcje elektrochemiczne. Dia zrozumienia i oceny przyczyn korozji jest sprawą wyjątkowo ważną zaznajomienie się z pewnymi pojęciami o korozji elektrochemicznej. Dlatego też powinniście pracować nad następnym tematem tak długo, az przyswoicie sobie w pełni jego treść (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy określaniu pojęcia „korozja" jako przyczyny korozji zostały wymienione obok reakcji chemicznych również reakcje elektrochemiczne metali z ich środowiskiem. Aczkolwiek w rozpatrywanych dotychczas przypadkach korozji przyczyną jej były również reakcje elektrochemiczne, to omawiano tylko chemiczne reakcje metali z tlenem, wodą, kwasami i innymi substancjami agresywnymi. Jednak w większości uszkodzeń metali spowodowanych przez korozję, przy których jako przyczynę rozpoznano agresję chemiczną, biorą udział również zjawiska elektryczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wzajemnym oddziaływaniem zjawisk chemicznych i elektrycznych, występujących przy reakcjach elektrochemicznych, zajmuje się elektrochemia.

Niszczenie metali powodowane przez zjawiska elektrochemiczne jest określane jako korozja elektrochemiczna lub elektrolityczna. Podstawowe wiadomości z elektrochemii, które są ważne dla korozji elektrochemicznej, mogą być przedstawione w tym podręczniku tylko pokrótce, w powiązaniu ze zjawiskami korozji. Jeżeli brak wam niezbędnych w tym zakresie wiadomości, musicie zapoznać się z następującymi pojęciami: dysocjacja elektrolityczna, elektroliza, szereg napięciowy metali, powstawanie ogniw lokalnych i galwanicznych (uprawnienia budowlane).

Korozja elektrochemiczna

Mała Encyklopedia Techniki, Państwowe Wydawnictwo Naukowe lub podręczniki chemii i fizyki. Zachowanie się metali wobec substancji agresywnych może być w przybliżeniu określone przez ich usytuowanie w szeregu napięciowym metali. Porównajcie zgodność szeregu napięciowego metali z przedstawionym w schemacie 4 szeregiem powinowactwa metali z tlenem (program egzamin ustny).

Korozja elektrochemiczna polega na tworzeniu ogniw galwanicznych z elektrodami krótkozwartymi, które przy zjawiskach korozji są określane jako ogniwa korozyjne. Ogniwa korozyjne z bardzo D małymi czynnymi powierzchniami elektrod są określane jako ogniwa lokalne lub mikroogniwa lokalne. Ogniwa składają się z anody i katody, przy czym anodą przy zjawiskach elektrochemicznych, w których bierze udział D kilka metali, będzie metal z bardziej ujemnym potencjałem normalnym.

Stanowi on biegun ujemny i w procesie korozji przechodzi do roztworu, ulega korozji (elektroda rozpuszczalna), katodą będzie metal z bardziej dodatnim potencjałem normalnym. Stanowi on biegun dodatni. Na katodzie osadzają się metal z elektrolitu lub produkty korozji. Istnieją różne możliwości powstawania ogniw korozyjnych. Niektóre z nich zostały przedstawione na podanych wyżej rysunkach (opinie o programie). Przez gruntowne przyjrzenie się tym rysunkom i rozwiązanie odpowiadających im zadań powinniście nabyć wiadomości, które są niezbędne do oceny różnych ogniw korozyjnych. Wiadomości te będą już potrzebne przy rozwiązywaniu zadania Z29.

Siła agresywnego działania w różnych środowiskach jest bardzo różna. Na ogół liczba i stopień agresywności czynników korodujących zwiększa się w następującym uszeregowaniu: atmosfera wiejska, atmosfera miejska, atmosfera miast nadmorskich, atmosfera okręgów przemysłowych (segregator aktów prawnych). Równoczesne działanie kilku czynników agresywnych przyśpiesza postęp korozji. Przebieg korozji i spowodowane przez nią straty mogą być pomierzone i obliczone. Miarami i wielkościami określającymi korozję są: wielkość korodowanej powierzchni, czas korodowania, ubytek masy lub grubości metalu i prędkość postępu korozji.

Również mechaniczne obciążenia elementów metalowych mają wpływ na rodzaj i prędkość postępu korozji (promocja 3 w 1). Po przerobieniu następnego tematu przekonacie się, że naprężenia występujące w metalu mogą wywołać poważne szkody korozyjne.

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Długie wygięcia poprzeczne zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Długie wygięcia poprzeczne zdjęcie nr 5
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Długie wygięcia poprzeczne zdjęcie nr 8 Długie wygięcia poprzeczne zdjęcie nr 9 Długie wygięcia poprzeczne zdjęcie nr 10
Długie wygięcia poprzeczne zdjęcie nr 11
Długie wygięcia poprzeczne zdjęcie nr 12 Długie wygięcia poprzeczne zdjęcie nr 13 Długie wygięcia poprzeczne zdjęcie nr 14
Długie wygięcia poprzeczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Długie wygięcia poprzeczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Długie wygięcia poprzeczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami