Blog
Realizacja inwestycji
W artykule znajdziesz:
Jednocześnie z przekazaniem terenu budowy inwestor obowiązany jest dostarczyć przejmującemu plan znajdujących się na tym terenie urządzeń podziemnych i udzielić mu dotyczących tego terenu informacji, które mogą mieć znaczenie przy realizacji inwestycji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do obowiązków inwestora należy ponadto:
- dostarczenie w umówionym terminie pozwolenia na budowę lub odpisu dokonanego zgłoszenia budowy,
- doręczenie generalnemu wykonawcy dziennika budowy najpóźniej na 14 dni przed umownym terminem rozpoczęcia robót,
- powiadomienie wykonawcy na piśmie (najpóźniej w dniu przekazania terenu budowy) komu powierzył obowiązki inspektora nadzoru oraz kto będzie pełnił nadzór autorski (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
O dokonaniu tych czynności powinny być wniesione odpowiednie zapisy w dzienniku budowy.
Ponadto inwestor obowiązany jest zapewnić dojazd oraz doprowadzić energię i wodę do granic placu budowy. Roboty te wykonuje w miarę potrzeby inwestor we własnym zakresie, bądź też zleca ich wykonanie generalnemu wykonawcy, dostarczając odpowiednią dokumentację projektowo-kosztorysową (uprawnienia budowlane).
Protokół przekazania placu budowy powinien zawierać szczegółowy opis placu budowy z wyszczególnieniem znajdujących się tam budowli oraz materiałów składowanych na placu. Jeżeli na placu budowy znajdują się w chwili przekazania inni użytkownicy, należy podać w protokole uzgodnione między wykonawcą a inwestorem terminy, w których ci użytkownicy opuszczą plac budowy. W protokole należy również podać, czy na placu budowy znajdują się źródła wody, energii itp. oraz czy wielkość przekazywanej działki jest wystarczająca do prawidłowego zagospodarowania placu budowy i czy nie zachodzi potrzeba zajęcia dodatkowego terenu i ewentualnie jakiej wielkości (program egzamin ustny).
Generalny wykonawca
Generalny wykonawca jest obowiązany:
- uzyskać wyznaczenie lub wyznaczyć główne osie budowy, osie poszczególnych obiektów, osie urządzeń technologicznych, osie komunikacyjne, a w miastach linie zabudowania i poziomu chodnika, jak również stałe punkty niwelacyjne (repery); za wykonanie tych czynności generalny wykonawca pobiera dodatkowe wynagrodzenie,
- wytyczyć poszczególne obiekty zgodnie z projektem,
- wytyczyć stanowiska montowanych urządzeń,
- chronić wyznaczone na terenie budowy punkty stałe,
- chronić znajdujące się na terenie budowy i nie podlegające likwidacji zadrzewienia oraz inne elementy zagospodarowania terenu (opinie o programie).
Protokół zdawczo-odbiorczy wytyczonych na gruncie osi i założonych punktów wysokościowych - reperów powinien zawierać dokładny opis wraz ze szkicem sytuacyjnym wytyczonych punktów i reperów oraz nazwisko pracownika, który wykonał roboty pomiarowe.
Z chwilą otrzymania zezwolenia na przystąpienie do robót, kierownik budowy obowiązany jest zaprowadzić dziennik budowy oraz księgę obmiarów robót. Na widocznym miejscu przy wejściu na teren robót (przy ulicy, placu lub na drodze) należy umieścić na wysokości ok. 2 m tablicę informacyjną. Tablica o wymiarach 90 x 60 cm powinna być wykonana na sklejce lub twardej płycie pilśniowej, ujętej w ramę zabezpieczoną u góry okapnikiem. Tablica powinna być malowana farbą olejną, tło - farbą żółtą (ochrą), litery farbą czarną. Napisy powinny być wykonane pismem prostym, drukowanym, o wysokości liter 3 cm (segregator aktów prawnych).
Napisy powinny określać:
- rodzaj budowy, np. „Budowa domu mieszkalnego”, „Budowa szkoły” itp.
- adres budowy (lub rozbiórki) - ulicę i nr porządkowy lub nazwę miejscowości i nr porządkowy,
- nazwę instytucji będącej inwestorem, jej adres i telefon, albo imię i nazwisko budującego - właściciela, jego adres i telefon,
- nazwę biura projektowego, imię i nazwisko projektanta, adres i telefon,
- nazwę przedsiębiorstwa lub firmy wykonującej roboty, jej adres i telefon,
- imię i nazwisko inspektora nadzoru inwestorskiego, jego adres i telefon,
- imię i nazwisko kierownika budowy, jego adres i telefon,
- imię i nazwisko osoby sprawującej państwowy nadzór budowlany, jej adres i telefon,
- telefon najbliższego posterunku Milicji Obywatelskiej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32