Blog

03.02.2022

Roboty przygotowawcze

W artykule znajdziesz:

Roboty przygotowawcze
Roboty przygotowawcze

Gdy nie były jeszcze wyrabiane profile specjalne do ścianek szczelnych (lub z powodu braku tych profili) próbowano nieraz zastąpić je innymi pomysłami rozwiązań. Przytoczymy tu 3 przykłady ścianek szczelnych z kształtowników. Typ a) był stosowany w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej z powodzeniem przy wbijaniu do głębokości 12-H15 m (program uprawnienia budowlane na komputer). Typ ten jednak jest bardzo kosztowny, gdyż konieczne są roboty przygotowawcze, polegające na wierceniu dziur i nitowaniu lub na przyspawaniu pewnych elementów. Typ b) parokrotnie był użyty przez autora z dobrymi rezultatami, lecz w gruntach, gdzie nie napotykało się większych przeszkód. Typ c) użyty u nas na jednej budowie, nie wykazał należytej szczelności (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W tych przypadkach, gdy nie ma potrzeby stosowania ścian szczelnych o większej głębokości, np. do robót kanalizacyjnych, korzystne są w zastosowaniu specjalne lekkie profile wyrabiane w Niemczech i zwane tam blachami kanałowymi. Wykonuje się je zwykle długości 2,25 m. Wbija się te blachy stroną a na zewnątrz, a stroną e do wewnątrz wykopu, aby łatwiej było je rozpierać. Wbijać je można małymi młotami mechanicznymi, ubijakami spalinowymi Delmag, ręcznymi ubijakami o ciężarze 45 kG, a nawet ręcznymi młotami od 8 do 10 kG. Grubość blachy wynosi 4-6 mm, a ciężar 44-61 kG/m2 (uprawnienia budowlane).

Ścianki szczelne żelbetowe są kosztowne i dlatego używane są wyłącznie wówczas, gdy mają służyć na stałe jako część składowa budowli, np. jako ściana licowa nabrzeża. Na wykonanych robotach spotykamy przekroje żelbetowe grubości 11, 15, 36 cm i więcej. Przekroje zwykle dostosowane są do wymiarów uderzającej dolnej części młota, a więc pożądana ich szerokość jest 45-55 cm (program egzamin ustny).

Grzebień

Grzebień, który odpowiada wpustowi w sąsiednim balu, robi się zwykle nie na całą długość, lecz tylko w dolnej części, np. na długości 3 m, aby zmniejszyć w ten sposób tarcie przy wbijaniu. Na rysunku tym pokazany jest typowy brus (element ścianki szczelnej) o przekroju 30 X 45 cm. Widzimy tu charakterystyczną formę ostrza, sprzyjającą bardziej szczelnemu przyleganiu do siebie poszczególnych brusów oraz wzmocnienie ostrza przez włączenie na dolnej krawędzi pręta stalowego 0 25 mm. Nieraz do wzmocnienia dolnej krawędzi wprowadza się również płaską stal lub specjalne groty z blachy stalowej, powiązane ze zbrojeniem podłużnym elementu (opinie o programie).

Strzemiona zasadnicze 0 5 mm wiążące pręty 0 25 mm pokazane są pełnymi liniami; strzemiona dodatkowe wzmacniające krawędzie brusa koło wpustu i koło grzebienia narysowane są liniami kreskowanymi. Głowicę ostrze zaopatruje się w znacznie zwiększoną ilość strzemion, gdyż naprężenia miejscowe mogą być większe niż przeciętne naprężenia w środkowej części brusa. Zaleca się ponadto dodać w głowicy kilka wkładek spiralnych, np. cztery z drutu 0 5 mm założonych w odstępach co 5 cm, co umożliwia, jak wskazuje Schoklitsch, tak samo jak w palach żelbetowych systemu Hennebique’a, wbijanie brusów bez użycia czapki ochronnej (segregator aktów prawnych).

Przy formowaniu występu grzebieniowego należy zwracać uwagę, żeby występ ten był mniejszy od jego szerokości. W górnej części brusów obecnie przeważnie stosuje się z obu stron wgłębienia zaokrąglone lub o przekroju trapezu. Powstały między elementami otwór przepłukuje się wodą wprowadzaną pod ciśnieniem przez rurę stalową 0 25 mm, a następnie zabetonowuje się go opuszczając za pomocą żerdzi worek jutowy wężowatej formy, wypełniany następnie zaprawą cementową. Można wypełniać też otwór bezpośrednio zaprawą cementową, lecz przez rurę i nieraz pod ciśnieniem, gdyż ścianka szczelna znajduje się zazwyczaj w gruncie poniżej poziomu wody gruntowej (promocja 3 w 1). Przy wbijaniu brusów stosuje się silne kleszcze, zakładane i umocowywane podobnie jak przy ściankach stalowych. Do wbijania potrzebne są ciężkie młoty, tak samo jak przy wbijaniu pali systemu Hennebique’a i takie same dodatkowe rury wprowadza się do wewnątrz elementów, gdy zamierza się stosować ich wpłukiwanie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami