Blog
Roboty przygotowawcze
W artykule znajdziesz:
Roboty przygotowawcze
Do robót przygotowawczych zalicza się:
- budowę pomieszczeń socjalno-bytowych dla robotników i pracowników techniczno-administracyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer). W zależności od zakresu budowy i warunków miejscowych są to osiedla lub pojedyncze hotele robotnicze, stołówki, świetlice, łaźnie, ambulatoria itd.,
- budowę pomieszczeń biurowych i magazynów oraz przygotowanie placów składowych na placu budowy,
- budowę sieci komunikacyjnej na placu budowy i jego zapleczu,
- sprowadzenie i montaż niezbędnych urządzeń i maszyn załadunkowowy- ładunkowych oraz transportu poziomego i pionowego na placu budowy i zapleczu,
- budowę przetwórni kruszyw, wytwórni masy betonowej, deskowań, zbrojenia, prefabrykatów, czyli budowę bazy materiałowej na placu budowy i zapleczu,
- budowę bazy transportowej (garaże, parowozownie, składy paliwa i warsztaty naprawcze),
- budowę linii zasilającej plac w energię elektryczną, podstacji transformatorowej, czasem własnej elektrowni,
- budowę sieci wodociągowej wraz z ujęciami wody oraz sieci kanalizacyjnej,
- budowę linii telefonicznych, radiotelefonicznych, sygnalizacyjnych itd. (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rodzaje i rozmiary robót podstawowych są bardzo zróżnicowane i zależą głównie od charakteru .samej inwestycji; w budownictwie wodnym będą to roboty związane z produkcją, transportem i układaniem masy betonowej oraz pielęgnacją betonu i żelbetu; w zakres tych robót wchodzi przygotowanie i montaż rusztowań, deskowań i uzbrojeń. Wymienione tu roboty nabierają szczególnego znaczenia przy realizacji wielkich budowli wodno-inżynierskich.
Prawidłowa organizacja budowy wymaga opracowania bardzo wielu zagadnień ujmowanych w projekcie organizacji budowy, który opracowuje się w dwóch stadiach: jako projekt wstępny, będący częścią składową dokumentacji projektowo-kosztorysowej na tymże etapie, oraz projekt szczegółowy. Opracowanie projektu szczegółowego należy w zasadzie do zadań wykonawcy. Dalej omówiona zostanie jedynie problematyka projektu wstępnego (uprawnienia budowlane).
Projekt wstępny organizacji budowy
Projekt wstępny organizacji budowy składa się z następujących części:
- Ogólna charakterystyka budowy.
- Krótka charakterystyka konstrukcji podstawowych obiektów.
- Wyliczenie objętości (zakresu) robót przy realizacji podstawowych obiektów.
- Krótki opis projektowanych metod technologicznych przy wykonywaniu podstawowych robót z uzasadnieniem zastosowania maszyn i sprzętu przyjętych do ich realizacji.
- Harmonogram dyrektywny budowy.
- Ogólne zestawienie zapotrzebowania materiałów, prefabrykatów i konstrukcji z podziałem na poszczególne etapy budowy (lata, kwartały, miesiące).
- Opis i analiza warunków komunikacyjnych i wyliczenie ilości potrzebnych środków transportowych oraz wytyczne budowy niezbędnych dróg dojazdowych i sieci dróg na placu budowy (program egzamin ustny).
- Ogólne wytyczne lokalizacji wytwórni lub baz materiałowych i transportowych.
- Ogólne zestawienie niezbędnych maszyn budowlanych i transportowych z podziałem na poszczególne etapy budowy.
- Obliczenie orientacyjne powierzchni magazynów, składowisk i innych budynków tymczasowych.
- Wstępne obliczenie zapotrzebowania mocy energii elektrycznej, sprężonego powietrza i wody.
- Plan zagospodarowania placu budowy.
- Protokół z dokonanych uzgodnień biura projektów z inwestorem i wykonawcą.
Oprócz krótkiego opisu technicznego samej budowy charakterystyka ogólna powinna zawierać szczegółowe warunki topograficzne, geologiczne i hydrologiczne budowy (opinie o programie).
Opis warunków topograficznych stanowi uzupełnienie materiału mapowego, który dla samego placu budowy powinien być przygotowany w skali dostosowanej do rozmiaru obiektu (zazwyczaj 1 : 500 do 1 : 2000) (segregator aktów prawnych). Na mapach lub planach sytuacyjnych powinny być naniesione warstwice, drogi i wszelkie obiekty istniejące, a także granice parcel z wyjaśnieniem tytułów własności. Wielkość terenu objętego opisem topograficznym zależy od rodzaju projektowanej budowli i jej wielkości. Tak na przykład przy budowie siłowni przyjazowej albo przyzaporowej opis powinien obejmować tereny przeznaczone pod sam obiekt u’raz z terenami przylegającymi, przewidzianymi pod zabudowę na placu budowy (promocja 3 w 1). Niezależnie od tego opis powinien dotyczyć terenów przewidzianych dla bazy techniczno-materiałowej, jeżeli przewiduje się jej lokalizację poza obrębem budowy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32