Blog

06.03.2020

Rodzaj zaprawy

W artykule znajdziesz:

Rodzaj zaprawy

Rodzaj zaprawy

Zaprawę stosuje się cementową lub cementowowapienną dość gęstą (program uprawnienia budowlane na komputer). Spoiny wsporne zapełnia się od razu przy murowaniu na całej wysokości. Powinny one być dość cienkie, aby osiadanie było niezbyt wielkie. Spoiny równoległe do obwodnicy wypełnione są w czasie murowania tylko od dołu.

Po wymurowaniu jednego pola sklepienia zapełnia się te spoiny rzadką zaprawą od góry.
W wiązaniu tym nie jest zachowana I zasada prawidłowego rozmieszczenia kamieni w systemie powierzchni podziałowych, a mianowicie w powierzchniach wspornych leżą tu nie podstawy cegieł, lecz powierzchnie główkowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nie jest więc wiązanie rębem prawidłowe, jednak może mieć zastosowanie praktyczne ze względu na oszczędność drewna spowodowaną brakiem krążyn i deskowań.

Sklepienia stropowe paraboliczne. Sklepienia paraboliczne mają w porównaniu z odcinkowymi tę zaletę statyczną, że przy równomiernie rozłożonym na rzucie poziomym obciążeniu nie występują w nich momenty gnące. Pod względem robocizny sklepienia paraboliczne są kłopotliwsze od odcinkowych, wymagają bowiem wykonania specjalnych krążyn parabolicznych, nadto do prawidłowego ustawienia cegieł nie da się użyć wykrojów wskazanych. W praktyce przeważnie stosuje się sklepienia odcinkowe; paraboliczne mogą się okazać racjonalnymi przy znaczniejszych rozpiętościach. Murowanie tych sklepień jest w zasadzie takie samo jak odcinkowych.

Sklepienia stropowe półkoliste stosowane były bardzo często w ubiegłych stuleciach (uprawnienia budowlane).
We współczesnym budownictwie sklepień tych się nie spotyka. Jakkolwiek powierzchnia podniebienna jest styczna do pionowych murów, to jednak wezgłowie sklepienia mieści się powyżej środka koła; sklepienie opiera się na wysuniętych wspornikowo z muru cegłach zazwyczaj na takiej wysokości, gdzie już może się oprzeć całą swoją grubością na tych cegłach.

Orientacyjne grubości sklepień w domach mieszkalnych ze zwykłym obciążeniem przytoczone są poniżej:
- przy rozpiętości L = 3 m grubość sklepienia wynosi V2 cegły; przy rozpiętości 3-4 m - V2 cegły z nadłęczami lub podłęczami V2 X 1 lub V2 X 1,5 cegły, rozmieszczonymi co 1,2-2 m;
- przy rozpiętości 4-5 m - grubość wynosi 1 cegłę (program egzamin ustny).

Orientacyjne grubości murów

Przyjmowane orientacyjnie grubości murów: jeżeli mur jest skrajną podporą sklepień i nie dźwiga obciążeń wyższej kondygnacji - g = V4 L, jeśli zaś jest środkową podporą lub skrajną obciążoną ciężarem wyższych kondygnacji - g = Vs L.
Pachy sklepienia powinny być zapełnione betonem lub murem na V3H-V2 ich wysokości, wyżej zaś - gruzem (opinie o programie).

Sklepienia półkoliste wykonywane są przeważnie w wiązaniu pospolitym. Murowanie odbywa się tak samo jak w sklepieniach odcinkowych. Jeżeli w ścianie, na której spoczywa sklepienie półkoliste, ma być wykonane okno, to wobec niskiego położenia wezgłowi zachodzi konieczność wykonania w sklepieniu specjalnie obudowanego otworu, zwanego pospolicie lunetą.

Na przekroju podłużnym sklepienia kreślimy założone rzuty wszystkich krawędzi otworu w szczególności linię E 1234, będące przecięciem górnej powierzchni lunety z podniebieniem sklepienia (segregator aktów prawnych).

Następnie dzielimy szerokość lunety na pewną ilość ‘równych części i przez punkty podziału prowadzimy płaszczyzny pionowe prostopadłe do ściany. W ten sposób otrzymujemy na podniebieniu przekroju poprzecznego punkty I", II", III", IV". Z punktów tych opuszczamy prostopadle na przekrój poziomy.

Przecięcie się tych prostopadłych z liniami podziałowymi 1, 2, 3, 4 da nam punkty I, II, III, IV, które wyznaczają rzut poziomy krawędzi lunety. Przykrycie lunety jest sklepieniem odcinkowym, którego przednie czoło opiera się w gnieździe ściany, tylne zakrzywione czoło dotyka do sklepienia kolistego, a wezgłowia wspierają się jednym końcem na ścianie, drugim na sklepieniu półkolistym (promocja 3 w 1).

Sklepienia stropowe koszowe są bardziej płaskie od półkolistych, a więc umożliwiają przykrycie niższych pomieszczeń; powierzchnia podniebienna przechodzi płynnie w pionową płaszczyznę muru - podobnie jak w sklepieniu półkolistym, co jest pewną estetyczną zaletą. Sklepienia koszowe były często stosowane w czasach dawniejszych. Ich grubości jak również sposób murowania są przeważnie takie same jak w sklepieniach półkolistych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami