Blog

Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 2
07.12.2021

Rodzaje korozji metali

W artykule znajdziesz:

Rodzaje korozji metali

Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 3
Rodzaje korozji metali

Do drugiego rodzaju korozji zalicza się procesy, którym towarzyszy przepływ prądu elektrycznego od jednej części metalu do drugiej. Korozja elektro-chemiczna zachodzi przy działaniu na metale elektrolitów, czyli roztworów zawierających jony (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zależnie od rodzaju niszczenia korozję dzielimy na następujące rodzaje:
- korozja równomierna; rozprzestrzenia się ona równomiernie na całej powierzchni metalu (jako przykład może służyć korozja żelaza na powietrzu); po oczyszczeniu rdzy pozostaje chropowata powierzchnia.

Rodzaje korozji metali:

- korozja równomierna,

- korozja miejscowa,

- wżery,

- korozja punktowa
- korozja miejscowa w postaci plam; należy sprawdzać wielkość plam i głębokość wżerów w metalu,
- korozja w postaci wżerów; występuje ona w postaci niewielkich, lecz głęboko wyżartych plam,
- korozja punktowa; powierzchnia metalu jest pokryta kropkami rdzy, która wżera się niekiedy bardzo głęboko, często dziurawiąc metal na wylot,
- korozja międzykrystaliczna; ten rodzaj korozji nie zawsze wpływa na wygląd powierzchni metalu, gdyż zniszczenie metalu następuje na granicy ziarn krystalicznych; jest to korozja ukryta,- specjalnie niebezpieczna przez to, że przedmiot dotknięty korozją międzykrystaliczną nie zmienia zewnętrznego wyglądu i przy stosunkowo niewielkim obciążeniu może ulec złamaniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednostki mierzenia szybkości korozji. Szybkość korozji można wyrazić masą zniszczonego metalu lub głębokością przenikania zniszczenia w głąb metalu. Przy badaniach laboratoryjnych szybkość korozji określa się w gramorównoważnikach metalu z jednostki jego powierzchni na jednostkę czasu. Do mierzenia głębokości wżerów używa się czujników precyzyjnych.
Aby ułatwić orientację w wynikach badań korozji i umożliwić ich porównywanie, opracowano szereg skał odporności na korozję (uprawnienia budowlane).

Zbyt grube warstewki

Jeżeli na cynk podziałamy roztworem HC1 w suchym benzenie, na powierzchni cynku powstaje warstewka ZnCl.,. Warstewka ta jest wynikiem korodującego działania czynnika atakującego powierzchnie metalu i stanowi produkt korozji. Warstewka ta powstaje bezpośrednio na powierzchni metalu (program egzamin ustny).
Powstająca na metalu wskutek korozji warstewka ochronna powstrzymuje dalszy postęp procesu korozji. Grubość warstewki ochronnej waha się w granicach od 400 A (warstewki niewidoczne) do powyżej 5000 A (warstewki widzialne gołym okiem). Na przykład żelazo trawione 1 godzinę w kwasie azotowym pokrywa się warstewką ochronną ok. 30 do 40 A. Budowa warstewek jest krystaliczna (opinie o programie).
Zbyt grube warstewki są nietrwałe, ponieważ ciężar właściwy metalu jest większy od ciężaru właściwego powstającego związku.

W warstewce powstają wtedy siły ścinające równoległe do powierzchni metalu. Na trwałość warstewki mają również wpływ naprężenia powstające wskutek zmian termicznych i naprężenia powstałe podczas pracy. Do najtrwalszych zalicza się warstewki, które są dostatecznie cienkie, dobrze utrzymują SiQ 113 powierzchni metalu i mają współczynnik rozszerzalności cieplnej niewiele różniący się od współczynnika rozszerzalności metalu, z którego powstały. Jak wspomniano wyżej, korozja chemiczna nie zachodzi wskutek działania wody i roztworów wodnych, lecz wywołana bywa reakcją metali z ciekłymi dielektrykami (np. benzyną i gazami).

Jednym ze sposobów przejawiania się korozji chemicznej jest korozja gazowa, której przykład podaje się poniżej (segregator aktów prawnych).
Żelazo nagrzane powyżej 600UC szybko utlenia się i na jego powierzchni powstaje tzw. zgorzelina. Zgorzelina składa się z warstw tlenków.

Warstewka znajdująca się bezpośrednio na metalu składa się z tlenku o najniższym stopniu utlenienia żelaza, tj. FeO; najdalszą, zewnętrzną warstewkę zgorzeliny tworzy najwyższy stopień utleniania, czyli Fe203. Prawdziwą warstwą ochronną jest na żelazie tylko tlenek FeO, powstający bezpośrednio na metalu. Inne warstwy są spękane, mają rysy i nie są przeszkodą do przenikania tlenu do żelaza. Na rys. 25-2 podany jest obraz powstawania zgorzeliny na żelazie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 8 Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 9 Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 10
Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 11
Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 12 Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 13 Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 14
Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami