Blog
Rola kaolinu
W artykule znajdziesz:
Korobkina zaleca następujące stosunki molowe zunifikowanego zestawu szkliwa porcelanowego: krzemionka:tlenek glinowy 9, tlenek potasowy:tlenek sodowy- 2; zawartość tlenku wapniowego 0,45-0,5 mol. Zaleca się wprowadzenie do szkliwa: 5-7% wollastonitu, do 4% tlenku glinowego, 0,5% tlenku cynkowego, do 10% złomu porcelany poszkliwionej bez zanieczyszczeń. Współczynnik rozszerzalności cieplnej szkliwa (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kaolin. Rola kaolinu polega głównie na zwiększeniu odporności mechanicznej, termicznej i chemicznej czerepu i nadaniu mu białości. Porcelana z masy nie zawierającej gliny ma większą białość i dlatego w niektórych zestawach glina jest zastąpiona zmniejszoną dwukrotnie ilością bentonitu, nadającą masie niezbędną plastyczność (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rolę kaolinu należy także rozpatrywać w powiązaniu z rozpuszczającym działaniem stopu skalenia. Jony glinu z metakaolinitu dyfundują do tego stopu, stężenie ich w stopie wzrasta, co prowadzi do powstania w nim fazy mulitu, która wykrystalizowane się w postaci igiełek z kropli stopionego skalenia. Ten proces powstawania mulitu wtórnego przebiega w sposób widoczny (rentgenometrycznie) począwszy od temperatury 1050°C i osiąga dużą intensywność w temperaturze 1200-1250°C (uprawnienia budowlane). Równocześnie mulit, w postaci struktur punktowych (łuskowatych), tworzy się w resztkach odwodnionego kaolinu (w metakaolinic) w temperaturze ok. 1150°C w procesie samoistnym; mulit ten w odróżnieniu od mulitu wtórnego, nazywa się pierwotnym. Reakcja ta polega na przebudowie sieci krystalicznej metakaolinitu z A1203 • 2Si02 na 3A1203 • 2Si02 ze stopniowy przemianą pozostałości krzemionki w krystobalit (program egzamin ustny).
Taką odmianę mulitu określa się jako pseudomorfozę mulitu pokaolinitowego. Ta część mulitu nie zmienia się mniej więcej do temperatury 1400°C, a następnie może zacząć rozpuszczać się w stopie, w szczególności w stopie bogatym w składnik sodowy, przy czym ogólna ilość mulitu w czerepie zmniejsza się. Inna natomiast czyść mulitu, utworzona w kroplach stopu skaleniowego, rozrasta się stopniowo w duże igiełkowate i wzajemnie przeplatane kryształy (opinie o programie).
Krystalizacja mulitu
Podobna krystalizacja mulitu w kroplach stopu skaleniowego jest typowa dla zwykłej porcelany o temperaturze wypalania rzędu 1320-1350°C. W twardej porcelanie, bardziej jednorodnej pod względem struktury, mulit powinien być rozwinięty równomiernie w postaci małych igiełek (segregator aktów prawnych).
Duży wpływ na intensywny i równomierny przebieg reakcji metakaolinitu ze stopem skaleniowym ma wielkość ziaren kaolinitu. Zmniejszenie wielkości tych ziaren sprzyja wzrostowi intensywności reakcji.
Ponadto masa lejna z zawartością kaolinu o uziarnieniu poniżej 2 pm jest bardziej spoista, wytrzymałość mechaniczna czerepu w stanie powietrznosuchym i wypalonym jest większa, a spiekalność czerepu przebiega w temperaturach niższych (o 30-50°C) od temperatury spiekania czerepu mas z zawartością kaolinu gruboziarnistego. Dzięki temu pierwsze punktowe tworzenie się mulitu i rozwijanie się igiełek mulitu przebiega intensywniej, a pory stają się okrąglejsze.
Odnośnie do spoistości leiwa porcelanowego i sypkości mas w pracy podkreślono, że zwiększoną skłonność do sypkości przejawiają właśnie te masy, w których zmniejszono ilość drobnej frakcji kaolinu. Filinciew i Pyżowa jako pierwsi wykazali możliwość przemysłowego stosowania takich frakcjonowanych kaolinów do korygowania technologicznych właściwości mas porcelanowych (promocja 3 w 1).
Podczas wypalania porcelany część kwarcu rozpuszcza się w szkle skaleniowym, a część w postaci częściowo rozpuszczonych ziaren, pokrytych siatką pęknięć, pozostaje jako wtrącenia obramowane otoczką izotropową o większej lub mniejszej grubości i o współczynniku n = 1,485. Z charakteru zmiany tego wskaźnika w otoczce można wywnioskować o obecności w części zewnętrznej kwaśnego szkła o współczynniku n = 1,48, który jest mniejszy od współczynnika n dla krystobalitu (1,487) i większy od współczynnika n dla szkła kwarcowego (1,450).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32