Blog

20.04.2020

Rozbudowa polskiego przemysłu

W artykule znajdziesz:

Rozbudowa polskiego przemysłu

Rozbudowa polskiego przemysłu

Rozbudowa polskiego przemysłu zmieniająca całkowicie strukturę gospodarczą państwa postawiła przed polskimi inżynierami i technikami wielkie zadania, których rozwiązanie może nastąpić tylko w wyniku zastosowania w każdej bez wyjątku dziedzinie najbardziej nowoczesnej techniki. Dotyczy to i dziedziny budownictwa (program uprawnienia budowlane na komputer).
Budownictwo w okresie międzywojennym należało u nas do najbardziej zacofanych dziedzin techniki szczególnie w zakresie metod wznoszenia budowli; metody te przez długie dziesiątki lat nie ulegały żadnym zmianom i były oparte w przeważającym stopniu na dużym wysiłku fizycznym robotnika, a także na wykonywaniu budowy z drobnych elementów.

Po wyzwoleniu te tradycyjne prymitywne metody okazały się jednak niewystarczające (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powstała konieczność zastąpienia dawnych rzemieślniczych metod wznoszenia budowli metodami uprzemysłowionymi opartymi na całkowicie nowej technice.
Podstawą nowej techniki w budownictwie jest prefabrykacja i mechanizacja.
Prefabrykacja jest nową metodą budownictwa. Definicję jej można najlepiej sprecyzować przy jednoczesnym zdefiniowaniu innych metod wznoszenia budowli, dzięki czemu wyraźniej zostają określone odrębne cechy każdej z nich (uprawnienia budowlane).

Scharakteryzowanie wszystkich metod jest rzeczą niezbędną również z tego względu, że w pracy tej będą nieraz dokonywane porównania prefabrykacji z innymi metodami budownictwa.
Zatem obok metody prefabrykacji zostaną zdefiniowane zarówno metody tradycyjne, tj. znane i stosowane od dawna, jak i metody nowe znajdujące obecnie coraz szersze zastosowanie w praktyce.
Zaznacza się przy tym, że przyjęte tu nazwy poszczególnych metod zostały szeroko rozpowszechnione w prasie technicznej i w użyciu potocznym, a tym samym uzyskały sobie prawo obywatelstwa w technice (program egzamin ustny).

Metoda tradycyjna murowa

Metoda tradycyjna murowa jest to metoda budownictwa polegająca na wznoszeniu murów z cegieł lub małych bloków ręcznie sposobami rzemieślniczymi przez murarzy bezpośrednio w miejscu wbudowania muru w konstrukcję (opinie o programie). Metody monolityczne są to metody stosowane w budownictwie betonowym, których wspólną podstawową cechą jest układanie masy betonowej i zbrojenia w formach bezpośrednio w miejscu wbudowania elementu w konstrukcję. W zależności od rodzaju form i rusztowań rozróżniamy przy tym:
- metodę monolityczną tradycyjną polegającą na układaniu masy betonowej i zbrojenia w formach opartych na rusztowaniach rozbieralno-przestawnych,
- metodę kombajnową polegającą na układaniu masy betonowej i zbrojenia na konstrukcji nazywanej kombajnem i składającej się z zespołu form i rusztowań przesuwających się w miarę postępu robót naprzód na wózkach ustawionych na szynach oraz metodę ślizgową polegającą na układaniu masy betonowej i zbrojenia w formach podnoszonych w miarę postępu robót łącznie z pomostem roboczym do góry i ślizgających się przy podnoszeniu po wykonanych już częściach konstrukcji (segregator aktów prawnych).

Metoda prefabrykacji jest to metoda budownictwa polegająca na wykonaniu elementów budowli nazywanych prefabrykatami poza miejscem ich wbudowania w konstrukcję i łączeniu ich po zmontowaniu w całość konstrukcyjną.
Prefabrykat jest to element budowlany wykonany z dowolnego materiału, uformowany poza miejscem jego wbudowania w konstrukcję i nadający się do montażu na sucho lub z minimalną ilością procesów monolitycznych (mokrych) bez stosowania rusztowań i deskowań względnie z użyciem ich w nieznacznych ilościach.

Z punktu widzenia metody wykonania będą odróżniane następujące rodzaje konstrukcji:
- konstrukcje monolityczne, w których wszystkie elementy konstrukcyjne, względnie z nielicznymi nieistotnymi dla metody wyjątkami, zostały wykonane metodą monolityczną;
- konstrukcje prefabrykowane wykonane wyłącznie lub z nielicznymi nieistotnymi dla metody wyjątkami, z prefabrykatów, zmontowanych w jedną całość przy zastosowaniu minimalnej ilości procesów monolitycznych;
- konstrukcje monolityczno-prefabrykowane, w których część elementów została wykonana metodą monolityczną, część zaś - metodą prefabrykacji.
Przemysł prefabrykacji jest to przemysł budowlany wytwarzający prefabrykaty w zakładach stałych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami