Blog
Rozformowanie płyt
W artykule znajdziesz:
Ze względu na małą grubość, dużą płaszczyznę i znaczną powierzchnię parowania płyt, równomierność ich nagrzania osiąga się przez regulację doprowadzania pary do różnych części formy. Dla zapobieżenia odparowywaniu wody z betonu, jego odwodnieniu i pękaniu przy naparzaniu wlewa się pod brezent gorącą wodę (program uprawnienia budowlane na komputer). Ogrzewanie prowadzi się przy temperaturze do 70°C wg reżymu 3 + 4 + 5+ 7 godz.
Dla uniknięcia przysysania i zakleszczania płyt w formach niezbędne jest staranne szlifowanie spawanych szwów powierzchni form i równomierne nałożenie smaru. Rozformowanie płyt przebiega łatwiej przy zastosowaniu luzujących śrub na odchylnych bokach form i przy pionowym położeniu stalowych gniazd zakładanych w betonie dla wśrubowania pierścieni zaczepowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zdjętą z formy płytę ustawia się w oddziale produkcyjnym na podporach w celu naprawy drobnych usterek, a następnie na wózku samo jezdnym skierowuje się do otwartego składu i przechowuje w stosach po 3 szt. Przy dłuższym przechowywaniu płyt w strefach rozciąganych żeber pojawiają się rysy, rozwarciu których można zapobiec, stosując w żebrach dodatkowe zbrojenie. Dla uniknięcia pojawienia się rys należy przy składowaniu płyty opierać na czołach, jak przy ustawianiu w pokryciu. Bardziej skuteczna jest metoda agregatowo-potokowa produkcji omawianych elementów (uprawnienia budowlane).
Technologia agregatowo-potokowa
W doświadczalnej wytwórni elementów żelbetowych Montażspecstroja płyty TT o wymiarze 3×12 m produkuje się jednocześnie po 7 szt. w żelbetowej składano-rozbieralnej matrycy, stanowiącej formę i stend przejmujący siły od naciągu zbrojenia. Na splantowanym placu montuje się stend z bloków (z uszczelnionymi zaprawą i zacieranymi spoinami) z kanałami do przepuszczania pary i powierzchniami formującymi licowanymi blachą. Naciągane zbrojenie przeciąga się przez piasek, który stanowi opór, i zamocowuje wiązkami złożonymi z 12 drutów w ramce rozdzielczej ustawionej w wózku do przeciągania. Przy przemieszczaniu za pomocą wciągarki (program egzamin ustny).
Technologia agregatowo-potokowa jest szeroko rozpowszechniona; jej główną zaletą jest uniwersalność i możliwość szybkiego, nie wymagającego dużych nakładów, przestawienia linii z produkcji jednego wyrobu na produkcję innego wyrobu. Jest ona w wysokim stopniu opłacalna przy masowym wytwarzaniu wyrobów (np. płyt stropowych) (opinie o programie). Technologia ta jest celowa w przypadku wytwarzania elementów o szerokości do 3 m, długości do 12 i wysokości do 1 m; w szczególnych przypadkach produkuje się przy zastosowaniu tej technologii również dłuższe i cięższe elementy.
Na potokowo-agregatowej linii formowania wykonuje się wszystkie czynności formowania wyrobów lub ich grupy, poczynając od podania formy i kończąc wypuszczeniem wyrobów na skład oraz powrotem formy do nowego cyklu pracy. Projektując te linie trzeba przewidzieć najmniejszą liczbę przeładunków form i wyrobów oraz najmniejsze odległości ich przewozu, jak również unikać potoków produkcyjnych zdążających w przeciwnych lub krzyżujących się kierunkach (segregator aktów prawnych).
Jakość wyrobów przy tej technologii, jak również przy innych schematach produkcyjnych, zależy od precyzji konstrukcji urządzenia wibracyjnego, kształtu geometrycznego i stanu form, wykluczających zasysanie powietrza przy wibrowaniu oraz wyciekanie mleczka cementowego, a także od skuteczności smarów.
Jako główne stanowiska linii agregatowo-potokowej należy wymienić: stanowiska przygotowania, formowania, obróbki cieplnej i rozformowania wyrobów. Na stanowisku przygotowania wykonuje się czyszczenie form i boków, montaż form rozbieralnych i ich smarowanie, układanie szkieletów zbrojeniowych, dolnych siatek i wkładek łącznikowych w formach, a dla sprężonych wyrobów - układanie i napinanie prętów oraz podawanie form na stanowisko formowaniapromocja.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32